סנט פטרבורג העבירה חוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית"

גרדיאן וד-פ-א
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן וד-פ-א

כמעט 20 שנה חלפו מאז שההומוסקסואליות חדלה להיות פשע ברוסיה, אך החקיקה נגד ההומוסקסואלים חוזרת במהירות לקדמת הבמה, וסנט פטרבורג היא כרגע האחרונה בערים שאוסרות "תעמולה הומוסקסואלית".

החוק, שנחתם ב-7 במארס על ידי מושל העיר, גיאורגי פולטאבצ'נקו, אמור להיכנס לתוקף מחר. הוא נחקק בעקבות לחצים מצד פוליטיקאים בכירים וראשי הכנסייה האורתודוקסית בעיר. דמיטרי פרשין, ראש מועצת הצעירים בכנסייה, שיבח את סנט פטרבורג, בה החוק "מסייע להגן על צעירים מקבלת מידע מניפולטיבי ממיעוטים המעודדים מעשי סדום".

נוסח החוק מעורפל והוא קובע כי "פעולה בפומבי, שמטרתה לפרסם מעשי סדום, לסביות, בי-סקסואליות וטרנסג'נדריות בקרב קטינים" תיחשב לפשע. אלה שיימצאו אשמים בהפרת החוק, ייקנסו בסכומים מ-5,000 עד 500,000 רובלים. פעילים למען זכויות הקהילה ההומו-לסבית אומרים שהחוק הוא חלק מיוזמה ממשלתית נרחבת, שנתמכת על ידי הכנסייה האורתודוקסית, לפעול נגד פעילות אזרחית וליברליזציה של החברה. "הנטייה השולטת כעת ברוסיה היא הגבלת חופש הביטוי וחופש ההתכנסות, ופעולה נגד כל קבוצה שעומדת על זכויותיה", אמר יורי גבריקוב, יו"ר אחד מארגוני ההומוסקסואלים בסנט פטרבורג.

"אף אחד אינו יודע איך ייושם החוק", הוסיף גבריקוב. "כרגע נראה שהמטרה העיקרית היא הגבלת זכויותיהם של אלה העוסקים בפעילות חברתית, אבל מבחינה רחבה יותר, ייתכן שמשמעותו הגבלת תערוכות, מחזות, סרטים ופעילות תרבותית כלשהי".

סנט פטרבורג היא העיר הרביעית - אחרי ריאזאן, ארכנגלסק וקוסטרומה - שמעבירה חוק כזה. אישורו בעיר האירופית ביותר ברוסיה, דבר שמתבטא גם בסצנה הומו- לסבית תוססת יחסית, עוררה מחאה בינלאומית. All Out, ארגון בינלאומי למען זכויות ההומוסקסואלים, קרא לאנשים להימנע מנסיעה לעיר עד שהחוק הזה יבוטל. חוקים מהתקופה הסובייטית, שלפיהם ההומוסקסואליות נחשבה לפשע, בוטלו ב-1993.

החוק בסנט פטרבורג כולל תיקונים המחמירים עונשים על פדופיליה, המתקשרת בדרך כלל להומוסקסואליות בעיני הרוסים.

ראשי הכנסייה ומקורביו של הנשיא הנבחר ולדימיר פוטין, כולל ולנטינה מטוויינקו, המושלת לשעבר של סנט פטרבורג ויו"ר מועצת הפדרציה הרוסית, תומכים בחקיקת חוקים נגד הומוסקסואלים בכל המדינה. ברוסיה אסור לערוך מצעדי גאווה וכשהם נערכים, המשטרה מפזרת אותם באלימות.

בתוך כך, משרד הבריאות הרוסי דיווח השבוע כי בשנת 2011 חלה עלייה של 5% במספר הנדבקים בנגיף HIV ומספרם הסתכם ב-62 אלף. מאז החל המעקב ברוסיה אחר התפשטות המחלה ב-1987, נרשמו יותר מ-600,000 מקרי הדבקה. ואולם, בהתאם להערכות לא רשמיות, מספר הרוסים החולים באיידס הוא יותר ממיליון, ויתכן שמספרם הוא אפילו כ-1% מכלל האוכלוסייה. אחוז זה הוא הסף הרשמי ל"מגפה" בהתאם להגדרה הרפואית. ברוסיה יש כ-141 מיליון בני אדם. בכירים במגזר הבריאותי הרוסי טוענים ללא הרף כי ההידבקות בנגיף האיידס לא הגיעה לדרגה שבה המחלה נחשבת למגפה. לדברי הממונה על מערכת הבריאות, גנאדי אונישצ'נקו, עיקר העלייה באחוזי ההדבקה היא בקרב נרקומנים שהשתמשו במחטים מזוהמות. ברוסיה אסור בתכלית האיסור להודות שיש בה נרקומנים, כשם שאסור להודות שקיימת הידבקות ב-HIV. מתנגדי המשטר טוענים שמערכת הבריאות הכללית אינה מספקת תרופות וטיפולים במידה מספקת לחולי איידס, ובמקרים מסוימים אף כולאת את החולים במרפאות ממשלתיות.

פעילים למען זכויות הומואים ולסביות במוסקווה, בשבוע שעבר. סנט פטרבורג היא העיר הרביעית ברוסיה שהעבירה חוק כזהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ