הברחת הסמים מדרום אמריקה לאירופה: האיום הבא על אפריקה

גינאה-ביסאו הפכה ליעד פעילות מועדף על קרטלי הסמים, והשחיתות הכרוכה בסחר בסמים הגיעה עד לבכירי הממשל. המצב במדינה משקף מדינות נוספות ביבשת, שבה מגלגל הסחר מיליארדי דולר בשנה

דיוויד או'רייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד או'רייג

מאז שהתברר באמצע העשור הקודם כי גינאה-ביסאו הפכה ל"מדינת הסמים" הראשונה של אפריקה, הידרדרותה לתהום היתה מהירה. שיעור מעשי הרצח עלה בה ב-25% והוא כעת פי שלושה מהממוצע הכלל-עולמי. במקביל, שיעור העוני במדינה ממשיך להיות בראש הדירוג העולמי. בחמש השנים האחרונות ירד הציון שלה ב"מדד המדינות הכושלות" יותר מאשר זה של כל מדינה אחרת.

מבריחי קוקאין, ברובם מדרום אמריקה, ביקרו לראשונה במדינה המערב- אפריקאית המנומנמת הזו לפני כעשר שנים. בגינאה-ביסאו הם מצאו אפשרות לחדור דרך הדלת האחורית לשוק הקוקאין המשגשג באירופה, כמעט ללא סיכונים, בגלל רשויות הממשלה המושחתות.

השחיתות הכרוכה בסחר בסמים חדרה עד מהרה לדרגי הממשל הגבוהים ביותר, כולל משרדו של הנשיא לשעבר, ז'ואאו ברנרדו ויאיירה, שנרצח במארס 2009. קציני צבא בכירים סומנו מאז על ידי ארה"ב כ"דמויות מרכזיות בסחר בסמים". כתוצאה מהשחיתות, הסחר בסמים שגשג וייתכן ששוויו כעת אף גבוה יותר מהערך של כלכלת המדינה כולה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

אילו גינאה-ביסאו היתה המקרה היחיד, האירועים האלה היו יכולים להיות מעציבים אך חסרי חשיבות מבחינה אסטרטגית. לרוע המזל, ייתכן שהמדינה הזו היא רק הסנונית הראשונה מבין מדינות הסמים של אפריקה.

בשנים האחרונות התרחב הסחר בהרואין, אמפטאמינים וקוקאין באופן דרסטי בכל אפריקה, ותפח לשווי של כשישה עד שבעה מיליארד דולר, בהתאם להערכות זהירות. כמו בגינאה-ביסאו, רווחי הסמים מגיעים עד לדרגי השלטון הגבוהים ביותר ביבשת, אפילו במדינות המכונות "מדינות עוגן" כמו גאנה, קניה ודרום-אפריקה. השחיתות ברבות מהמדינות גדלה לממדים מבהילים, וחברי פרלמנט, קציני משטרה ושרי ממשלה היו מעורבים בסחר בסמים בשנה האחרונה.

מצב זה מעורר דאגה רבה. שחיתות הסמים מסכנת את השגשוג הכלכלי הנוכחי, שלא היה לו תקדים באפריקה. הממוצע השנתי של הצמיחה הכלכלית היה 5% בעשר השנים האחרונות, וצופים כי בחמש השנים הבאות יעלה שיעור הצמיחה על זה של שאר האזורים בעולם. כמו כן, כ-60% ממדינות אפריקה נמצאות בשלבים שונים של מעבר לדמוקרטיה, מגמה שעלולה להתהפך בקלות בשל חוסר היציבות שגורמות רשתות הסמים. הסחר בסמים עלול גם לערער את יציבותה של ספקית נפט וגז בעלת חשיבות גדולה בשוק העולמי, המספקת לארה"ב כחמישית מתצרוכת הנפט שלה.

הסחר בסמים באפריקה מגדיל גם את הסכנה לביטחון העולם. חיזבאללה ואל-קאעדה במגרב הפכו לגורם חשוב בהברחות הסמים, והכנסותיהם מהסחר בקוקאין נאמדות במיליונים. חלק גדול מהכספים האלה הולך לרכישת נשק מתוחכם, שמציף את השוק השחור של אפריקה מאז נפילת משטר קדאפי, כולל חומר הנפץ סמטקס, הזוכה לפופולריות רבה בקרב ארגוני טרור. הצבא הניגרי תפס באחרונה כמויות לא קטנות של חומר נפץ זה לאחר קרב עם אנשי אל-קאעדה.

פרוזדור ההברחה האפריקאי לאירופה מספק לקרטלים הדרום-אמריקאים חלופה בטוחה באופן יחסי לנתיבי ההברחה בשני חלקי אמריקה, שנעשים מסוכנים יותר ויותר. בפקיסטאן, שבה ממשיך הסחר בהרואין לתדלק את האלימות וחוסר היציבות, מחצית מהמעצרים הנעשים מדי שנה בהקשר לסחר בסמים הם של אפריקאים.

מטרידה במיוחד העובדה שלא נראה הסוף למצב הזה. אלימות הסמים המתמשכת, שגובה את חייהם של אלפי בני אדם בקולומביה, מקסיקו, גואטמלה ובמדינות אחרות, היא הוכחה ברורה לכך. הסחר בסמים הוא אתגר על-לאומי, ולכן, אסור לראותו כבעיה אפריקאית גרידא.

מאמצים צנועים נעשים נגד התחזקות רשתות הסמים באפריקה. ארה"ב מקפיאה נכסים ומטילה סנקציות על כמה מבריחי סמים, כולל אחד מאילי ההון של מוזמביק, שהוא גם תורם גדול למפלגת השלטון, ועוזר לשר המסחר של קניה. אילו היה שימוש תכוף יותר בצעדים כאלה, ואילו הופעלו לחצים דומים על ידי מדינות נוספות, ניתן היה לראות תוצאות טובות יותר. אילו הטיל האיחוד האפריקאי הגבלות ואמברגו, כפי שעשה לאחרונה במשבר הפוליטי בגינאה, היה נוצר אפקט הרתעה שהיה מוביל לשיתוף פעולה וליעילות גדולה יותר במאבק בסחר בסמים.

סחר הסמים באפריקה מתרכז בניגריה, גאנה, מוזמביק, קניה ודרום אפריקה. המטרה הראשית חייבת להיות למנוע מהמבריחים לחדור למוסדות ממשלתיים חיוניים. יש לחזק את הוועדות נגד שחיתות ומשרדי הפיקוח הקיימים באפריקה ולהעניק להם סמכויות, משאבים וחופש פעולה. התנהלות המפלגות חייבת להיות שקופה יותר ויש לדרוש מהן לחשוף את מקורות המימון שלהן כדי למנוע השפעה על הבחירות בעזרת כספי הסמים - תופעה שהולכת ומתפשטת.

כעת יש הזדמנות לסכל את היווצרותן של מדינות סמים נוספות באפריקה, ולמנוע מפורענות חדשה להכות שורש ביבשת הזו, שידעה סבל רב כל כך. משימה זו תהיה קשה הרבה יותר לאחר שראשי הארגונים ינהלו את המדינות.

דיוויד או'רייגן הוא חוקר עמית ב"מרכז האפריקאי ללימודים אסטרטגיים" באוניברסיטה להגנה לאומית בוושינגטון

תרגום: גילה דקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ