דוכס יפה תואר מאיים על המונרכיה הספרדית

אינאקי אורדנגרין, הנשוי לנסיכה כריסטינה, מעורב בפרשיית שחיתות המטילה צל כבר על משפחת המלוכה. בעקבות הפרשה, הדוכס והנסיכה עקרו עם ארבעת ילדיהם לארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בן משפחת המלוכה הספרדית נחקר בבית המשפט בקשר למעורבותו בפרשת שחיתות. המפגינים ברחובות מכנים אותו "גנב" וקוראים להקמת רפובליקה. עד עתה לא ניתן היה להעלות על הדעת שדברים כאלה יתרחשו בספרד, שבה זוכים המלך חואן קרלוס, המלכה סופיה, שלושת ילדיהם ובני משפחותיהם לכבוד ואהדה בקרב כל שכבות העם.

באחרונה מטילה שערוריית השחיתות, בה מעורב אינאקי אורדנגרין, חתנו של המלך, צל כבד על משפחת המלוכה ואף על המונרכיה כולה. "ספרד, מחר תהיי רפובליקה", קוראים המפגינים. אחד מהם אף השליך ביצה על מכוניתו של אורדנגרין שחלפה ברחובות פלמה דה מיורקה, בדרכה לבית המשפט.

אורדנגרין, שחקן הכדוריד האולימפי לשעבר, הנושא בתואר הדוכס מפלמה דה מיורקה, נשוי לנסיכה כריסטינה, בתו האמצעית של חואן קרלוס. הדוכס יפה התואר נחשב לחתן המושלם, עד שהפך לבן משפחת המלוכה הראשון שנחשד בפלילים.

בסוף פברואר, הספורטאי בן ה-44 נחקר בבית המשפט במשך 21 שעות. כשיצא מבית המשפט בשעות הקטנות של הלילה, נראה רזה ועייף. התקשורת דיווחה שאורדנגרין שמר על איפוק ולא הפגין סימני חולשה לכל אורך החקירה המרתונית.

הדוכס ושותפו לעסקים לשעבר, דיאגו טורס, נחשדים שפעלו באופן בלתי חוקי במסגרת מכון נוס (NOOS), מוסד ללא כוונת רווח שהדוכס עמד בראשו בין השנים 2004 ל-2006. לטענת החוקרים, השניים, שאירגנו באמצעות המכון אירועי ספורט ותיירות באיים הבלאריים ובמזרח ולנסיה, גבו סכומים מופקעים תמורת שירותים שסיפקו חברות בבעלותם, ואף גבו תשלום בעבור שירותים שכלל לא ניתנו.

כמו כן, נחשדים השניים בזיוף חשבונות ובהפקדת כספים במקלטי מס. מכון נוס קיבל כ-10 מיליון אירו מקרנות ציבוריות ופרטיות בתוך חמש שנים. ידיעות על אי-הסדרים במוסד הופיעו בתקשורת הספרדית במשך חודשים. ואולם, הדוכס הכחיש בבית המשפט את ההאשמות נגדו מכל וכל, וטען כי הוא כיהן במכון בתפקיד ייצוגי בלבד ואילו טורס היה זה שמשך בחוטים.

המלך חואן קרלוס, הורה לחתנו לעזוב את המכון עוד ב-2004, ואולם אורדנגרין לא הפסיק את פעילותו העסקית, כך הודה בפני השופט חוסה קסטרו. בשנת 2009, אורדנגרין וכריסטינה עקרו לארה"ב עם ארבעת ילדיהם. הסברה היא, שארמון המלוכה הוא זה שייעץ לזוג להעתיק את מקום מגוריו, הרחק מההמולה התקשורתית סביבם.

"חזקת החפות פועלת לטובתו של אורדנגרין", אמר שר המשפטים אלברטו רואיס-גיארדון. אולם, טענתו של הדוכס שהוא חף מפשע לא שכנעה את השופט, שהפגין מורת רוח מתשובותיו המעורפלות של החשוד, כך דווח בעיתון הספרדי "אל פאיס". "הוא צריך להתמודד עם תוצאות מעשיו", אמר אחד ממאות המפגינים שהתגודדו מחוץ לבית המשפט. הארמון המלכותי ניסה לצמצם את הנזקים והקפיד להתרחק מאורדנגרין מהרגע שפרצה השערורייה. עם זאת, משפחת המלוכה תתקשה לשמור מרחק, אם יתברר כי גם הנסיכה כריסטינה היתה מעורבת בפרשה.

הנסיכה, בת 46, היתה אמנם פעילה במכון נוס ובאחת החברות של בעלה, אך לטענת החוקרים לא היתה מעורבת בעניינים הכספיים. פרקליטו של אורדנגרין מסר שבדיון בבית המשפט, הדוכס הבהיר "מעבר לכל ספק" שלאשתו "אין כל קשר" לשערורייה. אך השופט קסטרו ציין כי קיימת אפשרות שכריסטינה תיחקר גם היא בהמשך. פרשת אורדנגרין "עשתה יותר למען כינון הרפובליקה" בספרד מכל פעילותן של המפלגות האנטי-מונרכיות, אמר קאיו לארה ממפלגת השמאל הרפובליקאית "השמאל המאוחד" (IU). "התברר שהנסיך הוא בעצם צפרדע", קבע פרשן בעיתון "דיאריו דה מיורקה". פרשן ביומון "אל מונדו" תיאר את אורדנגרין כמי ש"סובל מאובססיה בלתי נשלטת לכסף".

המונרכיה הספרדית לא יכולה להרשות לעצמה להסתבך בשערוריות, במדינה שבה יש משקל כה גדול למסורת הרפובליקאית, ושבה "על המלך להצדיק מחדש את כתרו מדי יום ביומו", כפי שאמר חואן קרלוס עצמו. המלך זכה בהערכת אזרחי ארצו לאחר שסיכל נסיון הפיכה נגד הדמוקרטיה הצעירה ב-1981, ואולם נאלץ בשנים האחרונות להתמודד עם הדעות האנטי-מלוכניות הגוברות בספרד.

משפחת המלוכה הספרדית בפלמה דה מיורקה, ב-2008. הדוכס הכחיש בבית המשפט את ההאשמות נגדוצילום: רויטרס
הדוכס מפלמה דה מיורקה אינאקי אורדנגריןצילום: רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ