היסטוריה בהאג |

מפקד המיליציה מקונגו הורשע בחטיפת ילדים

בית הדין הפלילי הבינלאומי הרשיע אתמול, לראשונה מאז הוקם לפני עשר שנים את מפקד אחת המיליציות בקונגו בחטיפת חיילים מהרחובות והפיכתם לחיילים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שופטים בבית הדין הפלילי הבינלאומי הרשיעו אתמול את מפקד אחת המיליציות בקונגו בגין חטיפת ילדים מהרחובות והפיכתם לחיילים. זוהי ההרשעה הראשונה של בית הדין, שהוקם לפני 10 שנים במטרה להביא לדין חשודים בפשעי מלחמה ממדינות שאינן מסוגלות או אינן מעוניינות להעמיד אותם לדין. "התביעה הוכיחה מעל לכל ספק סביר, כי תומס לובנגה אשם בגיוס ילדים בני פחות מ-15 ובשימוש בהם בפעולות איבה", הודיע אדריאן פלדפורד, היושב בראש הרכב השופטים. לובנגה צפוי לקבל מאסר עולם.

לובנגה ישב בידיים שלובות, לבוש בגלימה בצבע שנהב וכיסוי ראש מסורתי, והאזין בשוויון נפש להרשעה שקרא פלפורד. כשיצא מלווה בשומרים מבית המשפט, לובנגה הניד את ראשו לשלום וחייך אל תומכיו שביציע הקהל. השופטים אמרו לאחר הקראת ההרשעה כי לובנגה "השתמש באופן אישי בילדים בני פחות מ-15 כשומרי ראשו". שלושת השופטים, שהרשיעו אותו פה אחד, גם מתחו ביקורת קשה על התביעה שהתרשלה כשעשתה שימוש במתווכים לדובב את העדים בקונגו.

השופטים פסלו את עדויותיהם של שלושה מהעדים בטענה שהמתווכים "שכנעו ועודדו עדים למסור עדות שקר". לאחר הקראת פסק הדין הביע ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ביקורת על כך שבית הדין היה צריך להאשים את לובנגה גם בפשעי אלימות מינית. התביעה טענה שלובנגה הנהיג את הקבוצה הפוליטית "פטריוטים קונגולזים", ופיקד על הפלג החמוש שלה, "הכוחות הפטריוטיים לשחרור קונגו". הקבוצה גייסה לשורותיה ילדים - לעתים בכפייה, לעתים בהתנדבות - כדי להילחם בסכסוך אתני אכזרי באזור איטורי שבמזרח קונגו.

המשפט, שהחל בינואר 2009, הוא הראשון שבו בית הדין הבינלאומי התמקד אך ורק בניצול חיילים ילדים. פעילים למען זכויות אדם סבורים שההרשעה תשלח מסר ברור לצבאות ולמורדים ברחבי העולם, שגיוס ילדים הוא עבירה על החוק הבינלאומי. "הרשעתו של לובנגה הוא אזהרה רבת עוצמה למפקדים צבאיים בקונגו ובמקומות אחרים: ניצול ילדים כנשק מלחמה הוא פשע חמור שעלול להביא אותם אל ספסל הנאשמים, אמרה ג'רלדין מיולי-זלטנר מ-Human Rights Watch. האו"ם מעריך כי עשרות אלפי חיילים-ילדים נלחמים עדיין בסכסוכים באפריקה, אסיה ובאמריקה הלטינית. מאז הקמתו, פתחה התביעה בבית הדין בשבע חקירות ומחזיקה במעצר חמישה חשודים, בהם נשיא חוף השנהב לשעבר, לורן גבאגבו, וסגן הנשיא לשעבר של קונגו ז'אן פייר במבה.

למרות ההרשעה, עדיין עולות שאלות על יעילות בית הדין. לא עומד לרשותו כוח משטרתי המסוגל לעצור חשודים, והוא יכול לפתוח בחקירה רק ב-120 המדינות המכירות בסמכותו, או במקרה בו מועצת הביטחון מורה לפתוח בחקירה. חוסר היכולת של בית המשפט לעצור חשודים הפכה לסנסציה ברשת בשבוע שעבר עם העלתו של הסרטון קוני 2012, שמפנה את אור הזרקורים על המורד האוגנדי היודע לשמצה ג'וזף קוני, האדם הראשון שבית המשפט הגיש נגדו כתב אישום.

תומס לובנגה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, אתמול צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ