ג'ורג' קלוני בעקבות קוני: הפיק סרט על פשעי מלחמה בסודאן

כוכב הקולנוע נחלץ לעזרת המדינה החדשה. הוא קרא להטלת סנקציות על הממשלה כדי למנוע רכישת נשק ותחמושת. קלוני: "ראינו ילדים מלאים ברסיסים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זו לא היתה פרמיירה רגילה עבור ג'ורג' קלוני. כהרגלו, תפס השחקן את מרכז הבמה. אולם, הפעם היה מדובר במציאות, והסרט הוקרן במושב הסנאט האמריקאי. לא באולם קולנוע. נושא הסרט היה עגום - מתקפות ממשלת סודאן נגד תושבים בהרי נובא. קלוני, שפעילותו בדרפור זכתה לשבחים מצד פעילי ארגוני זכויות אדם, חזר ממסע קשה בהרי נובא, והתכוון לחשוף את סבל התושבים.

בעדות שהושמעה לפני הקרנת הסרט תיאר קלוני את מטוסי האנטונוב שירו פצצות על תושבי האזור. הוא סיפר על ילדים נכים, קטועי אברים. "לא מדובר במטרות צבאיות. ילדים ונשים חפים מפשע נפגעו מכך", אמר קלוני.

קלוני תיאר גופות מוטלות לצדי הדרכים, רסיסים נשלפים מגופות וטילים חולפים מעל. "ראינו ילדים מלאים ברסיסים, בהם ילד בן תשע ששתי זרועותיו נקטעו", אמר. הוא סיפר על כפרים שכל תושביהם עברו לחיות במערות ושכיום עלולים לגווע ברעב כי נאלצו להפסיק לעבד את השדות.

בסרט נראה קלוני בג'יפ הנוסע בדרכים משובשות, פוגש ילד שהניף באוויר את זרועותיו שותתות הדם, וצופה בהוצאת רסיסים מגופו של קורבן חף מפשע. הוא נראה משוחח עם חיילי המורדים ועומד ליד גופה מרוטשת שמוטלת על האדמה.

הסרט הציג מצב קשה ונואש. על אף שהכרזת העצמאות של דרום סודאן בשנה שעברה זכתה לתשואות והוגדרה כניצחון בינלאומי, היא הותירה מאחוריה סכסוך גבולות מסוכן, שהסתבך בעיקר בשל מאגרי נפט. הרי נובא מצוים בלב אזור הסכסוך, במחוז קורדופן הדרומי שבסודאן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברי קלוני, המתקפות תוכננו בידי נשיא סודאן עומר אל-באשיר, שר ההגנה שלו עבדל רחים מוחמד חוסיין ובכיר בממשלה, אחמד הארון, שתכננו בעבר מתקפות בדרפור. "אלה הם פושעי המלחמה הגדולים ביותר במדינה הזאת", אמר. לדבריו, המצב בנובא עלול להידרדר ולהפוך לדרפור השנייה.

קלוני קרא לארה"ב לפעול לצד סין, שלה אינטרסים בשדות הנפט בסודאן, כדי למצוא פתרון לבעיה. הוא הציע לשגר שליח אמריקאי לסין כדי לבדוק את האפשרות ששתי המעצמות יפעלו בשיתוף ויפעילו לחץ שיוביל להפסקת הפעילות הצבאית שמנהלת ממשלת סודאן.

בנוסף קרא קלוני להטלת סנקציות מחמירות יותר נגד בכירים בממשלת אל באשיר, ולפעולה נחרצת במטרה לגלות ולהקפיא חשבונות בנק מחוץ לסודאן, כדי למנוע רכישת נשק ותחמושת.

הופעתו של קלוני הרשימה את הסנאטורים בישיבה. כל אחד מהם הביע אהדה וכבוד לשחקן-במאי זוכה האוסקר ולצוות פרויקט המעקב הלווייני (satellite sentinel project) שיסד קלוני עם ג'ון פרנדרגסט, שעוקבים אחר פעולותיה הצבאיות של ממשלת סודאן. הסנאטור קרי נראה המום מעצם נוכחותו של קלוני. "זו דוגמה מדהימה לפעילות של האזרח הטוב ביותר", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ