פוטין כבש את הפריפריה, אך נחל כישלון במוסקווה

הטענות והעדויות על זיופים בבחירות ממשיכות להתפרסם, אך הנשיא הנכנס פוטין אינו מגיב. האופוזיציה מתכננת הפגנה גדולה במוסקווה מחר, בה תנסה להיות יותר ממוקדת

נטשה מוזגוביה
שליחת הארץ למוסקווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
שליחת הארץ למוסקווה

הטלטלה שאחרי הבחירות לנשיאות ברוסיה בתחילת השבוע עוד ממשיכה. בבחירות שבהן הצביעו קצת יותר מ-72 מיליון מתושבי רוסיה, ולדימיר פוטין זכה ב-63.6% מהקולות. אך במוסקווה, העיר הגדולה ביותר במדינה שהפכה למוקד המחאה נגד פוטין, הנשיא החוזר זכה רק ב-46.95% מהקולות. התוצאה הסופית ממוסקווה מגבה את טענות הפקחים ממפלגות וארגונים שונים הממשיכים לטעון שזיופים בוטים הוסיפו לפוטין עד כ-9 מיליון קולות. בין היתר, מדווחים על סיכומי הצבעה שהוכנו מראש שהוכנסו למרכזי הספירה מדלתות אחוריות, ואף על אלימות.

נשיא ברית המועצות לשעבר, מיכאיל גורבצ'וב, קרא השבוע לפוטין להתייחס לטענות על הזיופים בבחירות ברצינות, אך סגן יו"ר ועדות הבחירות המרכזית, לאוניד איבלב, אמר בתגובה שהבחירות היו הוגנות והתוצאות לגיטימיות, ואין לרשויות כוונה לבחון אותן מחדש. הוא גם זלזל בחברים ב"ליגת הבוחרים" - ארגון לא-היררכי שקיבץ לשורותיו אנשי ציבור רבים ברוסיה על מנת להבטיח בחירות הוגנות. "הרבה אנשים מפורסמים התכנסו ב'ליגה' הזאת, מדוע אתם משקרים ומנסים לעוות את דעת הקהל?", אמר.

דוברו של פוטין, דמיטרי פסקוב, אמר ש"כל ההערכות על הבחירות כבר ניתנו, אין בכלל שאלה", ואילו פוטין עצמו אמר שלשום כשנפגש עם כתבים, שגם אם היו זיופים הם היו מזעריים. הוא הוסיף שתגובת "ליגת הבוחרים", המסרבים להכיר בתוצאה, אינה מפתיעה משום ש"הם סירבו להכיר בתוצאות עוד לפני שהתקיימו הבחירות". אך למרות הביקורת הבוטה של פוליטיקאים ואנשי הציבור רבים על התנהלות הבחירות, במערב מוכנים להשלים עם פוטין כפי שהשלימו אתו ב-12 השנים האחרונות. הנשיא הנבחר של רוסיה קיבל ברכות מכל עבר - בין היתר מנשיא סוריה בשאר אל-אסד וראש הממשלה בנימין נתניהו.

סיפור הבחירות נראה אבוד, אך האופוזיציה אינה מתכוונת לוותר, ומכנסת מחר עוד הפגנה גדולה במוסקווה, שתתמקד בדיון ענייני בזיופים. אחד ממקימי "ליגת הבוחרים" וממארגני ההפגנה, המו"ל והעורך סרגיי פרחומנקו, אמר ל"הארץ" שהעלמת העין של פוטין ותומכיו מהזיופים "מקוממת". "זה כמו להגיד לבחורה שנאנסה: לפחות לא הרביצו לך ולא הרגו אותך, אז מה את צועקת? אני די בטוח שפוטין היה זוכה בסיבוב השני אם היינו מגיעים לזה, אבל הוא רצה ניצחון קל בסיבוב הראשון, אז הוא פשוט הזמין לעצמו ניצחון. אז תפקידנו להגיש לו את החשבון על הזיופים שהוא הזמין. זה המחיר. אני בטוח שזה יהרוס את המוניטין שלו, היכן שעוד נשאר בו משהו מהמוניטין".

פעילות פמן בפעולה ביום הבחירותצילום: אי-פי

פרחומנקו הוסיף שהוא חושש מהידוק חגורת החנק סביב צווארה של התקשורת העצמאית, לאחר שבמערב וגם רבים ברוסיה כבר חזרו לשגרתם. "יש לנו תחנת רדיו אחת, עיתון אחד, מגזין אחד וכמה אתרים. עיקר החניקה תתמקד בכותבים, שכבר מפחדים לפרסם בתקשורת מחשש להסתבך עם פוטין. אבל ההפגנות הראו שהתקשורת העצמאית יכולה להילחם במכונת התעמולה של הממשלה. אני לא חושב שפוטין יסתלק בתוך חודשיים, אבל אני גם לא חושב שהוא יחזיק מעמד שש שנים בנשיאות", אמר.

למרות ההבדלים הגדולים בין מנהיגי האופוזיציה השונים, בהם הקומוניסטים, נציגי הקהילה הגאה, האינטלקטואלים הרוסים ועוד, פרחומנקו חושב שהם מלוכדים יותר מבעבר. "חלה התקדמות מדהימה. הכנות לאירועי המחאה המתועדים בתקשורת גרמו לאנשים לנהל דיאלוג ולהכין מסרים משותפים. יש עדיין כאלה שמעדיפים לקפוץ אל תוך מזרקה קפואה, להתעמת עם שוטרים ולהיעצר, אבל בשלב זה הם בהחלט מסוגלים לשתף פעולה".

אך משורר המהפכה, דמיטרי ביקוב, שבחודשים האחרונים הפך את הביקורת נגד פוטין לפרויקט סאטירי אמנותי, נשמע פחות אופטימי. כפעיל באופוזיציה, ביקוב גם העלה מופע של שירים סאטיריים שהפך ללהיט במוסקווה.

הבלוגר אלכסיי נוואלני (מימין) והמשורר דמיטרי ביקוב במוסקווה, השבוע צילום: רוסטמם אדגמוב

אחד השירים שהוא העלה בפרויקט המיוחד, שנקרא "המשורר האזרח", כיכב השיר "20 שנה אין כלום" בו הוא כתב:"יש להודות בפה רך/במקום להתהולל/שלא יצמח פה פרח/מלבד הקולונל/נותר להשתכר/עד להזיה לשמה/כאן אין שיטה אחרת/להפרחת שממה/שלום לבריקדות/ולשרפרף ישן/בשיטיון שקענו/כשעמדנו שם (...)כמו מאהב אפאטי/חדר ולא הסמיק/בקולונל הבטתי –/ראיתי את עצמי..." השחקן המפורסם מיכאיל יפרמוב ביצע את השירים בדמויות של משוררים קלאסיים שונים.

כשהתפרסמו תוצאות הבחירות, ביקוב הודיע על סגירת הפרויקט. בפגישה עמו בבית קפה במוסקווה, ביקוב נראה מותש ומסויג מכיוון שהוא חש שהעיתונאים המערביים "רק מחכים, כמו אוכלי נבלות, לזה שיהרגו אותי או משהו". אך הוא גם מודאג מהקולות בתוך רוסיה הקוראים להסלמת העימות עם הרשויות. "מהפכות ברוסיה מעולם לא נגמרו טוב, שלא לדבר על מלחמות אזרחים", הוא אומר. "ואין כבוד גדול בלספר איך השוטרים שברו לך את הגולגולת עם אלה בהפגנה לא מאושרת. להמשיך בהפגנות ולהגיע לעימות אלים זו השפה של פוטין. צריך לדבר אתו בשפה שהוא לא מבין. אני חושב שאנחנו צריכים לשכוח לזמן מה מפוטין, לתת לו להרגיש שהוא שולט בעולם, ולהמשיך בינתיים לעבוד על חיזוק החברה האזרחית. זה פחות מושך ומלהיב מהצעקות בהפגנה והסרטים הלבנים, אבל רק ככה בונים אלטרנטיבה".

הוא גם חושב שצריך ללכד את האופוזיציה, ולהפסיק להתלונן על ההבדלים בין מעמד הפועלים לבין אלה שמגיעים להפגנות במעילי פרווה באוטו עם נהג פרטי: הדיכוטומיה שנוצרה בין מוסקווה, שלא אוהבת את פוטין, לשאר המדינה, שמעריצה אותו, שקרית לחלוטין", הוא אומר. "אני נוסע הרבה ברחבי המדינה, ואני רואה את זה. האינטרנט חודר לפרובינציה בקצב מסחרר. בשיחה של פוטין עם פועלים במפעל בעיר ניז'ני טגיל הוא הופתע ואמר: 'לא ידעתי שיש לנו פועלים כל כך חכמים'. אז בואו נפתיע אותו שוב", אומר ביקוב. אך למרות ביקורתו נגד המנהיג החדש-ישן, ביקוב אינו רואה בפוטין אחראי לכל הרוע במדינה. "ברמה האישית, אני חושב שזה היה יכול להיות לא נחמד אם פוטין היה שכן שלי. הוא לא אלכוהוליסט, הוא גבר ספורטיבי והוא בטח אחד מהאנשים שתמיד אפשר לבוא אליהם ולבקש מצבר חלופי כשהרכב שלך נתקע. אני לא בטוח אם אני יכול להגיד את זה גם על דמיטרי מדוודב".

תרגם את השיר: שאול רוזניק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ