שקיעתה של שושלת גנדי

ראול גנדי, נצר למשפחה הפוליטית המצליחה ביותר בהודו, עמד למבחן ראשון במדינת המחוז אוטאר פראדש ונחל כישלון צורב. רבים סבורים שזהו סופו הפוליטי של בן "משפחת קנדי" ההודית

ג'ון צ'למרס, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון צ'למרס, רויטרס

ראול גנדי ישן תחת כיפת השמיים בכפרים ההודיים, חלק ארוחות פשוטות של עדשים בקארי עם התושבים, ואף נעצר לאחר שהצטרף למחאת האיכרים נגד הפקעת קרקעות. הנצר לשושלת המפורסמת נהרו-גנדי ניסה בשנה שעברה להציג את עצמו כבן העם.

הוא התלבש בפשטות וגידל זקן, בימים שבהם פעל ללא ליאות כדי להביא לניצחונה של מפלגת הקונגרס באוטאר פראדש, מדינת המחוז הגדולה שבה 200 מיליון תושבים. "אני רוצה שהיתושים יעקצו אותי כפי שהם עוקצים אתכם, כדי שאוכל להבין את כאבכם" אמר גנדי בן ה-41 לאיכרים באחת מ-200 אסיפות הבחירות שניהל במדינה. האסטרטגיה שבה נקט גאנדי לא צלחה. לפי ספירת הקולות בשבוע שעבר קיבלה מפלגת הקונגרס רק 28 מ-403 המושבים בבית המחוקקים של מדינת המחוז.

מסע הבחירות של גנדי באוטאר פראדש נראה כמו ניסוי כלים לפני שייקח את מושכות המפלגה מאמו החולה סוניה. משום כך היתה התוצאה באוטאר פראדש סטירת לחי מצלצלת למשפחה ההודית הראשונה, במיוחד באותה מדינה שבה נהפכה לסמל החירות לפני הכרזת העצמאות מבריטניה ב-1947. זה היה זעזוע נוסף למפלגה שמעצם הגדרתה התבססה על משפחת גנדי יותר מאשר על אידיאולוגיה או תפישה פוליטית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

מפלגת הקונגרס הלאומי הושפלה בעבר כשהובסה בידי מפלגות אזוריות שבדרך כלל מכירות טוב יותר את הבעיות המקומיות. ואולם, התנהלות גנדי במערכת הבחירות באוטאר פראדש, וחוסר יכולתו להיאבק על ניצחון, מרמזת על בעיות קשות למפלגה. "מפלגת הקונגרס שוקעת", אומר ראשיד קידוואי, כותב הביוגרפיה של סוניה גנדי. "הבעיה של מפלגתו היא שהם לא חיפשו מנהיגים מחוץ למשפחה. אין צוות חשיבה במפלגה. אין יותר רעיונות נועזים".

לנוכח הדיבורים על הצורך בשינוי, תגובתה הפבלובית של המפלגה היתה הידוק השורות סביב המשפחה, והתעקשות על כך שאין רע באסטרטגיה הנוכחית. "מבחינה פוליטית ראול קיבל את האחריות לתוצאות הבחירות כיוון שהוא עמד בחזית. זה מה שעושים מנהיגים", אומר ראצ'ין פילוט, שר זוטר לענייני תקשורת ומאנשי החוג המקורב למשפחת גנדי. "ברור שהוא מאוכזב, אבל איני חושב שהוא מדוכא". לדברי פילוט, "ההפסד לא משנה את האג'נדה המפלגתית או את מה שאנו מייצגים. זו נסיגה, אבל לא תבוסה".

במשך עשרות השנים שחלפו מאז יצא ג'וורלאל נהרו, אבי סבו של ראול בנאום הידוע "פגישה עם הגורל" ערב קבלת העצמאות מבריטניה לפני 65 שנה, שלטה משפחת גנדי בפוליטיקה של הדמוקרטיה הגדולה בעולם. רצף ראשי הממשלה ומנהיגי המפלגה מהמשפחה הזכירו שלטון של מונרכיה אנגלית.

רצח בתו של נהרו אינדירה כשכיהנה כראש הממשלה ב-1984, ושל הנכד ראג'יב כשהשתתף במסע בחירות ב-1991, יצרו סביב המשפחה הילה טרגית, דומה לזאת של משפחת קנדי האמריקאית.

כיום דועכת ההערצה לבני גנדי ומפלגתם במדינה שבה, לאחר עשור של צמיחה כלכלית, השתנו השאיפות. "בימים אלה בהודו, משפחה אינה נימוק הולם לקבלת תפקיד", כתב מ.ג' אקבאר, שהיה בעברו חבר פרלמנט ממפלגת הקונגרס וממקורבי משפחת גנדי.

הבטחותיהן של מפלגות אזוריות נעמו יותר לאוזני המצביעים מאשר אלו של מפלגת הקונגרס, שנראתה מרוחקת, מנותקת ותקועה בעבר שבו לא עשו המועמדים יותר מאשר להופיע באסיפות בחירות ולהזכיר את משפחת גנדי.

התבוסה המשפילה באוטאר פראדש ובשתיים מארבע מדינות אחרות שגם בהן התקיימו בחירות, יחלישו עוד יותר את ממשלת הקואליציה בהנהגת הקונגרס, שעה שהמדינה מתקדמת לקראת הבחירות הכלליות בעוד כשנתיים. המכה עוררה בניו דלהי השערה שלפיה מפלגת הקונגרס תיאלץ להכריז על בחירות מוקדמות, אולם, בהיגיון מוזר כלשהו, נראה שמפלגות האופוזיציה מעדיפות להמתין.

ראש הממשלה מנמוהן סינג, חבר מפלגת הקונגרס ואדריכל הרפורמות שהחלו ב-1991 והובילו לזינוק הכלכלי, נחשב לברווז צולע עוד לפני המכה שספגה מפלגתו. ממשלתו של סינג נלחמה אמנם בכמה שערוריות שחיתות, אולם לא ביצעה רפורמות רבות.

בכיר ממפלגת האופוזיציה המובילה בהאראטיה ג'אנאטה (BJP) שביקש להישאר בעילום שם, סבור כי הממשלה לא תיפול מיד, אך נמצאת בסכנה. "מפלגת קונגרס חלשה טובה לא רק לאופוזיציה, אלא גם לבעלות בריתה".

בינתיים נראה שמפלגת הקונגרס תחזור לחזונה בן עשרות השנים של סוציאליזם דמוקרטי, כדי לשבות את לב תושבי הכפרים. רפורמות בתנאים לרכישת קרקעות, ובסבסוד מחירי הדלק חיוניים להמרצת הכלכלה הנמצאת בדרך לשיעור הצמיחה האטי ביותר בשלוש השנים האחרונות. אולם, סביר שמפלגת הקונגרס תבחר בגישה הפופוליסטית במירוץ לבחירות 2014, דבר שפירושו הוצאות רבות יותר על תוכניות חברתיות נרחבות.

הכישלון בבחירות המחוזיות מעלה שאלות לגבי סיכוייו של ראול גנדי ליטול את מנהיגות המפלגה מאמו בת ה-65, שעברה ניתוח בשנה שעברה, ככל הנראה להוצאת גידול סרטני. אם ראול לא זכה להצלחה באוטאר פראדש, האם יש לו סיכוי מול מספר מצביעים גדול פי שישה ב-2014? "זו מכה קשה עבור ראול גנדי", אמר פוליטיקאי המקורב לראש הממשלה סינג. "כבר כיום יש דיבורים במפלגה על סגנונו כמנהיג וחוסר יכולתו לזכות בקולות".

כשמגיש החדשות ראג'דיפ סארדסאי לעג לבכיר במפלגת הקונגרס לאחר שנחשפו תוצאות הבחירות במלים "הפנים היחידים שאתם מציגים הם משפחת גנדי", הודגש החסרון הגדול של המפלגה. פרט לראול, לא נראה שיש פוליטיקאי בקרב החברים הצעירים של המפלגה שעשוי להפוך למנהיגה.

במפלגה החלו לחשוב על היום שאחרי ראול. השינוי המשמעותי ביותר שעליו מדובר הוא צירופה למרוץ של אחותו בת ה-40 פריאנקה. אחותו הצעירה של ראול, נשואה ואם לילדים, לא צפויה להצטרף לחיים הפוליטיים בקרוב, על אף שרבים סבורים שבזכות אישיותה הלבבית ודמיונה לסבתה אינדירה גנדי, היא עשויה להיות הבטחה גדולה יותר למפלגה.

סעיד נאקבי, חבר בקרן המחקר אובזרוור ועיתונאי ותיק לא חושב שראול גנדי יפנה את מקומו בקרוב. "המפלגה תתאחד סביב ראול", אומר נאקבי. "זו מפלגה שלא תנטוש בקלות את מנהיגה".

נאקבי מלגלג על הישגיו הפוליטיים של ראול, שתרומתו החשובה ביותר במשך שמונה שנות כהונתו כמחוקק היתה הקראת הצהרה בת שני עמודים בנושא השחיתות. "זו הונאה מכוונת כלפי האומה", אמר.

ראול רכש ניסיון כנואם בעת מסע הבחירות, ולמד לשאת נאומים ארוכים. הוא נראה נינוח באוטאר פראדש כשהוא נואם באוזני עשרות אלפים, ויורד מבמות רעועות כדי להתקרב לעם. אולם, דווקא צעיר אחר גנב את ההצגה.

אחילש יאדאב, בנו בן ה-38 של מתאבק לשעבר, שמפלגתו ניצחה בבחירות באוטאר פראדש, עלה על ראול כמנהיג בשטח והציג תדמית כפרית ומקומית שהתאימה למצביעים, שצפו אותו מסתובב במדינה על אופניים. הלקח למפלגת הקונגרס הוא שעליה להמציא ולבנות את עצמה מחדש ולהסתמך על מנהיגים אזוריים אמינים, במדינה שבה הכוח עובד למדינות המחוז.

בנוסף, יהיה עליה לשקול שוב את אסטרטגיית החיזור שלה אחרי קולותיהם של קבוצות הינדים ומוסלמים. השיטה שעבדה במשך עשורים אינה מצליחה כיום בקרב אזרחים שעבורם הפיתוח הכלכלי חשוב יותר מהשתייכותו המשפחתית של המנהיג.

החברים האופטימים יותר במפלגת הקונגרס אומרים שמסע הבחירות של ראול יניב את פריו בבחירות הכלליות. "בבחירות מקומיות הנושאים שונים", אמר השר פילוט. "זה עניין מחזורי. מפלגת הקונגרס אינה מפלגה של מערכת בחירות אחת. עלינו להמשיך להביט קדימה".

לאחר פרסום התוצאות באוטאר פראדש הופיע ראול בפומבי רק פעם אחת, על דשא ביתו בניו דלהי, שם הודיע כי הוא האחראי לכישלון. "אני מצפה לניצחונות והפסדים לאורך הדרך. אני חושב שהבחירות היו שיעור מצוין עבורי", אמר. לאחר שסיים את דבריו נכנס בחזרה לביתו, כשידו מונחת על כתפי אחותו פריאנקה.

תרגום: יעל גרינפטר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ