שווייץ תפשיר חשבונות בנק שיהודים פתחו במלחמת העולם ה-2

הפרלמנט השווייצי יגמיש את "חוקי הסודיות" הבנקאית הקפדניים; לפי ההחלטה, אם בעל החשבון לא אותר ניתן יהיה לשחרר את הכסף

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

החלטה שהתקבלה השבוע בשווייץ עשויה לסייע באיתור כספים שהפקידו יהודים בחשבונות בנק במדינה בזמן מלחמת העולם השנייה, אשר היו חסומים עד כה. חברי הבית התחתון של הפרלמנט הצביעו שלשום על ההחלטה, שהוגדרה "פורצת דרך", ולפיה יוגמשו "חוקי הסודיות" הבנקאית הקפדניים של שווייץ.

בעקבות ההחלטה, הטעונה עדיין את אישור הבית העליון של הפרלמנט, ניתן יהיה לסלק חשבונות ללא דורש שהוחזקו בבנקים במשך עשרות שנים, ובהם כספים שהפקידו יהודים בתקופת השואה. לפי ההחלטה, אם הבנק יצהיר כי לא הצליח לאתר את בעלי החשבון או את יורשיו ניתן יהיה לשחרר ממנו כסף, שישמש לפיצוי יורשי קורבנות השואה שהחזיקו בחשבונות בשווייץ. עם זאת, טרם נמסרו סכומי הכסף או מספרי חשבונות הבנק בהם מדובר. לפיכך, משמעות ההחלטה בפועל טרם הובהרה.

ההחלטה עשויה להביא לסיומה של פרשת החשבונות השווייציים, אשר תחילתה בתקופת השלטון הנאצי בגרמניה. בין השנים 1933-1945 כמה בנקים שווייציים סייעו לשלטון הנאצי בכך שקיבלו והלבינו שלל שהנאצים בזזו, וכן רווחים שהפיקו באופן לא חוקי מעבודת עובדי כפייה. לצד זאת הם הסתירו נכסים של קורבנות שואה.

בסוף שנות ה-90 הוגשה בארצות הברית סדרת תביעות ייצוגיות נגד הבנקים השווייציים, לאחר שאחד מעובדיהם גילה שהם משמידים מסמכים הקשורים לחשבונות מתקופת השואה. התביעות הסתיימו בפשרה בסך 1.25 מיליארד דולרים עם הבנקים, בהם UBS וקרדיט סוויס.

לפי ההסדר, 800 מיליון דולר הוקצו לתשלום ליורשי המפקידים, והיתרה נועדה לפיצויים לפליטים שגורשו משווייץ, לעובדי כפייה לשעבר ולקורבנות שואה אחרים. במקביל הגיעו הבנקים וארגונים יהודיים להבנות בנוגע לאיתור חשבונות בנק שווייציים של קורבנות הנאצים, שהיו רדומים מאז השואה ולא הועמדו לרשותם או לרשות יורשיהם. הרשימה שהוצגה כללה עשרות אלפי חשבונות, אולם גם אחרי ההסדר המשיכו הבנקים להערים קשיים על שחרור הכספים. טיעונם העיקרי היה שהסודיות הבנקאית מונעת מהם למסור מידע על החשבונות ויורשיהם. כעת, בעקבות ההחלטה החדשה של הפרלמנט, ייתכן שהתמונה תשתנה.

על הסודיות הבנקאית של שווייץ הופעלו בשנים האחרונות לחצים גם מכיוונים אחרים. בין היתר, המדינה נאלצה להגמיש את חוקיה ולהתחייב כי לא תשתף פעולה עם העלמות מס ומעילות בכספים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ