שגרירות יפאן: "ברוב האזורים במדינה חזרו לשגרה"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

המאמצים לשקם את אזור האסון, את הכלכלה ואת אמון הציבור ברשויות ביפאן יימשכו עוד שנים רבות. אולם שנה אחרי רעידת האדמה והצונאמי, שקיפות הפכה מילת מפתח ביפאן. הטענות על מסירת מידע חלקי בלבד בזמן האסון ואחריו עשו את שלהן, ועתה מבטיחה ממשלת יפאן לחשוף את כל הקלפים - ולא להעלים דבר מעיניה הבוחנות של הקהילה הבינלאומית.

ברוח הזו, לקראת יום השנה לאסון, העביר משרד החוץ בטוקיו דפי מסרים לנציגיו ברחבי העולם. אלו מצביעים אמנם על התאוששות מהירה, אך חושפים גם את הקשיים הרבים שאיתם מתמודדת החברה היפאנית.

כך, בחודשים שבאו לאחר האסון חוותה יפאן ירידה חדה בתיירות וכן במחירה של התוצרת החקלאית המיוצאת אל מעבר לים. זאת, על אף שלאחר האסון, הכפילה יפאן פי 10 את מספר בדיקות המזון לגילוי חומרים רדיואקטיביים והחמירה את התקן לשיווק מזון. "היתה שנה קשה מאוד, אבל בהיסטוריה של העם עברנו טראומה עוד יותר קשה. אנחנו בטוחים שנתגבר", אמר אתמול ל"הארץ" מיצוהיקו שינומיה , יועץ לשגריר יפאן בישראל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מיד לאחר האסון פונו מבתיהם 470 אלף איש. הרוב הגדול כבר מצאו פתרונות דיור זמניים ורק כמה מאות מתגוררים עדיין במרכזי פינוי. "יש הרבה אנשים שאיבדו את הבתים שלהם וגרים בקרוואנים או בבתים זמניים", מעיד שינומיה. "האמון בממשלה ירד, התקווה שלהם נהרסה. יש כאלה שנפשית מאוד קשה להם. יש גם מתאבדים".

יפאן משקיעה עשרות מיליארדי דולרים בשיקום אזורי האסון. אבל זה לא מספיק. האו"ם העריך החודש כי האסון גרם נזק בסך כ-210 מיליארד דולר. "רוב האזורים חזרו לשגרה שהיתה לפני רעידת האדמה", מבהיר היועץ לשגריר. "אנו מזמינים אזרחים מחוץ לארץ ליפאן למטרת עבודה, לימודים ותיירות. אנחנו גם מקבלים בברכה השקעות מחו"ל כדי לעזור לשיקום האזורים הפגועים", הוא חוזר בעברית מרשימה על המסרים המופיעים כמה וכמה פעמים בדפים.

לפני האסון 30% מהאנרגיה ביפאן היתה גרעינית. "עד אז לא חשבנו שכוח גרעיני הוא מסוכן. יש לנו ניסיון היסטורי של פצצה אטומית. אבל זה היה פצצה. לא חשבנו שזה יקרה חס וחלילה בצורה כזאת", מודה שינומיה. בקיץ צפויה ממשלת יפאן לפרסם תוכנית להפחתת התלות באנרגיה גרעינית. אבל למרות החששות, תחנות כוח גרעיניות ימשיכו לפעול בהיקף מצומצם. לדברי שינומיה , היפאנים למדו להעריך את ישראל הרבה יותר לאחר האסון. "במצוקה של העם מצאנו חבר אמיתי - ישראל", הוא אומר ומתייחס בין השאר לשליחת חבילות סיוע, להקמת בית חולים שדה במינאמיסאנריקו ולעזרה הרבה של עמותות ישראליות, הכוללת תמיכה נפשית לתושבים. "כל הסיוע בזמן המצוקה שיפר את התדמית של ישראל. אנחנו לא שוכחים את זה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ