ציריך - העיר היקרה בעולם

התחזקות הפרנק השווייצי בשנה האחרונה הובילה לעליית מחירים ולבריחת משקיעים; טוקיו במקום השני וניו יורק במקום ה-47

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ציריך, שבשנות ה-60 וה-70 כונתה הכפר הגדול ביותר באירופה, כבשה זו הפעם הראשונה מאז תחילת שנות ה-90, את המקום הראשון ברשימת הערים היקרות בעולם, והדיחה את טוקיו שירדה למקום השני ברשימה, זאת על פי השבועון הבריטי "האקונומיסט".

אחת הסיבות לכך היא התחזקות הפרנק השווייצי בשנה האחרונה, תופעה שהובילה לעליית מחירים, וכן בריחת משקיעים המוציאים את כספם ממדינות גוש היורו בעקבות משבר החוב לטובת הביטחון שמשרה המטבע השווייצי.

הרשימה מתפרסמת פעמיים בשנה ומונה כ-130 ערים. סדר הערים בה נקבע על פי 400 מחירים של כ-160 מוצרים, כמו מחירי סחורות ושירותים כמזון, תחבורה, חשמל, מים, חינוך פרטי ועניינים נוספים. מחירי נדל"ן אינם חלק מהמשוואה.

הבסיס לחישובים הוא יוקר המחיה בעיר ניו יורק שנקבע ל-100. בהתייחסות לבסיס זה קיבלה ציריך 170 נקודות, וטוקיו 166. לפי הציונים שנתנו לערים אלה, ציריך יקרה יותר מניו יורק ב-70%. ניו יורק עצמה עומדת כיום במקום ה-47. בצפון אמריקה, הפכה העיר ונקובר לראשונה ליקרה ביותר לאחר שעקפה את כל ערי ארה"ב.

לחצו להגדלה

לפי הרשימה, את המקום השלישי חולקות ז'נווה ואוסאקה וקובה שביפאן. הערים האירופיות בעשירייה הפותחת הן אוסלו, פאריס ופרנקפורט (נוסף לציריך וז'נווה), ואילו את חציו המזרחי של כדור הארץ מייצגות לבד מטוקיו ואוסאקה-קובה גם סידני ומלבורן.

עם הערים הזולות ביותר בעולם, נמנות קראצ'י, מומבאי, טהראן וניו דלהי. ציריך אמנם נחשבת לעיר היקרה בעולם, אולם מחיר ככר הלחם בטוקיו - 7.96 דולרים - הוא הגבוה ביותר בעולם. במוסקווה, שמדורגת במקום ה-42 בדירוג, מחירי הלינה הם הגבוהים ביותר.

לנתונים המלאים (דורש תשלום)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ