שערורייה סינית

ה"כוכב העולה" של המפלגה הקומוניסטית סולק לאחר שעוזרו ביקש מקלט מהאמריקאים

בניגוד להנהגה הסינית האפורה והמאופקת, בו שילאי זכה לתשומת לב רבה בשל הופעותיו הטלוויזיוניות. הרחקתו עלולה לסבך את תהליך העברת השלטון

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המפלגה הקומוניסטית של סין הרחיקה היום (חמישי) מתפקידו את בו שילאי, פוליטיקאי פופולארי וכריזמטי, שהסתבך בשערורייה סבוכה שבמסגרתה נמלט אחד מעוזריו הקרובים לקונסוליה האמריקאית וניסה ככל הנראה לערוק או לבקש את הגנתה. הפרשה מאיימת להעיב על תהליך העברת השלטון במדינה.

הדחתו של בו מתפקידו כיו"ר המפלגה בעיר צ'ונגצ'ינג, שמה ככל הנראה קץ לנסיקתו המרשימה של כוכב פוליטי, שדרכו לצמרת נראתה מובטחת רק לפני כמה חודשים. בניגוד להנהגה הסינית - המצטיירת כאפרורית ומאופקת - בו, פוליטיקאי גבה קומה בעל חזות מרשימה, זכה לתשומת לב רבה בשל הצטיינותו בהופעות טלוויזיוניות ויכולתו לשבות את הקהל.

המדיניות שאימץ בצ'ונגצ'ינג - מסע חורמה נגד המאפיה וטיפוח התרבות הקומוניסטית בעיר, זיכתה אותו באהדה כלל ארצית, אבל גם הפכה אותו לדמות מקטבת. בהודעות קצרות בתקשורת הממלכתית, בישרה ההנהגה על החלפת בו בסגן ראש הממשלה. ההודעות לא התייחסו מפורשות לשערורייה ולא הבהירו אם בו יודח גם ממושבו בפוליטביורו, גוף בו יושבים תשעה בכירים האחראי על קבלת ההחלטות במפלגה.

הרחקתו של בו עלולה לסבך את תהליך העברת השלטון, המלווה בדרך כלל בעימותים פנימיים, שצפוי להתקיים בהמשך השנה עם פרישתם של הנשיא הו ג'ינטאו ומנהיגים ותיקים אחרים שהחליטו לפנות את הדרך לדור הצעיר.החלפת בו בסגן ראש הממשלה, ז'אנג דז'יאנג, כלכלן שלמד בצפון קוריאה ושימש כמושל בשני מחוזות משגשגים, מעידה על מאמצי ההנהגה לא לזעזע את המערכת הסיעתית העדינה.

נסיון עריקה והיעלמות

וואנג (מימין) ובו (משמאל)צילום: רויטרס

ההחלטה שהפתיעה הבוקר את סין התקבלה שבועות ספורים אחרי שאיש אמונו של בו וסגן ראש העיר, ואנג ליג'ון נמלט לקונסוליה של ארה"ב בצ'נגדו, ככל הנראה כדי לבקש בה מקלט. בתפקידו כמפקד המשטרה המקומי, הוביל ואנג את המאבק בכנופיות פשע, צעד שהקנה לו ולבו פופולאריות בכל רחבי המדינה.

לפני חודש סערה הרשת הסינית בעקבות דיווחים כי ואנג הועבר בפתאומיות מתפקידו, למשרה שולית במשרד החינוך, המדע והסביבה. לאחר מספר ימים פורסמה הודעה רשמית לפיה ואנג יצא בהסכמה לחופשה כדי לקבל טיפול רפואי, כתוצאה מלחץ נפשי בו היה שרוי. השמועות גברו עוד יותר לאחר שנודע כי ואנג ביקר בקונסוליה האמריקאית, ממנה הוצא לאחר כמה שעות בליווי שוטרים מקומיים. על פי חלק מהדיווחים, ואנג נלקח מיד לחקירה בבירה בייג'ינג, בחשד לשחיתות. שמועות אחרות טענו לקרע בינו לבין בו - או לאפשרות כי ואנג בעצם ניסה לחשוף שחיתויות במפלגה הקומוניסטית.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

השערורייה והתפנית האחרונה בפרשה, הביאו לכך שהסיפור שב ועלה על סדר היום. בשבועיים האחרונים מונע שרת אינטרנט פופולארי אפשרות לחפש את שמו של בו ברשת. עם פרסום הודעת ההדחה היום נראה שהחסימות הוסרו ועשרות אלפי גולשים הגיבו לידיעה בתגובות שפרסמו.

ההחלטה לסלק את בו, שהתקבלה בתום הכינוס השנתי של בית המחוקקים (ראו מצגת), מלמדת על מאמציהם של ראשי הפלגה להתמודד עם ה"בעיה" מאחורי הקלעים תוך העברת מסר של אחדות לציבור. השמועות בפרשה נפוצו בראשונה בשבוע שעבר, לאחר שבו נעדר מישיבה מכרעת, והתחזקו ביום שישי עם הופעתו בציבור שבה הודה בטעויות וסנגר על הישגיו בצ'ונגצ'ינג.

17 מתוך 17 |
1 מתוך 17 |
צילום: אי-אף-פי
2 מתוך 17 |
צילום: אי-פי

אם אמנם יודח גם מתפקידו בפוליטביורו, תהיה זו פעם ראשונה שחבר בהנהגה הקולקטיווית מגורש מגוף זה מאז 2006, שבה הודח מזכיר המפלגה בשנחאי, צ'ן ליאנגוי והועמד לדין בגין שחיתות. סילוקו של צ'ן התפרש בשעתו כצעד מחושב של הנשיא הו לייצוב כוחו ולהרחקת יריב מדרכו. בניגוד לעבר, פרשת בו התגוללה תחת העין הציבורית, לאחר שדבר בריחתו של ואנג לקונסוליה של ארה"ב, דלף לאינטרנט; הממשלה נאלצה להודות בעובדות לאחר שמשרד החוץ האמריקאי אישר אותן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ