יהודי איראן חוששים מתקיפה ומתפללים לשלום

בקבר דניאל בעיר סוסה מתפללים יהודים ומוסלמים אחד לצד השני * ביקור בקהילה היהודית השלישית בגודלה במזרח התיכון מספק הצצה אל חייהם של 25,000 יהודי איראן

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

יהודים שביקרו בימים האחרונים באתר הנחשב לקברו של הנביא דניאל בדרום איראן - מוקד עלייה לרגל - מסרבים לדבר על פוליטיקה או על התגברות המתחים בין איראן לישראל. במקום זאת, הם מעדיפים לדבר על הביקור שלהם. "התפללתי לשלום בעולם. ביקשתי בריאות וברכה לכל בני האדם, התפללתי למען כולם", אומרת דינה אריה, לאחר שהתפללה בעברית לצד בעלה מול הקבר.

בכלל, קשה למדוד את רמת הדאגה בקרב יהודי איראן. ואולם, הסלמת המשבר ממחישה את המצב הקשה שבו הם נמצאים. נכון להיום, הקהילה במדינה היא הגדולה ביותר במזרח התיכון, מחוץ לישראל ולטורקיה. לפי הערכות, לאחר שני גלי עלייה - הראשון לאחר הקמת מדינת ישראל ב-1948 והשני בעקבות המהפכה האיסלאמית ב-1979 - ישנם כ-25 אלף יהודים באיראן. לפני המהפכה חיו במדינה כמאה אלף יהודים.

על אף המתיחות רבת השנים בין ישראל לאיראן, ההנהגה המוסלמית הקיצונית אינה מנסה לנקום ביהודים החיים במדינה, בין היתר משום שהיא מעוניינת להציג את נוכחותם כהוכחה לסובלנות המשטר. המקרה החריג הבולט ביותר בגישה זאת היתה העמדתם לדין של 13 יהודים איראנים בשנת 2000, שהואשמו בריגול למען ישראל. משפטם גרר ביקורת בינלאומית.

יהודיות מתפללות לצד מוסלמיות בקבר הנביא דניאל בעיר סוסה שבאיראן, בחודש שעבר. האייתוללה עלי חמינאי הורה לחקוק על הקבר: "הנביא החכם דניאל, שהדריך מאמינים"צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

רבים בקהילה, שרובה מתרכזת בטהראן ובעיר שיראז שבדרום איראן, הם סוחרים אמידים. בהתבטאויות פומביות הם מביעים תמיכה במערכת המבטיחה להם מעמד מוגן כמיעוט - אם כי מעמד זה אינו כולל שוויון בגישה למשרות מסוימות בממשלה ובצבא - ומבטיחה להם מושב בפרלמנט. אולם בדרך כלל משתדלת הקהילה לשמור על פרופיל נמוך.

"לא משנה מי יעז לתקוף את ארצנו, נתנגד לאיומים כמו איראנים אחרים", אומר חבר הפרלמנט היהודי, סיאמק מרה-סדק. "חברי הקהילה היהודית באיראן יעמדו לצד בני ארצם תמיד בכל מצב".

הקהילה היהודית במדינה היא אחד ממרכזי היהדות העתיקים ביותר, וראשית שורשיה עוד לפני 2,700 שנה. קברו של דניאל בסוסה, כ-750 קילומטרים מדרום מערב לטהראן, מוצג על ידי איראנים כדוגמה לקשרים ההיסטוריים בין יהודים למוסלמים במדינה.

האתר פופולרי בקרב מוסלמים ויהודים כאחד, וחלק מהמאמינים אומרים שתפילה בו הביאה לריפוי קרובי משפחה חולים או להורדת גשם. מאות מבקרים במקום מדי יום, בהם תלמידי תיכון המגיעים בטיולים מרחבי איראן.

הקבר נמצא בקריפטה (אולם תת-קרקעי) שבדרך כלל פתוח רק ליהודים, ואולם יהודים ומוסלמים כאחד יכולים לבקר במבנה התפילה שנבנה מעליו, עם אריחים בוהקים. כביטוי של כבוד כלפי הקהילה היהודית, המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, הורה לחקוק על הקבר את הכתובת "זהו קברו המאיר של הנביא החכם דניאל, שהדריך מאמינים בעת שסבל קשיים למען אלוהים".

בחצר של קבר דניאל משחק ילד יהודי בן עשר, הקרוי על שם הנביא, דניאל מורים. מוסלמי המבקר באתר, דהני חאלאף, צופה בילד חובש הכיפה ואומר: "יש לנו אותו אלוהים, הבה נבקש שלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ