סרקוזי נערך ליום שאחרי הבחירות: אם לא אנצח, אפרוש מהחיים הפוליטיים

בניסיון לזכות בקולות הימין הקיצוני אמר הנשיא שיגביל את מספר הזרים; לא ברור כיצד הכרזתו תשפיע על סיכויי בחירתו של יריבו פרנסואה הולנד

לה מונד ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד ורויטרס

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הכריז אתמול שאם יפסיד בבחירות הקרובות לנשיאות הוא יפרוש מהחיים הפוליטיים. לא ברור אם וכיצד תשפיע הודעתו על סיכויי בחירתו לנשיאות בחודש הבא. לפי שעה, הסקרים מצביעים על יתרון למועמד הסוציאליסטי, פרנסואה הולנד.

בניסיון לצמצם את הפער מהולנד, פנה סרקוזי בימים האחרונים למצביעי הימין הלאומני והכריז שבמדינה "יש יותר מדי זרים". כמו כן, הוא התחייב לצמצם את מספר המהגרים כמעט בחצי, ולצמצם משמעותית את ההטבות הסוציאליות הניתנות להם. "השיטה שלנו מתפקדת פחות ופחות משום שיש יותר מדי זרים על אדמתנו", אמר השבוע סרקוזי בהופעה טלוויזיונית. "איננו יכולים עוד לספק להם דיור, עבודה או בתי ספר". סרקוזי, שאביו בעצמו היגר לצרפת מהונגריה, אמר שקצב ההגירה הקיים, כ-180 אלף בשנה במדינה של 65 מיליון נפש, לא עומד במבחן המציאות והתחייב להורידו למאה אלף עד לסוף הכהונה הבאה.

סרקוזי גם הבטיח שאם ייבחר, יגן על ערכיה החילוניים של צרפת, שבה חיה הקהילה המוסלמית הגדולה באירופה, ולשים קץ להסדר האוטומטי של איחוד משפחות המהגרים. "כולם חושבים כך והגיע הזמן שנאמר את זה", ציין הנשיא. "אם אתם באים לצרפת רק כדי לקבל קצבאות, אתם לא רצוים".

מתנגדיו של סרקוזי מיהרו למתוח ביקורת על דבריו ואמרו שמדובר בצעד "בלתי אחראי" שנועד לחזק את מעמדו בקרב הבוחרים השמרנים, שתומכים בדעותיה הקיצוניות של מנהיגת מפלגת החזית הלאומית, מרין לה פן.

סרקוזי בראיון טלוויזיוני, ביום שלישיצילום: רויטרס

ההתמקדות בקהילת המהגרים בצרפת, שחמישה מיליון מתושביה הם מוסלמים, התרחבה באחרונה אחרי שלה פן טענה שרוב הבשר הנמכר בפאריס הוא בשר חלאל, הנשחט על פי ההלכה המוסלמית. אף שאיגודי הקצבים הכחישו את הדברים, הנושא עורר ויכוח בתקשורת.

בעקבות טענת לה פן, התחייב סרקוזי בשבוע שעבר לחוקק תקנות לסימון ברור יותר של בשר חלאל. סוגיית ההגירה והמיעוט המוסלמי במדינה תפסה גם בעבר מקום חשוב במערכות הבחירות בצרפת וגם בבחירות 2007 לנשיאות, שהביאו את סרקוזי לארמון האליזה, הוא הואשם בחיזור אחר קולות הימין הקיצוני.

סרקוזי החל אמנם לצמצם את הפער מהולנד, אולם הוא עדיין צפוי להפסיד בסיבוב השני. מסקרים אחרונים שפורסמו עולה שהולנד מוביל בסיבוב הראשון עם 30% תמיכה, סרקוזי צועד אחריו עם 28% תמיכה ומרין לה פן זוכה ל-20%. אבל בסיבוב השני הפער בין הולנד לסרקוזי צפוי לגדול על פי אותם הסקרים, ולעמוד על 54% להולנד לעומת 46% לסרקוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ