פחד ותיעוב בז'נווה

ז'נווה, שנחשבה בעבר לעיר בטוחה, סובלת מגידול חד בפשיעה. ב-2011 זינק מספר הפריצות ב-23%. הממשלה והעירייה מתווכחות מי יממן את האבטחה בעיר, שבה גרים אלפי עובדי או"ם

רפאל מינדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל מינדר, ניו יורק טיימס

רחוקים הימים שבהם דיפלומטים ובנקאים היו יכולים לשוטט בחוצות ז'נווה מבלי לחשוש שתיק המסמכים שלהם ייגנב מהם. התלונות על גניבות רכוש, החל בארנקים וכלה במכוניות, זינקו ב-2011 ב-23% והסתכמו ב-61 אלף. גם רכושם של 450 אלף תושבי העיר השווייצית אינו בטוח, אפילו בבתיהם; לפי נתוני המשטרה, מספר הפריצות בעיר עלה בשנה שעברה ב-20% והסתכם ב-8,200 - ממוצע של 22 פריצות ביום. העלייה בממדי הפשיעה כה חדה, עד שלשכת התיירות העירונית החליטה להשמיט מפרסומיה את אזכורה של ז'נווה כיעד בטוח. "לתאר את ז'נווה כעיר בטוחה ושקטה על שפת האגם, כפי שהיתה בעבר, זוהי הולכת שולל הגובלת בשקר", סבור דובר לשכת התיירות, ברנאר קזאבן.

על רקע הלחצים המופעלים עליהם לבלום את גל הפשיעה, הודיעו באחרונה פרנסי העיר על רפורמה בעבודת המשטרה, שבמרכזה הגברת הסיורים ברחובות על חשבון עבודת הניירת במשרד. ואולם, יוזמתם נתקלה בהתנגדות איגוד השוטרים, שפתח לפני כחודשיים בשביתה חלקית מחשש שתנאי עבודתם של השוטרים ייפגעו. מפקדת המשטרה, מוניקה בונפאנטי, הביעה הבנה למורת הרוח של פקודיה. "אני לא חושבת שנאלצנו לעבוד אי פעם בלחץ כזה", אמרה.

לצד היוזמה להחיל שינויים בהיערכות המשטרה, הציעה בונפאטי לתגבר את 1,300 שוטרי העיר ב-200 איש נוספים. עם זאת, היא ציינה כי המאבק בפשיעה כרוך גם בהכנסת "תמורות בדפוסי ההתנהגות", כהגדרתה, בעיר שתושביה לא נדרשו עד כה לגלות ערנות כלשהי. "אנשים רבים עדיין יוצאים מביתם מבלי לנעול את הדלת", היא מסבירה, "או משאירים את התיק שלהם ליד השולחן במסעדה כשהם הולכים לשירותים".

מעצר חשודים ברחובות ז'נווה בחודש שעברצילום: Jean Revillard/REZO.CH

ז'נווה, הידועה כמרכז בנקאות פרטית וכאחת הערים האמידות באירופה, מהווה יעד טבעי לעבריינים. אך ישנן סיבות נוספות שעשויות להסביר מדוע היא הפכה לעיר המסוכנת בשווייץ, אף יותר מציריך הגדולה ממנה. בראש רשימה זו מתנוססת הגיאוגרפיה של ז'נווה. העיר, שקמה על גדות האגם שאת שמו היא נושאת, גובלת עם צרפת לאורך 105 קילומטרים. ב-2008 הצטרפה שווייץ לאמנת שנגן, שהקלה על המעבר בין המדינות החתומות עליה, וארגוני פשע מיהרו לנצל את ההקלות. כנופיות עבריינים רבות, שפעלו בעבר בעיקר בערים צרפתיות כמו ליון ומרסיי, העתיקו את פעילותן לז'נווה, לעתים רק לזמן הנחוץ להם לבצע את העבירות ולחזור לשטח השיפוט של צרפת.

שיתוף הפעולה בין רשויות אכיפת החוק של שווייץ ושכנותיה גבר אומנם באחרונה, אבל הוא מוגבל. לפי הסכם עם צרפת, למשל, יש לכוחות המשטרה בשווייץ סמכות לרדוף את העבריינים גם בצרפת. ואולם, כל מרדף מכוניות כזה חייב להיפסק ברגע שכבר אין קשר עין ישיר עם המכונית הנרדפת, מסבירה בונפאנטי. משום כך, מספר המרדפים הצטמצם בשנה שעברה לחמישה בלבד.

איב ברטוסה, בכיר בפרקליטות, מציין גם כי התיקונים שהכניסה שווייץ באחרונה לחוק הפלילי מקשים מאוד על החזקת חשודים במעצר מונע. השינוי המשפטי, הוא מעריך, נעשה בידי מחוקקים שחשבו על עיירות שווייציות קטנות ושקטות, ולא על עיר כמו ז'נווה.

בעיית הפשיעה בז'נווה מעוררת דאגה גם בבירה ברן. משכנו של שגריר שווייץ לאו"ם בז'נווה הוא רק אחד מעשרים מעונות של דיפלומטים שנפרצו בקיץ שעבר. מאז ספטמבר מתנהל ויכוח בין הממשלה לעיריית ז'נווה, בשאלה מי צריך לממן את תגבור האבטחה. ז'נווה דורשת שהממשלה תעלה את השתתפותה, בסך 18 מיליון דולר, לסכום הנחוץ כדי לערוב לביטחונם של כ-40 אלף התושבים הקשורים למוסדות האו"ם ולארגונים בינלאומיים אחרים; הממשלה, מצדה, תוהה אם ז'נווה עשתה עד כה שימוש יעיל בכספים שהועברו לה.

בין אם השיחות בין הצדדים יסתיימו לשביעות רצונה של ז'נווה ובין אם לא, אוליווייה קוטו, המטפל בנושאים הנוגעים לארגונים בינלאומיים מטעם העיר, קורא לא להפליג בחומרת מצב הביטחון בה. לדבריו, למרות הגידול במעשי השוד, רק חלק מזערי של העבירות כולל אלימות פיזית.

ואכן, דו"ח של משטרת ז'נווה מ-2010, שמבוסס על משאל שנערך בקרב תושביה הזרים, מלמד ש-92% מהנשאלים היו ממליצים לבני משפחותיהם ולחבריהם לעבור לגור בז'נווה. "אין טעם להתכחש לבעיה", אומר קוטו, "אבל לא הגענו לרמה שבה התושבים הזרים חשים שהחיים כאן הפכו לבלתי נסבלים". כריסטיאן דונאן, שגריר שווייצי לשעבר, טוען שאזרחים זרים רבים מודאגים יותר מעליית ערכו של המטבע השווייצי לעומת האירו והדולר, שבהם הם מקבלים את שכרם, מאשר מהעלייה בהיקף הפשיעה. עם זאת, הוא מודה שהוא "נאלץ להימנע עתה מכניסה בשעות הלילה לשכונות מסוימות, שהיו בעבר נעימות לחלוטין".

אבל חלק מתושביה המוכרים יותר של ז'נווה מביעים את מורת רוחם מהעלייה בפשיעה בצורה בוטה יותר. ג'ורג' קוקיס, מייסד חברת טמנוס, ספקית תוכנה לבנקים שבסיסה בז'נווה, הודיע באחרונה שהוא שוקל לעבור מהעיר, לאחר שתיקי מסמכים שלו נשדדו כשירד ממונית. בשיחה עם כתב העת השווייצי בילאן, גילה קוקיס שגם כמה מעמיתיו נשדדו או הותקפו. "האם אנשי עסקים אמורים לשכור לעצמם מאבטחים בשביל להסתובב בחוצות ז'נווה?", שאל.

יו"ר הפרלמנט לשעבר של קנטון ז'נווה, גי מטאן, סבור שיחלפו לפחות שנתיים- שלוש לפני שיחול שיפור משמעותי בעיר, משום ש"למרבה הצער, בעיית הפשיעה בז'נווה מחלחלת באטיות רבה למודעות הפוליטיקאים שלנו". עם זאת, הוא צופה ששינויים בתקנות אכיפת החוק ישפרו בסופו של דבר את המצב. "למרבה הצער, בכל הנוגע לבעיית הפשיעה, ז'נווה נמצאת עכשיו ברמה אחת עם ערים דומות אחרות, ואולי מתחת להן", הוסיף. "אבל אין זה אומר שהמצב יצא לגמרי מכלל שליטה ושהמקום הזה בדרך להפוך לבגדאד".

תרגום: סביונה מאנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ