הקהילה בברוקלין סוערת

מות תינוק לאחר ברית מילה מאיים על המשך קיום מנהג מציצת הדם

התובע הכללי של ברוקלין הודיע על פתיחת חקירה עקב מותו של תינוק בן שבועיים שנדבק בנגיף הרפס. בקהילה המקומית תוהים לגבי ההשלכות

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

לא תוצאות , לא של הרפובליקאים, ולא מחירי הדלק המאמירים; הנושא שמעסיק וטורד את מנוחתו של הציבור החרדי-חסידי בניו יורק הוא מה שמבחינתו נראה כאיום מחודש על הטקס הדתי עתיק היומין של מציצת הדם מהאיבר של התינוק הנימול, המהווה חלק מרכזי בטקס ברית המילה.

אתמול (שלישי) נודע רשמית כי התובע הכללי של ברוקלין, צ'רלס היינס, החליט לפתוח בחקירה במטרה לבדוק את נסיבות מותו של תינוק בן שבועיים, שמת בבית החולים על שם הרמב"ם (מיימונידס) בברוקלין. התינוק, ששמו וזהות משפחתו לא פורסמו, מת בספטמבר האחרון. לפי דיווח שלשום ב"דיילי ניוז", תוצאות הבדיקות העלו כי התינוק נדבק בנגיף "הרפס סימפלקס סוג 1". הממצאים, נטען בדיווח, עוררו חשדות כי הנגיף, שנמצא בחלל הפה, הועבר לתינוק על ידי המוהל בעת שביצע את המציצה באיבר הנימול באמצעות קשית. דובר התובע מסר כי "היחידה לפשיעה נגד ילדים בוחנת את הנושא". הוא הוסיף כי אינו יכול להעריך איזה אישומים יוגשו במקרה.

הידיעה על פתיחת חקירה רשמית, שתבדוק את המקרה, עוררה מחדש את הפולמוס הישן סביב המנהג. "למדינה יש חובה  להגן על בריאותם של ילדים", אמרה אתמול פרופסור מרסי המילטון, מומחית ביחסי כנסייה ומדינה מבית הספר קרדוזו למשפטים באוניברסיטת ישיבה. "והיא חייבת לפעול באופן מיידי על מנת להבטיח שהנוהג הזה יופסק מיד".

בשנים האחרונות אירעו מספר מקרי מוות של תינוקות בבתי חולים בניו יורק שבדיקות שהתנהלו בזמנו העלו כי התינוקות נדבקו בנגיפים - קרוב לודאי כתוצאה מהמציצה שביצע בהם המוהל. המקרה הידוע ביותר שאירע ב-2005 היה מותם של תאומים שנימולו בבית חולים בניו יורק ונפטרו ימים אחדים לאחר ברית המילה. חקירה שהתקיימה בזמנו העלת הוכחות מוצקות שהמוהל הדביק את התאומים כתוצאה ישירה מהמציצה ורשיונו נשלל.

חרדים בניו יורקצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בדומה לפולמוס שהתעורר ב-2005, גם בעקבות המקרה האחרון נתגלתה השבוע מחלוקת בקהילה האורתודוקסית. אדמו"רים ורבנים, המזוהים כמייצגי הציבור החרדי-חסידי, טוענים כי מדי יום נימולים מאות תינוקות וכי לא ידוע על תקלות או מחלות. לדבריהם, המקרים הבודדים של התינוקות שמתו לאחר ברית המילה מחייבים בדיקות, אבל אינם יכולים לשמש סיבה להפסיק את המנהג, שהוא מיסודות מצוות המילה.

לעומת זאת, רבנים אורתודוקסים ידועים, כמו הרב ד"ר משה טנדלר, טוענים מזה שנים כי יש לאסור על מוהלים את ביצוע המציצה בפה, ובמקום זאת לבצע את המציצה בקשית.
"ברוב המכריע של בנים הנולדים בקהילה החרדית והחסידית בניו יורק מבצעים המוהלים מציצה בפה", אמר ל"הארץ" דוד צוויבל, מראשי אגודת ישראל באמריקה, שהגיב להודעה
על פתיחת חקירה על מות התינוק.

צוויבל סיפר כי בקהילות דתיות בניו יורק כמו קהילת יוצאי גרמניה בוושינגטון-הייטס ובקרב מי שמוגדרים אורתודוקסים מודרנים, נהוגה מציצה בקשית או באמצעות תחבושת. לדבריו, "כל מקרה מוות של תינוק הוא אסון נורא וטרגדיה. אבל עובדה היא שבשש השנים האחרונות לא ידוע על שום מקרה של תינוק שנפטר כתוצאה ממציצה". עוד אמר צוויבל כי "התינוק יכול להידבק גם מהאחות המטפלת בו או מכל גורם אנושי אחר".

צוויבל אף הזכיר כי בשנת 2006 מחלקת הבריאות של מדינת ניו יורק פירסמה על דעתם ובהסכמתם של רבנים אורתודוקסים מדריך מיוחד למוהלים ובו הוראות למניעת העברת נגיף ההרפס. "אין לנו שום מידע שהמוהל במקרה של התינוק שנפטר נהג לפני ההוראות במדריך או לא. מוקדם לחוות דעה בעניין". עם זאת, לדעתו חשוב שתתקיים חקירה כדי שמוהלים ידעו וילמדו על המקרה.

באתר האינטרנט של מחלקת הבריאות של עירית ניו יורק נטען, "אין דרך יעילה ומוכחת לצמצום הסיכון הכרוך במציצה בפה. המוהל יכול לשטוף את פיו או ללגום יין לפני שהוא
מבצע את המציצה. אך אין הוכחות שפעולות אלה מונעות את התפשטות נגיף ההרפס".
מוהל ותיק בברוקלין המשתייך לחצר חסידית גדול אמר: "לא נבטל את מנהג המציצה בפה. כך נהגו אבותינו ואבות אבותינו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ