ארדואן מגיב לשמועות: "רק אלוהים יקבע כמה זמן אחיה"

ראש ממשלת טורקיה התייחס להדלפות שפורסמו בוויקיליקס לפיהן נותרו לו שנתיים לחיות. "מי שמאמין בספקולציות הוא יהיר וחצוף", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, התייחס היום (רביעי) לשמועות לפיהן הוא חולה בסרטן ממאיר ונותרו לו שנתיים לחיות. "אף אחד פרט לאלוהים לא יודע כמה זמן נותר לנו לחיות", אמר.

ארדואן נאם בפני חברי מפלגתו והתייחס לתכתובת דואר אלקטרוני שהודלפה בידי וויקיליקס ונכתבה על ידי אנליסטים של חברת "סטרטפור" שעסקה במצבו הרפואי. "אנחנו מפלגה שמאמינה בגורל. אנחנו מפלגה שמאמינה שיש לקחת סיכונים כדי לשרת את האנשים שלנו. הנשמה שלי שייכת לאלוהים, והוא היחיד שיכול לקחת אותה בחזרה. רק אלוהים יכול לקבוע את משך החיים שלנו...אלו שמאמינים בשמועות וספקולציות בדבר חייהם של אחרים, בעבורנו, הם לא רק פזיזים, אלא גם חצופים. אי אפשר להוסיף או לגרוע מתוחלת החיים של האדם שנקבעת בידי אלוהים", אמר ארדואן.

במהלך נאומו, התייחס ראש ממשלת טורקיה גם להאשמות מצדו של מנהיג "מפלגת העם הרפובליקאית" – מפלגת אופוזיציה סוציאל-דמוקרטית, כאמאל קילצ'דרגולו, בדבר מעצרם של כמאה עיתונאים בטורקיה. לדברי ארדואן, מדובר בחנופה למערב, "הרשה לי להזכיר לך (קילצ'דרגולו) ששתי תחנות טלוויזיה פלסטיניות נסגרו בשבוע שעבר בידי ישראל".

ארדואן נואם בפרלמנט הטורקי, אתמולצילום: רויטרס

בחודש שעבר, פרסמה ויקיליקס אלפי התכתבויות פנימיות של החברה האמריקאית הפרטית "סטרטפור". לפי התכתובות, רבים מבין עובדי החברה היו מועסקים בעבר על ידי ממשלת ארה"ב ולמעשה המשיכו לכתוב דו"חות ומחקרים עבור סוכנויות ממשלתיות גם בזמן שכבר היו מועסקים ב"סטרטפור". בין השאר הם הכינו תוכנית תלת-שנתית עבור מפקד המארינס. בנוסף, סגן הנשיא לענייני מודיעין של "סטרטפור", פרנק בורטון, היה בעבר בכיר בשירות הביטחון הדיפלומטי של משרד החוץ האמריקאי.

הפן הישראלי לא נעלם ממסמכי ויקיליקס החדשים: באחת ההתכתבויות משוחחים עובדי "סטרטפור" על מידע שקיבלו ממקור שלהם, לפיו ישראל שיתפה פעולה עם לוחמים כורדים במטרה לפגוע במתקני הגרעין האיראניים.

בהודעה, שנכתבה בנובמבר 2011, דנים אנשי "סטרטפור" בפיצוץ המסתורי שאירע בבסיס הטילים שליד טהראן. הם מצטטים מקור של החברה ש"נשאל מה הוא חושב על הדיווחים שהישראלים מתכננים מבצע צבאי נגד איראן. תשובתו היתה: 'אני חושב שזאת הסחה. הישראלים כבר השמידו את כל התשתית הגרעינית האיראנית על הקרקע לפני כמה שבועות'". המנתחים של "סטרטפור" העלו את ההשערה שישראל שלחה כוחות מיוחדים אל תוך איראן לבצע זאת, ככל הנראה בסיוע לוחמים כורדים או יהודים איראנים שעלו לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ