שנה לצונאמי |

רוחות הרפאים רודפות אחר היפאנים

תושבי האזורים שהוכו באסון הכבד מתקשים להתמודד עם האובדן, ומתרבים סיפורים על רוחות של מתים ועל תהלוכות ליליות של צלליות

פיליפ פונס, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיליפ פונס, לה מונד

מראה הים המנצנץ בשמש הנשקף משפך נהר קיטקאמי, מרהיב ביופיו. אבל אם מסתובבים לאחור, מתגלה רק חורבן: מבנה בגובה 15 מטרים שקרביו נעקרו מתוכו, חלקי קירות מרוסקים, מדרגות ברזל מעוותות. זה מה שנותר מאחד האגפים של עיריית קיטקאמי.

הבניין נועד לשמש מרכז לקליטת עקורים; ברעידת האדמה ב-11 במארס 2011, מצאו בו מקלט כ-40 תושבים, חלקם ילדים. כעבור דקות מעטות הצונאמי שטף את הנהר: כל מבקשי המקלט נספו ועמם 18 מעובדי העירייה.

ליד המקום שבו עמדה דלת הבניין הקימו מזבח בודהיסטי קטן והניחו לידו פרחים ומנחות. בקרוב צריך יהיה לפנות את ההריסות. "ומה יהיה על נשמות המתים"? ממלמלת אישה צעירה שבאה להתייחד במקום, "אנחנו אפילו לא יודעים כמה אנשים בדיוק היו שם".

בשאלתה נותנת הצעירה ביטוי לשמועות הרווחות בימים אלה, שבהם יפאן מציינת שנה לאסון, על נשמות המתים התועות במקומות שבהם נספו. בכל תרבויות העולם יש סיפורים על רוחות רפאים. ביפאן, עולם הדימויים הספרותי, הדרמטי והאיקנוגרפי, עשיר במיוחד באגדות על נשמות מתים.

על כר על טבעי זה נובטים היום אצל רבים, בעיקר אצל קרובים המתייסרים בכאב אובדן יקיריהם, רגשות סבוכים. הדבר אמור לא פחות לגבי משפחותיהם של נספים שגופותיהם לא נמצאו. מרבית הקורבנות נסחפו אל החוף בשבועות שאחרי הצונאצמי; אבל על כל שישה שנמצאו אחד עדיין נעדר, קרי יותר מ 3,000 בני אדם מ-20 אלף הנספים המופיעים ברשימות.

14 מתוך 14 |
יפן מציינת שנה לאסון בפוקושימה
1 מתוך 14 |
יפן מציינת שנה לאסון בפוקושימה
2 מתוך 14 |
יפן מציינת שנה לאסון בפוקושימה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויותה היישר לפייסבוק

אבל מבין אלפי הגופות שנמצאו, יש מאות שאותם איש לא בא לבקש: קרוב לוודאי שהמשפחה כולה נספתה. כדי האפר נחים לעתים, אנונימיים, במקדשים בודהיסטים. ביפאן, הבודהיזם "אמון" על המתים, ואילו דת השינטו מהללת את איתני החיים.

עולם הדימויים היפאני לא זר להשפעת הבודהיזם. במסגרתו נשמת המת לא יכולה למצוא מנוחה אם לא כובדו פולחנים מסוימים; הדבר אמור לגבי מי שהולכים לעולמם בנסיבות לא טבעיות או מת מוות אלים. מתים אלה כבר אינם שייכים לעולם החיים, אבל גם לא מצליחים להינתק ממנו בגלל החיפוש הבלתי נלאה אחר קבורה. מצב זה גורם ייסורים לנותרים בחיים, שכן נשמתו של המת באה לרדוף אותם.

באסון כמו זה שפקד את יפאן ב-11 במארס לפני שנה, מותם הפתאומי של בני משפחה שנסחפו בנחשולים, יוצר סערות פוסט-טראומטיות קשות אצל הניצולים; בניסיון לרסן את כאבם ולהשלים עם הבלתי הפיך, הם נאחזים באמונות נושנות, אומרים הפסיכולוגים.

זו הסיבה שבגללה המשטרה ממשיכה לערוך חיפושים בהריסות שנה אחרי האסון, גם אם הסיכוי למצוא גופות נוספות שואף היום לאפס. "בני המשפחה דורשים שנמצא את שרידי יקיריהם, אחרת הם מסרבים להאמין שהנעדר אמנם מת", מסביר אחד השוטרים.
בכל 11 בחודש, נזירים מהמקדש הבודהיסטי ביישובים הקטנים שנמחקו, נושאים תפילות מול הים ומבקשים ממנו שיחזיר את גופות הנעדרים ליקיריהם. חלק מהמשפחות קיבלו כבר החלטה לערוך לוויה גם בלי גופתו של המת, אחרות עומדות בסירובן.

סיפורים על רוחות של מתים ועל תהלוכות ליליות של צלליות, צצים לעתים קרובות בשיחותיהם של נפגעי האסון. "בהתחלה חשבתי שהם מתלוצצים, אבל הדיבורים האלה חזרו על עצמם", מספר כתב של אישנומאקי. חלק מבני שיחנו מתייחסים לכך, רובם מחייכים, אחרים טוענים ש"מישהו" סיפר להם ראה רוח רפאים, "הרגיש" את נוכחותו של אחד הנעדרים, שמע אותם מדברים. חלום? הזייה? כך מתגלגלות השמועות... דומה שההדים מן העולם הבא מעידים בעיקר על המצוקה העמוקה של רבים מנפגעי האסון.

----------------------------------------------------------------------------------------
בכל רחבי יפאן נערכו היום (ראשון) מאות עצרות זיכרון, לציון יום השנה הראשון לאסונות שפקדו אותה במארס 2011 רעידת אדמה אדירה וצונאמי שהחריב את החוף הצפון-מזרחי של המדינה, הרג קרוב ל 20,000 אנשים וגרם לדליפת קרינה ענקית מהכור בפוקושימה.

ראש הממשלה יושיהיקו נודה התחייב בפניה לאומה, ששודרה בטלוויזיה, לפעול למען שיקום מהיר יותר. "לא ניתן לזיכרון האסונות להתפוגג, נקדיש תשומת לב למניעת אסונות ונמשיך במאמצינו להפוך את הארץ הזו למקום עוד יותר בטוח למחיה".

ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ