לראשונה: סרקוזי מוביל בסקר לקראת הסיבוב הראשון בבחירות

למרות צמצום הפער, נשיא צרפת מתקשה לגייס את קולות הימין הקיצוני בסיבוב השני. 33% מהם לא יתמכו בו

לה מונד וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד וגרדיאן

לראשונה מאז החל המרוץ לנשיאות צרפת, מצביע סקר חדש על יתרון לנשיא ניקולא סרקוזי מול יריבו העיקרי בסיבוב הראשון פרנסואה הולנד. עם זאת, מסקר, שערך מכון "איפסוס" בעבור השבועון "פארי מאטץ'" וערוץ "אירופה 1", עולה כי למרות צמצום הפער, סרקוזי עדיין מפגר אחרי הולנד בסיבוב השני בכ-9%.

מהנתונים, שנאספו אחרי עצרת הבחירות המרכזית שקיים סרקוזי בראשית השבוע בווילפינט, עולה כי נשיא צרפת זוכה לתמיכה של 28.5% (עלייה של 3% ביחס לסקר לפני שבועיים), לעומת 27% להולנד (ירידה של 2.5%). מנהיגת "החזית הלאומית", מרין לה פן, שהצליחה להשיג אתמול את 500 החתימות הדרושות לה להתמודדות לנשיאות, זוכה ל-16%, ואילו מועמד המרכז פרנסואה באיירו נותר על 13%. גם הסקר על הסיבוב השני מצביע על עלייה של 3.5% בתמיכה בסרקוזי ל-45.5%, לעומת ירידה בשיעור תמיכה דומה להולנד. עם זאת, מועמד הסוציאליסטים עדיין זוכה ליתרון בקרב ראש בראש מול סרקוזי וזוכה ל-54.5%.

התוצאות הן בבחינת זריקת עידוד חשובה למחנה מפלגת הימין-מרכז (UMP), אולם סרקוזי זקוק עדיין לנגיסה משמעותית הרבה יותר במצביעיה של לה פן, כדי להצליח להפוך את הקערה על פיה. על פי הסקר, 43% מתומכי החזית הלאומית אמנם מצהירים כי יעבירו את קולם לסרקוזי בסיבוב השני, אך שליש מהם מצהירים כי אם תודח לה פן בסיבוב הראשון - לא יילכו להצביע שוב. 64% מהנשאלים בסקר אמרו שהם כבר בטוחים באופן הצבעתם בבחירות.

בניסיון לקרוץ למצביעי הימין הקיצוני, נשא סרקוזי בעצרת נאום תקיף ובו קרא לבחון מחדש את חברותה של צרפת באמנת שנגן, המעגנת בין היתר את חופש התנועה בין מדינות האיחוד האירופי. זאת על רקע הבטחותיו האחרונות להקטין בחצי את ההגירה לצרפת. "כל חיי האמנתי באירופה, הצבעתי למען אירופה והגנתי על אירופה", אמר סרקוזי, "אבל אם בעת משבר כלכלי, אירופה לא רשאית לבחור מי נכנס לשטחה - היא גם לא תהיה מסוגלת לממן את רווחתה הסוציאלית. אין להשאיר את הטיפול בהגירה בידי טכנוקרטים ובתי המשפט בלבד". לדבריו, אם לא תחול התקדמות משמעותית בעניין בשנה הקרובה, תשעה צרפת את חברותה באמנה. מול הניסיון לצבור מומנטום, נאלץ סרקוזי להתמודד כמעט על בסיס שבועי עם חשיפות וגילויים מביכים. אחת ההאשמות, שנחשפה כבר לפני כשנה אך שבה השבוע לכותרות, גורסת כי סרקוזי קיבל בשעתו 50 מיליון אירו משליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, למימון מערכת הבחירות ב-2007. כעת טוען אתר התחקירים מדיה-פארט כי נחשף למזכר סודי, המבסס לכאורה את ההאשמות, ונמצא בידי שופט חוקר. ארמון האליזה מכחיש מכל וכל את הטענה הזו וסרקוזי עצמו כינה אותה "גרוטסקיות" וציין שהיא באה כחלק "ממאבק פוליטי שפל".

מצב סרקוזי בסקרים - לחצו להגדלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ