מישהו צריך להקליט את זה לפני שיהיה מאוחר מדי

פרויקט של הבי-בי-סי מעודד הקלטת שיחות חשובות במטרה לתעד לדורות הבאים כיצד אנשים מדברים אחד עם השני

ג'ון פלאנקט
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון פלאנקט
גרדיאן

האזנות סתר הפילו בשנה האחרונה את אחד הצהובונים הוותיקים והנקראים ביותר בבריטניה, אך התחנה "רדיו 4" של הבי-בי-סי הכריזה בשבוע שעבר כי בכוונתה לבנות ארכיון של שיחות אישיות מוקלטות של מיליוני מתושבי הממלכה המאוחדת.

לא מדובר בהקלטות של שיחות בהיחבא, או האזנה מכוונת לסלבריטאים או אנשי ציבור כפי שעשו בניוז אוף דה וורלד, אלא בניסיון לתעד למען הדורות הבאים כיצד אנשים מדברים אחד עם השני. הארכיון ייבנה באמצעות הקלטת שיחותיהם של אנשים בכל רחבי בריטניה.

אין בכך עבירה על החוק, טוען הבי-סי-סי, שמציין כי אנשים מתבקשים לשתף את כולם "בשיחות נדירות וחשובות באמת", כדי ליצור "תמונה של החיים כיום".

השדרנית והמנחה ב"רדיו 4", פיונה גלובר, שנבחרה להיות הפנים של הפרויקט, אמרה: "בפרויקט ההאזנה יש אלמנט קסום. הרדיו הוא המקום האידיאלי לאינטימיות של שיחה מעמיקה בין שני אנשים, אך ההנאה שבפרויקט הזה נובעת מהעובדה שהוא מאפשר לנו לצותת לשיחה כזו, ואני בטוחה שכולם ילמדו דרכו על החוויה האנושית המשותפת שלנו. השאפתנות הכרוכה בפרויקט מדהימה, אך גם מעוררת ענווה בשל האינטימיות של כל שיחה, ואני נרגשת מאוד".

לדברי הבי-בי-סי, נושאי השיחה ייבחרו על ידי האנשים עצמם. "הנושא יוכל להיות רגע של שמחה, עצב או הרהורים. אנחנו רוצים ליצור לאנשים את המקום שבו הם יכולים לומר את הדברים שתמיד רצו לומר". המאזינים יוכלו לשלוח את שיחותיהם באמצעות אתר האינטרנט של "פרויקט ההאזנה" (The Listening Project), שיושק בסוף השבוע (19 במארס).

"כמה פעמים אתם שומעים מישהו שמדבר וחושבים: 'מישהו צריך להקליט את זה לפני שיהיה מאוחר מדי'?", שואל עמוד הבית של האתר, שמבקש מהקוראים "לשמור על זיכרונות מרתקים של אנשים מן השורה, שאסור שיישכחו".

השיחות שייבחרו ישודרו החל מ-30 במארס ב"רדיו 4" בגרסאות ערוכות בימי שישי, לפני מהדורות החדשות, ומהדורות מיוחדות באורך רבע שעה ישודרו בימי ראשון. "הספרייה הבריטית" תיצור ארכיון קבוע שבו יישמרו רוב השיחות שיוקלטו.

גווינת ויליאמס, המפקחת של "רדיו 4", אמרה: "אנחנו רוצים להביא לרדיו סוג חדש של שיחות, שיתאפשר בשל טיבו המיוחד במינו של הרדיו, האינטימיות שלו ומעורבותו בחיי הקהל. אני מזמינה את המאזינים לסייע לנו לקלוט, לשדר ולשמר את השיחות הנדירות והחשובות באמת, שיכולות לשנות מהלך חיים, שהן בלתי נשכחות, שכמוהן היו לכולנו ולא נשכח אותן לעולם".

ההתעניינות בהיסטוריה המדוברת קיימת בבריטניה זמן רב, למרות שההתקדמות הטכנולוגית של הסמארטפונים וארכיוני האינטרנט מגדילה את ההתעניינות הזו. ב-1936 הוקמה התנועה ההמונית למען שימור זיכרונות שנועדה לאזן את מה שנראה כדיווח חלקי על אירועים לאומיים חשובים. היא החלה לפעול אחרי שאדוארד ה-8 ויתר על כס המלוכה, והיא התרכזה בתיעוד רגשות הציבור על ההכתרה ולאחר מכן ליקטה אנקדוטות, סיפורים שעברו מפה לאוזן וראיונות של "האיש ברחוב".

"פרויקט ההאזנה" קיבל השראה מפרויקט אמריקאי דומה בשם Storycorps והפרויקט Storyvault, מאגר וידאו אינטרנטי של זיכרונות העונה על הצמאון הגובר של מאזינים וצופים לשמוע על חוויות מיוחדות של אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ