לוגו אי-פי
אי-פי

צפון קוריאה הודיעה היום (שישי) כי בכוונתה לשגר לוויין לחלל על גבי טיל ארוך טווח. המהלך המפתיע עשוי לחבל בהבנות שהושגו לאחרונה בין פיונגיאנג לוושינטון, לפיהן האחרונה תספק לראשונה סיוע ומזון בתמורה להגבלת הפעילות הצבאית במישור הבליסטי והגרעיני.

האמריקאים כבר הודיעו הערב כי  "קשה מאוד לדמיין" שהצעה לאספקת מזון לצפון קוריאה אם זו תמשיך בתוכנית השיגור, תצא לפועל. דוברת מחקלקת המדינה, ויקטוריה נולנד, אמרה כי לארה"ב יש "חששות כבדים" לגבי ההסכם במסגרתו היא אמורה לספק 240 אלף טון של מזון למדינה המבודדת.

הממשל בפיונגיאנג הבטיח להקפיא את השיגורים ארוכי הטווח כחלק מהעסקה עם וושינגטון, אך מתעקש עם זאת כי שיגור לוויין הינו במסגרת אזרחית, כחלק מתכנית החלל של המדינה.

ארה"ב וקוריאה הדרומית, כמו מבקרים אחרים של מדיניות צפון קוריאה, טוענות כי טכנולוגית הטילים מפותחת מתוך מדיניות תוקפנית, במסווה של שיגור תמים של לוויין לחלל. השיגור הצפוי, המנוגד לאיסורי האו"ם, יתרחש שלוש שנים לאחר שיגור דומה שבוצע באפריל 2009.

שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון כינתה את ההודעה בדבר השיגור הצפוי "פרובוקטיבית". "שיגור טיל מסוג זה עשוי להוות איום לביטחון האזור כולו והוא אינו תואם את הצהרותיה האחרונות של פיונגיאנג המעידות על כוונותיה להימנע משיגור טילים ארוכי טווח". קלינטון קראה לצפון קוריאה לעמוד בהתחייבויותיה.

גם יפאן דוחקת בצפון קוריאה לשוב בה מכוונתה לשגר את הטילים, ומדגישה כי זו תהיה הפרה של החלטת או"ם האוסרת על קוריאה הצפונית לעשות שימוש בטילים ארוכי טווח. שכנתה מדרום כינתה את ההחלטה "פרובוקציה מעציבה".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

השיגור המתוכנן מיועד להתבצע בין ה12 ל-16 באפריל, ותוכנן כחלק מחגיגות המאה להיוולדו של אבי המדינה הצפון קוריאנית, קים איל ז'ונג. "זהו אירוע גדול המעיד על החוסן הלאומי שלנו" אמר מקורב לממשל.

בשנות ה-90 הסכים קים ז'ונג איל להפסיק את תכניתו הגרעינית תמורת סיוע הומניטרי וסיוע בהקמת כור גרעיני לייצור אנרגיה, שאמור היה להיות מסופק על ידי המערב. צפון קוריאה דרשה במשך שנים כי בתמורה ארה"ב תעניק לה ערובות כי היא לא תתקוף אותה, והעלתה דרישות נוספות שהובילו להערכה כי היא אינה מתכוונת לעמוד בהתחייבויות שקיבלה על עצמה.

ב-2006, ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני ראשון. על פי הערכות המערב אז, לא היה ביקוע גרעיני מלא במתקן שנוסה והניסוי הוכתר ככישלון חלקי. צפון קוריאה, מצדה, הכריזה כי הניסוי יביא "לשלום ויציבות" באזור. בשנת 2009 ביצעה צפון קוריאה ניסוי גרעיני נוסף, שהפתיע את שירותי המודיעין של המערב והוכיח כי היא ממשיכה במדיניות המתריסה כלפי הקהילה הבינלאומית.

לצפון קוריאה יש כבר יכולת גרעינית מוכחת: יש לה חומר בקיע המספיק לייצור עשר פצצות וייתכן שאף הרכיבה מתקן גרעיני פשוט, שאותו ניסתה. השלב הבא בתוכניותיה הוא להרכיב ראש חץ על טיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ