ארה"ב הכירה בניצחונו של פוטין בבחירות ברוסיה

שרת החוץ קלינטון אמרה כי וושינגטון מוכנה לעבוד מולו, אך הביעה דאגה ממעצרם של "מפגינים שוחרי שלום" וקראה לרוסיה לחקור טענות לזיופים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו אי-פי
אי-פי

שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון אמרה היום (רביעי) כי ולדימיר פוטין הוא "המנצח הברור" , וארה"ב מוכנה לעבוד מולו. עם זאת, קלינטון דחקה ברוסיה לחקור , שנערכו ביום ראשון השבוע. היא הוסיפה כי ארה"ב מודאגת ממעצרם של "מפגינים שוחרי שלום" ן שנערכה יום אחרי הבחירות.

בתחילה פרסם משרד החוץ האמריקאי הודעה ביום שני, בה נמסר כי ארה"ב מברכת את העם הרוסי על הבחירות, אך שמו של פוטין לא הוזכר בהודעה. מאוחר יותר הסביר משרד החוץ כי ההשמטה נבעה כיוון שתוצאות הבחירות עדיין לא התבררו באותה עת.

פוטין, שהיה נשיא רוסיה בין השנים 2000-2008 ומכהן כיום כראש הממשלה, זכה לניצחון מוחץ בבחירות. מספירת 99% מהקולות עולה, כי אחוז התמיכה בפוטין עומד על 63.74%. הקומוניסט גנאדי זיוגנוב זכה ב-17.19%, מיכאיל פרוחורוב - 7.84%, ולדימיר ז'ירינובסקי - 6.23% וסרגיי מירונוב - 3.85%.

פוטין זכה בבכורה בכל אחד מהמחוזות הרוסים. שיעור ההצבעה ברוסיה היה 65.3% - 5% יותר מבחירות לפרלמנט הרוסי בדצמבר אשתקד - עם שיעור התייצבות הגובל בבלתי אפשרי בקווקאז (מעל 99% בצ'צ'ניה, עם 99.73% שהצביעו לפוטין), 93% הצביעו לו בדגסטאן, 92% באינגושטיה ודרום אוסטיה. נשיא אינגושטיה מורט זיאזיקוב אמר שהקולות שפוטין קיבל בקווקאז "משקפים את משקלו בתור המנהיג הלאומי האמיתי היחיד כיום ברוסיה".

גם הפעם, כמו אחרי הבחירות לפרלמנט בצדמבר 2011, נשמעו טענות רבות לזיופים. ראש צוות הפקחים הבינלאומיים שבחנו את תהליך הבחירות ברוסיה אמר יי פקחיו גילו "בעיות חמורות" בהצבעה. טונינו פיקולה, ראש הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה הוסיף כי "לא היתה תחרות אמיתית, ומשאבים ממשלתיים נוצלו כדי להבטיח שזהות המנצח לא תוטל בספק".

גריגורי מלקוניאנץ, סגן מנהל "גולוס", סוכנות רוסית עצמאית שעוקבת אחרי הבחירות, דיווח ששיעור הזיופים דומה לבחירות לפרלמנט. ואולם, לדבריו, הזיופים היו השנה מתוחכמים יותר, וכללו הנפקת אישורים מיוחדים שאיפשרו לבוחרים להצביע בקלפיות שאינן קרובות למקום המגורים. עיתונאים ומשקיפים דיווחו על אוטובוסים שהסיעו קבוצות אזרחים להצביע בקלפיות מרוחקות, ועל בוחרים שהצביעו עם אישורים אלה בכמה קלפיות.

התקבלו גם תלונות על שימוש בתעודות זהות של אזרחים שכלל לא הצביעו או הוספה של פתקי הצבעה למען פוטין בקלפיות שונות. פעילי אופוזיציה התלוננו כי משקיפים סולקו מקלפיות כדי לאפשר את הטיית הבחירות, וכי מצביעים לא מעטים גילו שבטופס ההצבעה שלהם מסומן כבר שהצביעו לפוטין. אתר חדשות רוסי אף תיעד במעבר תת-קרקעי בבירה כיצד תומכי פוטין משלמים למצביעים כדי שיתמכו בפוטין, ואפילו בקלפי שבה הצביע הנשיא היוצא מדוודב הוגשו שש תלונות על זיופים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ