כעס באוגנדה על המיסיונר שהסית נגד הומואים

האוונגליסט האמריקאי סקוט לייבלי ניסה לשכנע בכירים באוגנדה שהומואים יבצעו מעשי סדום בילדיהם

לורי גודסטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורי גודסטיין

ניו יורק טיימס

ארגון לזכויות להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים ובי-סקסואלים) באוגנדה, הגיש שלשום תביעה בבית משפט פדרלי במסצ'וסטס נגד האוונגליסט האמריקאי סקוט לייבלי, באשמה שהפר את החוק הבינלאומי בכך שהסית לרדיפת הומוסקסואלים ולסביות באוגנדה.

לטענת התביעה, לייבלי קשר קשר החל מ-2002 עם מנהיגים דתיים ופוליטיים באוגנדה על מנת ללבות זעם ציבורי נגד הומוסקסואלים ולסביות, בכך שהזהיר שהם יבצעו מעשי סדום בילדים אפריקאים וישחיתו את התרבות המקומית.

ב-2009 נדונה בבית המחוקקים באוגנדה הצעת חוק להטיל עונש מוות על הומואים ולסביות. הצעת החוק, שיזם אחד מאנשי הקשר של לייבלי באוגנדה, נזנחה מאוחר יותר בעקבות מחאה מארה"ב ומאירופה, התורמות העיקריות של אוגנדה. ואולם הצעת החוק הוגשה מחדש בחודש שעבר.

ארגון SMUG) Sexual Minorities Uganda) תובע את לייבלי בטענה כי מעשיו הובילו לרדיפה, מעצר, עינוי ורצח של הומואים ולסביות ברחבי המדינה. בשיחת טלפון מספרינגפילד מסצ'וסטס, אמר לייבלי כי אינו יודע דבר על התביעה. עם זאת, אמר, "זה מגוחך לגמרי. כל מה שעשיתי באוגנדה היה לשאת דרשות על הברית החדשה ולהביע את דעתי על הומוסקסואליות".

לייבלי הוא מייסד ונשיא הארגון הנוצרי Abiding Truth Ministries. הוא גם מחבר הספר "צלב הקרס הוורוד: הומוסקסואליות במפלגה הנאצית", הקובע כי הנאציזם שאב השראה מהומוסקסואלים. הוא ביקר במדינות כמו אוגנדה, לטוויה ומולדובה, כדי לקרוא לאנשי דת נוצרים שם להגן על ארצותיהם מפני מה שהוא מתאר כמתקפה של פעילי זכויות הומואים ולסביות מהמערב.

לדברי פמלה ספיס, עורכת דין המייצגת את SMUG, מאחר שלהומואים ולסביות באוגנדה יש מעט מאוד תמיכה, התביעה "מעבירה את המאבק" לאנשים בארה"ב שהסיתו והביאו להצעת החקיקה נגד חברי קהילת הלהט"ב באוגנדה. לדבריה, התביעה הוגשה נגד מעשיו של לייבלי ולא נגד השקפותיו. "אמונה היא דבר אחד, אבל לנסות לגרום נזק ולמנוע מאנשים אחרים את זכויותיהם, זה כבר עונה על ההגדרה של רדיפה".

לייבלי הוא אחד מכמה אוונגליסטים אמריקאים שהיו פעילים באוגנדה, וניסו לנתק את עצמם מהחקיקה באוגנדה, בעקבות מחאה בינלאומית נגד הכוונה להטיל עונש מוות. ספיס אמרה שהתביעה מתמקדת בו משום ש"הוא מילא תפקיד מכריע".

בעקבות ביקורו באוגנדה פרסם לייבלי דו"ח ב-2009 שבו תיאר את פנייתו לקבוצות של עורכי דין, לחברי פרלמנט, אוניברסיטאות, בתי ספר תיכון ומנהיגי דת בנושא של הומוסקסואליות, ונשא דברים בכנס של שלושה ימים.

פרנק מוגישה, מ-SMUG אמר שלשום כי לפני האירועים ב-2009, התייחסו אל חברי קהילת הלהט"ב בתור "שונים", אבל "איש לא הטריד אותם". לעומת זאת אחרי הפעילות של לייבלי הוגשו תלונות למשטרה נגד אנשים בגין היותם הומואים ולסביות, והם הוחרמו על ידי המשפחות והכנסיות שלהם.

התביעה מציינת ארבעה אנשים ששיתפו פעולה עם לייבלי באוגנדה, בהם השר לענייני אתיקה, ג'יימס בוטורו, שיזם את הצעת החוק נגד הומוסקסואלים ולסביות.

פעילים צועדים עם ארון קבורה מדומה של אוגנדי שנרצח בשל נטייתו המינית בספרינגפילד, השבועצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ