נשיא הפיליפינים מחפש שידוך

רווקה? מוכנה לעבור למאנילה? בניגנו אקינו ה-3 הוא הנשיא הרווק הראשון בתולדות הפיליפינים, והעיתונות שם מנסה למצוא לו אהבה

קייט הודל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
קייט הודל, גרדיאן

אם את רווקה, תאבת כוח, נמשכת לגברים בעלי כינויים רבים ורוצה להעתיק את מקום מגורייך למאנילה, ייתכן שתעניין אותך הבשורה הבאה: נשיא הפיליפינים מחפש אהבה.

הנשיא בניגנו אקינו ה‑3, הידוע גם בכינויו נוינוי, הוא הנשיא הרווק הראשון בתולדות הפיליפינים. הסטטוס המשפחתי שלו הוא נושא לדיון ציבורי במדינה, המייחסת חשיבות רבה לתא המשפחתי. רווקותו של הנשיא היא אחד הנושאים המדוברים בעיתונות הפיליפינית, המקדישה עמודים רבים לרכילות, ספקולציות וניסיונות שידוך.

אקינו צפה בעבר כי יישאר רווק עד לסוף כהונתו ב‑2016, אך באחרונה הודה כי ייתכן שהיה מיטיב למלא את תפקידו אם היתה לצדו בת זוג. "אדם במעמדי, הנושא על כתפיו אחריות כה כבדה, צריך בקרבתו מישהי שניתן לבטוח בה, מישהי שתגיד: ‘אתה בסדר גמור'", אמר אקינו לעיתונאים. "אני מתכנן להתחתן זה זמן רב. המזל פשוט לא שיחק לי עד כה", אמר.

לדברי פרשנים, לא רק אקינו מודאג ממצבו המשפחתי. במדינה שבה הכוח מרוכז בידי משפחות ולא בידי ממשלה מרכזית, העובדה שהנשיא רווק עלולה להמיט אסון על השושלת השלטת.

נשיא הפיליפינים, בניגנו אקינוצילום: : אי-פי

"מוסד המשפחה הוא חלק בלתי נפרד מהחברה הפיליפינית", אומר הכלכלן פאבלו קוארובין מהרווארד, שביצע מחקר שהתמקד בשושלות פוליטיות בפיליפינים. "לכל אורך ההיסטוריה נסמכו הפיליפינים על משפחותיהם במרבית תחומי החיים, מכיוון שלעתים רחוקות תיפקד במדינה שלטון מרכזי", הוא אומר. לדבריו, "זהו מעגל אינסופי, משום שהכוח הרב הנתון בידי המשפחות מטרפד את הקמתה של מדינה בעלת שלטון מרכזי חזק".

במחקר שבוצע בשנות ה‑60 התגלה כי הכוח הפוליטי בפיליפינים מצוי בידי 200 משפחות בלבד. נתונים אלה לא השתנו עד היום. "אקינו שייך למשפחה החזקה ביותר בפיליפינים ב‑50 השנים האחרונות", אומר ריימונד "מונג" פאלאטינו, סוציולוג וחבר קונגרס. "אביו של אקינו הוא סמל הדמוקרטיה הפיליפינית שנרצח ב‑1983, אמו כיהנה כנשיאה מ‑1986 ואחד מיריביו במרוץ לנשיאות היה בן-דודו".

דרכו של אקינו לשלטון מעידה על דפוס אופייני: למעלה ממחצית הפיליפינים שכיהנו בתפקידים בכירים בממשל ב‑2007 היו בני משפחה של פקידי ממשל אחרים.

"רבים בפיליפינים מצפים מנוינוי שיקים משפחה וימשיך את השושלת", מסביר פאלאטינו. "זה אולי נשמע פיאודלי, אבל אצלנו בפיליפינים דוגלים בתורת היחסות של איינשטיין ‑ אם קיימים בינינו קשרי משפחה, אתה יכול לעסוק בפוליטיקה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ