טקס השפלה לאחמדינג'אד בפרלמנט האיראני

לראשונה מאז המהפכה האיסלאמית הוזמן הנשיא לתשאול בבית הנבחרים - על מצבה הכלכלי והפוליטי של המדינה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, מופיע הבוקר בפני הפרלמנט האיראני, לתשאול מצד חברי הבית. מדובר בתשאול ראשון של נשיא מכהן באיראן מאז המהפכה האיסלאמית במדינה. אף אחת מן השאלות שיישאל הנשיא לא תהיה בנושא הגרעין האיראני או בנושא מדיניות החוץ של המדינה. מבחינה חוקית, יכול הפרלמנט להחליט לסלק את אחמדינג'אד מתפקידו אם לא יענה תשובות מספקות בתשאול, אולם למעשה לא מדובר בצעד אופרטיבי, אלא בצעד ציבורי שמטרתו השפלת הנשיא.

התשאול נערך לאחר שנדחה מספר פעמים בעבר, והוא עוסק בעניינים כלכליים ובפוליטיקה איראנית פנימית. בין השאר ישאל אחמדינג'אד לאן נעלם במשך 11 יום בעת שהמנהיג העליון של המדינה, עלי חמינאי, החזיר לתפקידו את שר המודיעין שפוטר על ידי הנשיא. כמו כן ישאל מהם הסבריו של הנשיא לצמיחה הנמוכה, מדוע לא תוקצב חוק מימון הרכבת התחתית בטהראן ובערים אחרות, ומדוע פיטר את שר החוץ מנושר מוטאקי.

אחמדיניג'אד מגיש את חוק התקציב לפרלמנט, בחודש שעברצילום: אי–פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

שימוע לנשיא לא התקיים באיראן מאז המהפכה ב-1979. עצם קיומו מיוחס לניסיונות של עלי חמינאי, המנהיג העליון, להחליש את כוחו של הנשיא המכהן, ובנוסף לעוינות הגלויה בין הפרלמנט לבין אחמדינג'אד.

בבחירות האחרונות לפרלמנט באיראן, ספגו האישים המזוהים עם הנשיא תבוסה, ומקורביו של חמינאי הצליחו להשתלט על עמדות הכוח השונות. אחת המבוכות הגדולות ביותר לנשיא נגרמה כאשר אחותו, פרווין אחמדינג'אד, לא נבחרה בעיר הולדתם של השניים, גרמסר, והפסידה לאחד המועמדים השמרנים.

המשבר עם הפרלמנט, בין היתר, נובע מהגשתו של חוק התקציב, על ידי אחמדינג'אד, ברגע האחרון. הפרלמנט מצידו אישר את תקציב המדינה רק לחודשיים. הישיבה היום היא ישיבת הפרלמנט האחרונה לפני חופשת ראש השנה הפרסי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ