הפליטים הסורים בדרכם לקור הטורקי

כ-1,000 פליטים חצו את הגבול עם טורקיה אתמול, והצטרפו לכ-15 אלף פליטים השוהים במחנות מסודרים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

הדואר האלקטרוני הפרטי של בשאר אל-אסד מלא בכל טוב, ויש מספיק לכולם. אחרי שהעיתון הבריטי "גרדיאן" השיג חבילה נאה של מכתבים אלקטרוניים, החלה אתמול רשת אל-ערבייה, בבעלות סעודית, לפרסם קובץ נוסף של מכתבים פרטיים שבהם מככב, בין היתר, חתנו של בשאר, פואז אל-אחרס, אביה של אסמא שמתגורר בלונדון. במכתבים אלה, מציע אחרס לאסד, לנוכח צניחת ערך הלירה הסורית, לפעול כמו ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, שלא התערבה בעניינים הכלכלים ובשוקי ההון בזמן המשבר הכלכלי בבריטניה.

אסד קיבל עצות אחרות מבתו של שגריר סוריה באו"ם, שארגנה לו את הראיון עם ברברה וולטרס, ואילו במכתבים נוספים מייעצים לו כמה מבני המשפחה איך לנהוג עם המפגינים. רשת אל-ערבייה מתכוונת לשדר את המכתבים הללו עד מחר בצירוף תמונות וקטעי וידאו על חיי משפחת אסד המאושרת. כמה מאות קילומטרים צפונית לדמשק, התמונה פחות מרנינה. אלפי פליטים עושים את דרכם ברגל מאזור אידליב, שנשלט עכשיו על ידי הצבא הסורי, לעבר הגבול הטורקי. בנקודת הגבול פרצו הפליטים פתח בגדר התיל והם ממתינים לכוחות הביטחון הטורקים שיקחו אותם למחנות הפליטים שהקימה טורקיה, או לבתי החולים לטיפול רפואי.

הפצועים בסוריה, החוששים לגשת לבתי החולים המקומיים אחרי דיווחים על כך שרופאים סורים מענים את הפצועים, נישאים בלילה על גבי אלונקות מאולתרות בידי קרוביהם או חיילי הצבא הסורי החופשי עד הגבול עם טורקיה. לאחר חציית הגבול, מי שלא מת בדרך או עלה על אחד המוקשים שהטמין הצבא הסורי, ממשיך למחנות.

סורים במחנה פליטים בטורקיה, אתמול. על פי הערכות האו"ם, מספר הפליטים בסוריה עומד כיום על כרבע מיליון בני אדםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כל פליט נרשם בכניסה לטורקיה וחפציו עוברים בדיקה ביטחונית. זה הנוהל החדש שנקבע אחרי שהתברר שסוכני מודיעין סורים התחזו לפליטים וניסו להכניס חומרי חבלה למחנות. סוכנים אלה גם ניסו לחטוף או להרוג את מפקד הצבא הסורי החופשי, ריאד אל-אסעד, ניסיון שסוכל על ידי המודיעין הטורקי.

טורקיה, שבשטחה מצאו מקלט שבעה גנרלים, אינה לוקחת סיכונים. המחנות החדשים שהיא בונה ליד הערים שאנליאורפה וקיליס, שיוכלו לקלוט כ-50 אלף פליטים, יצוידו במתקני זיהוי באמצעות טביעות אצבעות ובגלאי מתכות משוכללים. "הגל של הפליטים שבמסגרתו מגיעים עכשיו כאלף פליטים ליום לא עומד להסתיים", אומר סגן ראש ממשלת טורקיה, והחשש בטורקיה הוא שמספר הפליטים, שעומד על פי הערכות האו"ם על כרבע מיליון בני אדם, יגדל לחצי מיליון, כשרובם ירצו למצוא מקלט בטורקיה. טורקיה נחשבת ליעד המועדף על ידי הפליטים, שאינם מוגנים בלבנון ואינם רצויים בירדן. מאז הקיץ האחרון חצו את הגבול לטורקיה כ-14,700 סורים לפחות.

זרם הפליטים המתגבר כבר יוצר מתח בין האזרחים הטורקים לבין האזרחים הסורים. בעיתונים הטורקים מדווחים על תחושה של תסכול וחוסר סבלנות כלפי הפליטים, הפוגעים בהכנסות מתיירות באזורים המזרחיים של המדינה. סעודיה אמנם מממנת חלק מפעולות הסיוע לפליטים בטורקיה, אבל הסיוע הזה איננו תחליף לנזק הכלכלי שנגרם באותן ערים טורקיות. טורקיה, שהתנסתה כבר בקליטתם של כחצי מיליון פליטים כורדים בזמן מלחמת המפרץ הראשונה, חוששת מפני הישנות הגל הגדול הזה. אתמול הצהיר סגן ראש הממשלה, בשיר אתאלאי, כי טורקיה עשויה לשקול להקים אזורים בטוחים בתוך שטח סוריה, כדי לעצור את זרם הפליטים. אם תחליט טורקיה להקים אזורים בטוחים, תהיה זו ההתערבות הצבאית הראשונה של מדינה זרה בשטח סוריה, והיא תוכל לשמש תקדים להתערבות נוספת ממדינות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ