אסד דחה את הצעת קופי אנאן להפסקת אש: "לא ננהל משא ומתן עם כנופיות טרור" - בעולם - הארץ

אסד דחה את הצעת קופי אנאן להפסקת אש: "לא ננהל משא ומתן עם כנופיות טרור"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אבי יששכרוף

נשיא סוריה בשאר אל-אסד אמר אתמול כי הוא מוכן לעשות כל מאמץ כדי להביא לפתרון של המצב שבו מדינתו נמצאת. ואולם לדבריו, "אף פתרון אינו אפשרי, כל עוד קבוצות טרור פועלות ברחבי סוריה, וגורמות לאי-יציבות במדינה". אסד אמר את הדברים לפי סוכנות הידיעות הסורית סאנא, לאורחו קופי אנאן, שעומד בראש צוות של האו"ם ושל הליגה הערבית שמנסים להביא לסיום המשבר בסוריה. "שום דיאלוג פוליטי או פעילות פוליטית לא יכולים להצליח כאשר קבוצות טרור חמושות פועלות להפצת כאוס ואי-יציבות", צוטט אסד.

במקביל, החל אתמול צבא סוריה במתקפה נרחבת במחוז אדלב שבצפון מערב המדינה, סמוך לגבול עם טורקיה. על פי הדיווחים הראשוניים, כ-40 בני אדם נהרגו אתמול מאש כוחות הצבא הסורי. הטלוויזיה הממלכתית של טורקיה דיווחה שלשום כי שני גנרלים סורים, שדרגתם לפחות תת-אלוף, וקצין בכיר נוסף ערקו לשטח טורקיה. מהדיווח עולה עוד כי שלושת האישים הבכירים הם חלק מקבוצה של 234 אנשי צבא שחצו את הגבול לטורקיה מאז יום חמישי. לפי ההערכות, מאז תחילת האירועים, חצו כ-12 אלף בני אדם את הגבול לשטח טורקיה.

סוריה החלה להחזיר את שגריריה ממדינות אירופה השונות, זאת ככל הנראה כפעולת מנע, מחשש שהמדינות הללו יגרשו את השגרירים הסוריים משטחיהם בעקבות המשך הפעילות הצבאית הסורית נגד אזרחים. צרפת ניסתה באחרונה ליזום את החזרת כל נציגי האיחוד האירופי מדמשק, וגירושם של השגרירים הסורים מאדמת אירופה, אולם עד כה הצעד לא צלח.

הליגה הערבית ורוסיה לא הצליחו להגיע להסכמה באשר לפעולות הנדרשות להפסקת האלימות בסוריה. שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב ושר החוץ של קטאר חאמד בן ג'אסם אל-תאני קראו להפסיק את האלימות, אולם לוורוב הדגיש את התנגדות רוסיה להתערבות צבאית חיצונית בסוריה.

בכירים במודיעין האמריקאי אמרו ביום שישי לעיתון "וושינגטון פוסט" כי שליטתו של בשאר אסד בצבאו יציבה. לדברי הבכירים, בשאר אף מוכן להשתמש בכל הכוח הצבאי שברשותו כדי להתמודד עם קבוצות האופוזיציה שאינן ערוכות לעימות שכזה. עוד הוסיפו כי המעגל הקרוב ביותר לאסד נותר נאמן לנשיא ואינו מראה סימנים של שבירה או עריקה. זאת, על אף הסנקציות הכלכליות מצד המערב וארה"ב נגד סוריה שדירדרו את המצב הכלכלי במדינה עד כדי נפילה של כ-50% בערך המטבע הסורי.

הבכירים הדגישו כי אסד ואנשיו הקרובים משוכנעים כי כוחות חיצוניים עומדים מאחורי גל ההפגנות וקבוצות החמושים. "ההנהגה הולכת להילחם קשה מאוד. בטווח הארוך הסיכויים הם נגדם, אבל הם יילחמו קשה מאוד". הם תיארו את הצבא הסורי ככזה שנבנה לעימות עם ישראל. הוא מונה כ-330,000 חיילים, עם רשת הגנה אווירית מתקדמת שתקשה על כפייה של אזור ללא טיסה על ידי מטוסים של מדינות המערב, וכן מזל"טים רבים שסופקו על ידי איראן. מספר העריקים נע להערכתם, בין 10,000 ל-20,000, אך הם חסרי פיקוד מרכזי, ולמעשה, את ההתקפות המשמעותיות ביותר נגד הצבא הסורי ביצעו אנשי ארגון הטרור אל-קעאדה שמצליחים להסתנן לשורות האופוזיציה, למורת רוחם של רוב מתנגדי המשטר. ואולם, בדיווח אחר בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", אמרו גורמי מודיעין כי בתקופה האחרונה עבר המומנטום לידי האופוזיציה, לאחר שקצב גדילת העריקים גבר.

אנאן נפגש עם הנשיא אסד בראשית החודש שעברצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ