אזרחי שווייץ לא רוצים להאריך את החופשה השנתית

האזרחים הצביעו במשאל עם נגד ההצעה, בשל משבר גוש האירו. ארגון המעסיקים הגדול במדינה: "אישור היוזמה היה מיטיב עם העשירים"

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ורויטרס

אזרחי שווייץ דחו במשאל עם הצעת חוק שלפיה יוארכו ימי החופשה בתשלום מארבעה לשישה שבועות. היוזמה להארכת החופשה השנתית הועלתה מטעם האיגוד המקצועי travail.suisse. לטענת ראשי האיגוד, חופשה של ארבעה שבועות אינה מספיקה כיוון שהלחצים בעבודה גברו בעשורים האחרונים, וגורמים כיום למתחים ולבעיות בריאות. ואולם, לפי תוצאות ראשונות של ההצבעה במשאל העם הסתבר כי ההצעה נדחתה שלשום לאחר ש-67% מהמשתתפים הצביעו נגדה.

לטענת האיגוד, משאל העם התקיים בתקופה בעייתית בשל משבר גוש האירו והמצב הכלכלי הקשה. "המתנגדים ניצלו לרעה את חוסר הביטחון של העובדים ויצאו במסע הפחדות", נמסר בהודעת האיגוד.

ארגון המעסיקים הגדול בשווייץ, שיצא נגד ההצעה והתריע מפגיעה בכלכלה וירידה במספר מקומות העבודה, בירך על התוצאה ומסר כי "אישור היוזמה היה גורם לעליות בשכר הגבוה ממילא, ומעמיס על העסקים והחברות נטל של הוצאות נוספות בסך כשישה מיליארד פרנקים שווייציים בשנה". לפי הודעת הארגון, חופשות ארוכות יותר היו פוגעות בחברות שכבר כיום מתמודדות עם הבעיה שיצרה עליית ערך הפרנק מאז פרץ המשבר הכלכלי.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

כחלק מנסיונותיהם של המעסיקים הגדולים בשווייץ להביא לדחיית ההחלטה, שודרה פרסומת שבה נראה חולה שנכנס לחדר ניתוח ריק, ובמוניטור הרפואי תלוי פתק שבו נכתב כי יש מחסור חמור ברופאים בשל חוק החופשות החדש. גם שרת המשפטים סימונטה סומרוגה הביעה את התנגדותה להצעת החוק ואמרה כי "הארכת החופשה בשבועיים נוספים היא לא הדרך האידיאלית להתמודד עם לחץ בעבודה".

הצעה נוספת שהועלתה במשאל העם ביום ראשון ואושרה ברוב מצומצם היא הגבלת בתי הנופש בכפרים. לפי ההצעה, שיזם פרנץ ובר, עיתונאי ופעיל סביבה בן 84, רק חמישית משטחי הכפרים יוקצו לבתי קיט. לפי הערכות, כ-12% מהבתים במדינה הם בתי קיט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ