בורמה שנת אפס: סו צ'י יוצאת למאבק

לקראת הבחירות באפריל מנסה אונג סאן סו צ'י להוכיח כי ביכולתה להפוך ממתנגדת משטר לשליחת ציבור. הסיכון גדול, אך מכפר שאין בו מים וחשמל היא יוצאת למסע שלו ציפתה שנים

תומס פולר, ניו יורק טיימס
תומס פולר, ניו יורק טיימס

וואה תי קה הוא כפר מאובק ונידח בבורמה (מיאנמאר), שאינו מחובר לרשת החשמל והמים. לתושביו אין מחשבים ניידים והם אינם משתמשים בפייסבוק ובדואר אלקטרוני. החולים והפצועים מתים לעתים קרובות בדרכם לבית החולים, הנמצא במרחק נסיעה ארוכה בדרך עפר.

הכפר הוא גם נקודת ההתחלה של הקמפיין של אונג סאן סו צ'י, מנהיגת מפלגת האופוזיציה "הליגה הלאומית לדמוקרטיה", בדרכה החדשה ורבת הסיכונים ממעמד של מתנגדת למשטר, לפוליטיקאית המתמודדת על מושב בפרלמנט.

כלת פרס נובל מ-1991 היא בעלת מוניטין של לוחמת למען הדמוקרטיה בארצה, אך הוחזקה במעצר בית בחלק הארי של שני העשורים האחרונים. סו צ'י קבעה את הכפר כבסיס מערכת הבחירות שלה, והתושבים מרגישים כאילו זכו בלוטו.

"איני יכול לתאר במלים כמה שמחתי כששמעתי את הידיעה", אומר או קיו וין סן, מגדל אורז המסייע בארגון מערכת הבחירות. "רבים אמרו שאם רק יזכו לפגוש את אמא סו באופן אישי, יהיו מאושרים, יזכו למות בשלווה".

סו צ'י מנופפת לתומכיה בעיר מנדליי, החודש. עשויה ללכת בדרכו של ואצלב האוול, שנאבק בקומוניזם בצ'כיה ונבחר לנשיאות, או לסיים דרכה כמו לך ואלנסה הפולניצילום: אי-אף-פי

קשה להפריז באהדה העממית לה זוכה אונג סאן סו צ'י בבורמה. כינוס של ציבור תומכיה, אשר התקיים בסוף השבוע שעבר במנדליי, נראה כמעין פסטיבל וודסטוק פוליטי. אלפי בני אדם גדשו את הרחובות, הריעו כששיירת המכוניות שלה עברה, ונדחסו לתוך המגרש שבו נאמה. אולם בכניסתה לעולם הפוליטי הסוער בבורמה עשויה סו צ'י לסכן את המוניטין שרכשה לעצמה במאמץ רב.

באחרונה נדרשת סו צ'י להציע פתרונות לבעיותיה של בורמה ולא רק להעביר ביקורת. היא אינטלקטואלית בהווייתה, אשר בילתה את העשורים הראשונים של חייה במסעות בכל רחבי העולם. אם היא תיבחר לפרלמנט, תיבחן יכולתה להביא שגשוג למחוז, שבו התושבים עדיין שואבים מים מבארות בעזרת דליים.

"זה הימור רציני בשבילה", אומר או תאנט מינט-או, אשר חיבר כמה ספרים העוסקים בבורמה. "אחרי שתזכה בבחירות, כפי שמעריכים, ישתנה הכל", הוסיף מינט-או. "היא תיאלץ להתמודד עם מגוון סוגיות, החל במדיניות הפיסקאלית של הממשלה, דרך רפורמות במערכת הבריאות ועד לדרישת מחוז הבחירות שלה להקמת מערכת אספקת חשמל ורשת טלפונים ויצירת מקומות עבודה".

עד כה היו רוב ההתייחסויות לחייה של סו צ'י קשורות להתנגדותה הבלתי נלאית למשטר הצבאי ולטרגדיות בחייה הפרטיים. אביה, מייסדו של הצבא הבורמזי, הגנרל אונג סאן, נהרג בהתנקשות בשנת 1947, כאשר סו צ'י הייתה בת שנתיים בלבד.

ביוגרפיות וסרטים שעסקו בחייה של סו צ'י נטו להדגיש את ההחלטות הקשות שנאלצה לקבל בחייה, ובהן עזיבת חיים נוחים שניהלה באנגליה על מנת להילחם למען דמוקרטיה בבורמה. שני ילדיה נשארו באנגליה, כמו גם בעלה, אשר חלה בסרטן ומת מהמחלה בשעה שהיא נלחמה בממשל הצבאי הבורמזי. בשנה שעברה הסתיים המאבק שלה בניצחון, עם עלייתה לשלטון של ממשלה המוגדרת אזרחית.

המעבר משורות האופוזיציה לעמדות שלטון הוא עניין רגיש אצל מתנגדי המשטר בארצות אחרות. סו צ'י עשויה ללכת בדרכו של ואצלב האוול, האינטלקטואל אשר נאבק בשלטון הקומוניסטי בצ'כיה, ובהמשך נבחר פעמיים לנשיאות. לחילופין, היא עלולה לסיים את דרכה כמו לך ואלנסה, מנהיג תנועת סולידריות ומראשי המאבק בשלטון הקומוניסטי בפולין, אשר התרחק מתומכיו ומציבור בוחריו, ושזכה באחוזי תמיכה בודדים בלבד בתקופת כהונתו כנשיא.

נזירים בודהיסטים מחכים להגעתה של סו צ'י למנדליי, החודשצילום: רויטרס

מערכת הבחירות הקשה עולה לסו צ'י, בת 66, בבריאות. בעת שביקרה במנדליי חשה ברע באמצע נאום והובהלה לבית חולים, שם טופלה בעזרת עירוי תוך ורידי.

לדברי ביוגרפים, נראה שסו צ'י ירשה את אופיו העיקש של אביה, שנחשב למועמד הטבעי למנהיגות אחרי שבורמה זכתה בעצמאות מבריטניה בשנת 1948. אנשים שפגשו את סו צ'י אחרי ששוחררה ממעצר הבית שבו הוחזקה עד לסוף שנת 2010 מעידים כי היא נחושה בדעתה למלא תפקיד מרכזי ומשמעותי בעתידה הפוליטי של בורמה.

"לדעתי היא לא רוצה להיתפש כסמל בלבד", אומר לארי דינגר, אשר כיהן כראש משלחת האו"ם בבורמה עד אוגוסט שעבר. "היא דמוקרטית שמגדירה עצמה פוליטיקאית מעשית".

במערכת הבחירות התייחסה סו צ'י לצורך ביותר מקומות עבודה ובשיפור מערכת הבריאות ומערכת החינוך. היא הדגישה את הצורך באחדות בין המיעוטים האתניים הרבים במדינה. אך עם זאת, לעתים רחוקות התייחסה באופן מפורט לעניינים אחרים שעל סדר היום. בנאומיה היא נוהגת להתבדח ואומרת כי היא אינה אוהבת להבטיח הבטחות.

למרות זאת, כדבריו של שון טורנל, פרשן בכיר לענייני כלכלה בבורמה, היא "שולטת בשפת הכלכלה" ומתמצאת היטב בנושאים דוגמת מיקרו-מימון וזכויות קניין.

עתידה הכלכלי של בורמה אינו ברור. על אף קירבתה הגיאוגרפית לשתי הכלכלות המתפתחות בסין ובהודו, שורר בה עוני קשה, בעיקר באזורים הכפריים. את השדות חורשים בעזרת מחרשות הרתומות לשוורים. הבתים בנויים מקש ובמבוק.

מחוז הבחירה של סו צ'י נמצא במרחק נסיעה של שעתיים מדרום לראנגון, העיר הגדולה במדינה. הוא אינו נחשל במיוחד, יחסית לחלקים אחרים במדינה, אך לא מותקנת בו תשתית ביוב, ואין בו כבישים סלולים וקליטה סלולרית. התושבים משתמשים במצברים של מכוניות כדי להאיר את בתיהם, אף על פי שלמרביתם אין מכוניות כלל.

בעקבות שנים של ניהול כושל בידי הנהגה צבאית מושחתת נותרה בורמה ללא מערכת בנקאית ופיננסית מתפקדת.

בכך שהיא נכנסת לחיים הפוליטיים בתקופה רגישה זו, מעניקה סו צ'י לגיטימיות לממשלה המונהגת על ידי אותם גנרלים שבהם נאבקה במשך שני עשורים.

פרשנים אומרים כי אם הרפורמות בבורמה לא יביאו לתוצאות הרצויות, תישא גם סו צ'י באחריות לכך.

גם אם מפלגתה של סו צ'י, "הליגה הלאומית לדמוקרטיה" תזכה להצלחה בבחירות שיתקיימו ב-1 באפריל, לא יהיה לה כוח רב בפרלמנט. 48 המחוזות שבהם היא מתמודדת הם רק חלק קטן מסך כל המושבים בפרלמנט, המונה 600 מושבים.

יריבתה העיקרית של המפלגה היא מפלגת הסולידריות והפיתוח, המייצגת את הכת הצבאית ששלטה בבורמה בעבר. כעת צצות מחלוקות גם בתוך מפלגתה של סו צ'י.

"אני מכבד אותה. אני מחבב אותה. אבל היא אינה מנהיגת כל הכוחות הדמוקרטיים", אומר מתמודד ממפלגה יריבה. "לפעמים נדמה לנו שהיא קצת מרוכזת בעצמה", הוא מוסיף, ומציין שהיא מתנהגת כמו מלכה ואינה נוהגת להיוועץ בפעילים אחרים למען הדמוקרטיה.

ברטיל לינטנר, ביוגרף של סו צ'י, מנבא שייווצרו בקיעים במפלגה לאחר שתשתלב במערכת הפוליטית. "בימים שבהם המפלגה דוכאה וכמעט הוצאה אל מחוץ לחוק, היו הכוחות מאוחדים", קובע לינטנר. "עתה, משהוסר הלחץ, עולים וצפים על פני השטח ניגודים וחילוקי דעות".

ואולם, ההתנצחויות הפנימיות אינן פוגעות במעמדה של סו צ'י בקרב הבוחרים. "אני ראש הכפר, ולכן קשה לי לומר זאת ישירות", אומר או קין טינט, פקיד ציבור במחוז הבחירות של סו צ'י, "אבל איני רואה שום תחרות לסו צ'י".

תרגום: יעל אלין-קוטנר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ