שיחת השבוע

לוק הארדינג, איך חשפתם את המיילים של הזוג אסד?

מרב מיכאלי
שיחת השבוע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מרב מיכאלי
שיחת השבוע

הגרדיאן הבריטי של בשאר אסד ורעייתו אסמא, שהצביעו על התנהלות מנותקת לגמרי של אנשי הארמון מהטבח שמבצע הנשיא הסורי. לוק הארדינג הוא כתב הגרדיאן, זוכה פרסים, שדיווח בעבר מעיראק, אפגניסטאן ולוב, והיה חלק מהצוות שחשף את המיילים.

איך השגתם את המיילים?

"מה שאני יכול להגיד לך זה, שהיתה למעשה חפרפרת בתוך המעגל הקרוב של בשאר ואסמא שהעבירה פרטים של המיילים שלהם לאופוזיציה, והם יירטו את המיילים בזמן אמת מאז יוני. אנחנו נכנסנו לתמונה יותר מאוחר, וקיבלנו אותם רק לפני שבוע".

ותוך שבוע הצלחתם לקרוא 3,000 מיילים?

"ובכן, יש לנו צוות שעבד על זה. למעשה, תזכרי שאנחנו נברנו במסמכי ויקיליקס לפני שנה, כך שיש לנו ניסיון בעבודות מסוג זה ויכולנו להבין מה קורה במיילים די מהר. השאלה המרכזית שעולה היא שאלת האותנטיות, אבל אם את רואה את המיילים, יש מיילים חמים בין אסמא והמשפחה שלה בלונדון, תמונות משפחתיות שהיא מקבלת מאחיה, נינוחים במטבח, למשל, שאני חושב שקשה מאוד לזייף. אנחנו גם התקשרנו לאנשים שמופיעים במיילים, רשימה של 15 אנשים: התחלנו עם הקלים, אלה שסיפקו למשפחה שולחנות יוקרה עם מערכות כלי אוכל ונרות, שם אפשר היה גם לוודא את העסקאות. אחר כך בדקנו אנשים כמו אנדרו גרין, השגריר הבריטי בסוריה לשעבר, והיו גם כאלה שלא חזרו אלינו".

כמה מיילים אתה אישית קראת?

"אני חושב ש-500-400, אבל חלק מהם מאוד קצרים, שורה או לינק, בדיחה או איור".

מה אפשר ללמוד מהם על מצבם של הזוג אסד?

"ברור, הקניות זה ודאי מעניין, אבל היה מייל אחד שקראתי שהדהים אותי, מייל יחיד מנובמבר שעבר, שבו אחת מהיועצות הצעירות של אסד, שמוצבות בארה"ב, שלחה לו פתק: אלוהים אדירים, פול וודס, עיתונאי של סי-בי-אס, הוברח לתוך חומס! עם לינק לדיווח שלו. וזה בנובמבר. זה חומר מצמרר ממש כי את יודעת מה קרה בפברואר בחומס, והיה ברור שהוא היה מעודכן אישית בקשר לנוכחות של עיתונאים בינלאומיים ואנשי מדיה שם. אני לא בתוך הראש שלו, אז אני לא יודע מה החישובים שלו, היו אבל ברור שזה לא עצר בעדו או בעד המשטר שלו מלתקוף את חומס ולהרוג עיתונאים מהעולם שבועות ספורים אחר כך".

כתב הגרדיאן הבריטי, לוק הארדינג. "לא שילמנו על חשיפת המיילים"צילום: אלסטיר הול

אז התרשמת ממנו שהוא עושה את הדברים בדם קר?

"לא, לא הייתי אומר את זה, אנחנו ראינו בעיקר תכתובת אישית, משפחה וחברים. לא ראינו תכתובת של המשטר, מה הגנרלים שלו אומרים, מה ההוראות לצבא וכדומה, לא היינו חלק מהשיחות האלה. אבל מה שלמדנו - חוץ מהקניות - נדמה שהם מרחפים מעל, שיש להם עולם משלהם, מן חלל נפרד שבו הם חיים. לא הייתי אומר שהם קשי לב. אבל ודאי שאין להם שום סוג של אמפתיה לכל האנשים שנהרגים, ודאי לא מהצד השני. הם ממש לא כאלה".

אז הדבר שהכי זעזע אותך הוא האי-מייל לגבי העיתונאי האמריקאי בחומס.

"אני חושב שכן. אפשר לחשוב שזאת תאונה טראגית שמארי קולווין ואחרים נהרגו, ואחרים יכלו לחשוב שכיוונו אליהם בכוונה תחילה ובציניות כדי להרוג אותם או כדי למנוע מעיתונאים בינלאומיים לדווח מתוך סוריה. אני חושב שהמייל הזה הוא הוכחה חזקה לתיאוריה השנייה, כלומר היועצות הצעירות מייצגות את עמדת אסד לאסור דיווח מסוריה שאינו הולם את הזווית של המשטר. אני חושב שהזווית של המדיה מאוד מטרידה, היחס של המשטר, שבחלק מהמקרים עיתונאים באמת נהרגו".

אתה שידרת מלוב, איך זה שאסאד מחזיק מעמד איפה שקדאפי לא הצליח?

"ובכן, אוקיי, הסיבה הברורה היא שאין התערבות מבחוץ. זאת הסיבה העיקרית, אני חושב שאילו לא היתה התערבות מבחוץ, קדאפי עדיין היה שם.

לסיום, השאלה הלא-מנומסת, כמה שילמתם על המיילים?

"לא שילמנו. כמו במקרה של ויקיליקס. למעשה, אנחנו באופן כללי לא משלמים על סיפורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ