אחרי 71 שנה התברר: 20 יהודיות נרצחו ע"י שכניהן

חקירה שנערכה בפולין מעלה כי יהודיות ש"הושאלו" מהגטו לעבודות חקלאיות, נרצחו בידי מעסיקיהן. התובע הכללי: יש סיכוי לאתר עדים

רומן פריסטר
כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רומן פריסטר
כתב "הארץ" בוורשה

הרצח המפורסם של יהודי העיירה ידוובנה שבפולין בידי שכניהם הפולנים לא היה מקרה יוצא דופן. עתה גילו חוקרי המכון לזיכרון לאומי וכן אנשי הפרקליטות כי בעיירה בזוּרי שבמזרח המדינה, נרצחו 20 יהודיות ש"הושאלו" מהגטו הסמוך לעבודות חקלאיות בחווה גדולה של בעלי קרקעות פולניים.

הדבר ארע באוגוסט 1941 ואין ודאות כי הרוצחים עדיין חיים וכי ניתן יהיה לאתר אותם ולהענישם. איש הפרקליטות, ראדוסלָב איגנייטֶב, שחקר גם את מקרה ידוובנה, סבור כי קיים סיכוי סביר לאתר לפחות עדים שבשעת המעשה היו קטינים, אך עשויים לשפוך אור על פרטי הפשע. לדברי איגנייטב אין ספק כי מבצעי המעשה היו פולנים.

מניירת שנשתמרה מימי תחילת שלטון הקומוניסטים בפולין ב-1948 ואשר נסרקה על ידי פרופ' ברברה אנגלקינג מהאקדמיה הפולנית למדעים, שעוסקת בחקר מקרים כגון זה, ניתן ללמוד כי אחד הרוצחים נידון בשעתו למאסר עולם ומת בשנת 1957. אנגלקינג גילתה גם כי הרוצחים ננזפו על ידי הגרמנים כיוון שבתום העבודות לא החזירו את הפועלות לגטו, כפי שסוכם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"אין ספק כי היה זה פשע מתוכנן מראש", אמר התובע הכללי איגנייטב לעיתונאים. "עת יצאו היהודיות לעבודתן הזמינו האיכרים אצל הנפח המקומי את כלי הרצח - אלות עם ראשי ברזל. באלות האלו הכו אותן בכל גופן עד שהורידו את מכת המוות, בגולגולת. כמו כן חפרו ביער קבר אחים אליו הושלכו הגוויות. אחדות מהקרבנות נאנסו לפני שהומתו". התובע הוסיף כי "אין לי הסבר למניעי הרצח, אך ברור לי שהרוצחים לא היו מעזים לעולל דבר כזה לנשים פולניות. לגבי יהודים כל דבר היה מותר ומקובל ואיש לא בא על עונשו".

במקביל, מנהלת שלוחת המכון לזיכרון לאומי בביאליסטוק חקירה מאומצת בעניין שני פוגרומים שהתרחשו במחוז בקיץ 1941. בעיירה ראדזילוב נאספו יהודי המקום בכיכר השוק, משם הובילו אותם תושבי המקום לאסם, אותו הציתו. מעריכים כי עד אלף איש מצאו את מותם בלהבות. מתנהלת גם חקירה בעניין רצח יהודי העיירה ווֹנסוֹש, שם – בהשראת השלטונות הנאצים – רצחו תושבי המקום כמאה משכניהם היהודים. הפרקליטות מתכננת להוציא את הגוויות מקבריהן כדי לקבוע את סיבת המוות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ