ג'ורג' קלוני נעצר בהפגנה נגד רצח העם בסודאן, שעה אחרי שדן בנושא עם הנשיא אובמה

לצד השחקן הידוע שזכה לשבחים רבים על התגייסותו למען העם הסודאני ונגד ההרג במדינה נעצרו גם מנהיגי הקהילה היהודית ובנו של מרתין לותר קינג

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

הפגנה של פעילים אמריקאים למען דרפור נגד נשיא סודאן עומאר אל באשיר שנערכה היום (שישי) מול שגרירות סודאן בוושינגטון, יצאה משליטה והגיעה לכותרות התקשורת העולמית לאחר שהשחקן ג'ורג' קלוני, אביו ניק, בנו של מרטין לותר קינג וגם מספר מנהיגים מהקהילה היהודית נעצרו על ידי המשטרה.

המפגינים, שהגיעו לשגרירות לבושים בחולצות עליהן נכתב "להפסיק את רצח העם בדרפור" ו"לא להרעבת העם בסודאן", האשימו את הנשיא אל באשיר בהרעבה מכוונת של אזרחי המדינה ומניעת הגעת סיוע הומניטרי לנזקקים.

ההפגנה מול שגרירות סודאן בוושינגטון | צילום: נטשה מוזגוביה

במהלך ההפגנה דיברו שלושה חברי קונגרס על חובתה של אמריקה שלא להתעלם מהמשבר המעמיק בסודאן. מרטין לותר קינג השלישי הזכיר את מורשת אביו, והמנהיגים היהודים הדגישו שהם לא רוצים שילדיהם ישאלו אותם היכן הם היו כשאנשים בסודאן מתו מרעב. הרב סטיב גוטואו, נשיא המועצה היהודית לענייני הציבור סיפר למפגינים שהוא כבר נעצר בהפגנה מול אותה השגרירות לפני שש שנים, וכי הוא לא רוצה להיעצר שוב בעוד כמה שנים בהיעדר שיפור המצב בסודאן.

ג'ורג' קלוני, שנפגש לפני ההפגנה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן, הזהיר שאם ההתעלמות מסודאן תימשך, המשבר הנוכחי יכול להוביל בעוד חודשים ספורים ל"אסון הומניטרי".

הקבוצה חסמה את הכניסה לשגרירות סודאן ודרשה שגם נשיא סודאן ייחסם ויהיה מוקצה בכל נקודה בעולם עד שיפסיק את ההתעללות בבני עמו. כששוטרת הזהירה את המפגינים שעליהם להתפזר פן ייעצרו, צחקה אחת המפגינות בקהל כי "לא הייתי רוצה להיות במקומך, לעצור את כל האנשים האלה". אולם מנהיגי המחאה כן נעצרו, ידיהם נכפתו באזיקוני פלסטיק, והם הובלו אחד אחד לניידות המשטרה, לקריאות העידוד של המפגינים האחרים.

הרב דיוויד ספרסטיין, מנהל של המרכז לפעולה הדתית של התנועה הרפורמית, אמר ל"הארץ" כשהוא מובל למעצר כי המטרה היתה למשוך תשומת לב למשבר, ושהמשתתפים היו מודעים לאפשרות שייעצרו - אך הדגיש כי הם יחזרו להפגין כל עוד זה יידרש. "אנו (היהודים) יודעים טוב יותר מכל אחד אחר מה קורה כשאנשים עומדים אדישים כשחפים מפשע מתים", אמר.

ג'ורג' קלוני מובל לניידת המשטרה, היום בוושינגטוןצילום: אי-אף-פי

התגייסותו של קלוני למען העם הסודאני

נוכחותו של קלוני בהפגנה היום, וכנראה שגם מעצרו היו רחוקים מלהיות מקריים. השבוע הוקרן סרט שצילם על מתקפות ממשלת סודאן נגד תושבים בהרי נובא במושב הסנאט האמריקאי.

בעדות שהשמיע לפני הקרנת הסרט תיאר קלוני את מטוסי האנטונוב שירו פצצות על תושבי האזור. הוא סיפר על ילדים נכים, קטועי אברים. "לא מדובר במטרות צבאיות. ילדים ונשים חפים מפשע נפגעו מכך", אמר קלוני. קלוני תיאר גופות מוטלות לצדי הדרכים, רסיסים נשלפים מגופות וטילים חולפים מעל. "ראינו ילדים מלאים ברסיסים, בהם ילד בן תשע ששתי זרועותיו נקטעו", אמר. הוא סיפר על כפרים שכל תושביהם עברו לחיות במערות ושכיום עלולים לגווע ברעב כי נאלצו להפסיק לעבד את השדות.

בסרט נראה קלוני בג'יפ הנוסע בדרכים משובשות, פוגש ילד שהניף באוויר את זרועותיו שותתות הדם, וצופה בהוצאת רסיסים מגופו של קורבן חף מפשע. הוא נראה משוחח עם חיילי המורדים ועומד ליד גופה מרוטשת שמוטלת על האדמה.

לדברי קלוני, המתקפות תוכננו בידי נשיא סודאן עומר אל-באשיר, שר ההגנה שלו עבדל רחים מוחמד חוסיין ובכיר בממשלה, אחמד הארון, שתכננו בעבר מתקפות בדרפור. "אלה הם פושעי המלחמה הגדולים ביותר במדינה הזאת", אמר. לדבריו, המצב בנובא עלול להידרדר ולהפוך לדרפור השנייה.

קלוני קרא לארה"ב לפעול לצד סין, שלה אינטרסים בשדות הנפט בסודאן, כדי למצוא פתרון לבעיה. הוא הציע לשגר שליח אמריקאי לסין כדי לבדוק את האפשרות ששתי המעצמות יפעלו בשיתוף ויפעילו לחץ שיוביל להפסקת הפעילות הצבאית שמנהלת ממשלת סודאן.

בנוסף קרא קלוני להטלת סנקציות מחמירות יותר נגד בכירים בממשלת אל באשיר, ולפעולה נחרצת במטרה לגלות ולהקפיא חשבונות בנק מחוץ לסודאן, כדי למנוע רכישת נשק ותחמושת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ