ההונגרים בראש רשימת מבקשי המקלט בקנדה

בין מבקשי המקלט המדיני, הסופר היהודי-הונגרי אקוש קרטס, שטוען שהונגריה נוהגת כלפיו גזענות

לימור שמואל פרידמן, קנדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לימור שמואל פרידמן, קנדה

הסופר היהודי-הונגרי אקוש קרטס הגיש בקשה למקלט מדיני בקנדה, בטענה שהונגריה נוהגת כלפיו בגזענות. קרטס, בן 80 שזכה באחד מפרסי הספרות היוקרתיים ביותר במולדתו, הוא חלק מזרם גובר של מבקשי מקלט הונגרים, רובם צוענים. הפליטים מהונגריה נמצאים במקום הראשון ברשימת מבקשי המקלט בקנדה, לפני פליטים מאפגניסטאן ומניגריה.

הסופר היהודי-הונגרי נחת לפני שבוע עם אשתו במונטריאול והגיש מיד בקשה למקלט מדיני. הוא התלונן על התנכלויות מצד השלטון ההונגרי כתגובה לביקורת שהוא כותב על הונגריה בתקופת השואה. בהצהרה שפרסם בכלי התקשורת הודיע קרטס כי מתנהל נגדו ציד מכשפות, לא רק על ידי עיריית בודפשט, אלא גם מהממשלה והפרלמנט. קרטס, הכותב בעיתון אמריקאי המתפרסם בהונגרית "אמריקאי נפסזבה", כתב שההונגרים אשמים במותם של מאות אלפי הונגרים-יהודים שנרצחו בשואה משום שהם, שלא כמו הגרמנים, לא הודו באחריותם ולא כיפרו על פשעיהם.

הסופר אף תיאר את ההונגרים "כנועים גנטית", משום שהם "לא מרגישים ולו שבריר של חרטה על הפשעים ההיסטוריים החמורים ביותר. הם מעבירים את האחריות לאחרים ותמיד מאשימים אחרים".

קרטס ביקש מאוחר יותר למחוק את הכינוי "כנועים גנטית" מהמאמר, אך הדבר לא מנע ממועצת העיר בודפשט מלבטל את תואר אזרח הכבוד שהעניקה לו. זולטן נמט, חבר קואלציית פיד"ס-הברית הנוצרית דמוקרטית בממשלת הונגריה, הכחיש השבוע את הטענות לגזענות ואמר לעיתונות ההונגרית ששלילת אות הכבוד אינה נוגעת למוצאו או לשורשיו האתניים של קרטס.

אקוש קרטס. תיאר את ההונגרים כ"כנועים גנטית"צילום: טלוויזיה

אך קרטס איננו ההונגרי היחיד שביקש מקלט מדיני בקנדה. על פי נתוני משרד ההגירה הקנדי, בשנת 2007 הגישו 34 אזרחים הונגרים בקשות למעמד של פליט ואילו בשנת 2011 הוגשו יותר מ-3,000 בקשות. על פי נציבות האו"ם לפליטים, ברבע השני של שנת 2011 ביקשו 875 הונגרים מקלט מדיני בקנדה, לעומת 419 סינים, 151 פקיסטאנים ו-159 ניגרים.

בעוד שבמרבית המדינות המתועשות, בראש רשימת מבקשי המקלט נמצאים פליטים מאפגניסטאן, פקיסטאן וניגריה, קנדה היא היעד המועדף על ההונגרים. בקהילה ההונגרית בקנדה מסבירים כי הסיבות לעלייה החדה במספר מבקשי המקלט נעוצות בעלייה של קבוצות ניאו-נאציות ומפלגות ימין קיצוני בהונגריה ובאירופה בכלל.

מאז 2008, מספר מבקשי המקלט הולך וגובר, דווקא לאחר שהונגריה הצטרפה לאיחוד האירופי. בחודשים האחרונים, אומרים במשרד ההגירה הקנדי, מדובר בזרם בלתי פוסק. בנמלי התעופה של קנדה נוחתים בכל יום בממוצע 17 מבקשי מקלט הונגרים. העניין הזה מעלה חשד בקרב פקידי משרד ההגירה. שר ההגירה הקנדי, ג'ייסון קני, הצהיר כי רק 7% מהבקשות בשנה שעברה נמצאו מוצדקות. השר, שהתראיין באחרונה בכלי תקשורת קנדיים, טען שמקצת ממבקשי המקלט ההונגרים הודרכו כיצד לנמק את בקשתם כדי לקבל את ההטבות הסוציאליות.

בירור בקשה בקנדה אורך כשלוש שנים, ובכל התקופה הזאת המבקשים זכאים לשירותי רווחה ולדמי כיס של כ-500 דולר בחודש. הרשויות בקנדה הבינו שבעבור רוב המהגרים מדובר בשיפור משמעותי ברמת החיים. רבים מהמבקשים נעלמים בתוך קנדה או חוצים את הגבול לארה"ב ולא ממתינים לשימוע בבקשתם. בתגובה לכך, מתכננת קנדה לדרוש הוצאת ויזת מבקר מאזרחי הונגריה כפי שעשתה לפני כשנתיים כשהחלו לזרום מהגרים מצ'כיה.

באשר לסופר היהודי-הונגרי קרטס, עדיין מוקדם לומר אם יהיה בין הבודדים שזוכים לקבל את המעמד. הוא טוען שהיה מעדיף לחזור להונגריה, אלמלא הרגיש שסכנת חיים מרחפת מעל ראשו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ