מת פושע המלחמה ג'ון דמיאניוק

האוקראיני בן ה-91 מת בבית אבות בדרום גרמניה. לפני שנה הורשע בסיוע לרצח 27,900 בני אדם במחנה ההשמדה סוביבור

עופר אדרת והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת והארץ

פושע המלחמה ג'ון (איוואן) דמיאניוק מת היום (שבת) בבית אבות בדרום גרמניה, בגיל 91. בשנה שעברה הורשע דמיאניוק בסיוע לרציחתם של 27,900 בני אדם במחנה ההשמדה סוביבור. לאחר הרשעתו, דמיאניוק האוקראיני נחשד גם במעורבות ברצח של 5,000 אסירים במחנה הריכוז פלוסנבירג שבדרום גרמניה, בעת ששירת שם כשומר בין אוקטובר 1943 לדצמבר 1944.

ב-1988 נידון ג'ון דימאניוק למוות בבית המשפט המחוזי בירושלים, לאחר שהורשע בהיותו פושע המלחמה "איוואן האיום" ממחנה טרבלינקה. ב-1993 קבע בית המשפט העליון כי לא ניתן לקבוע בוודאות שדמיאניוק הוא אכן "איוואן האיום". הוא זוכה מחמת הספק והוחזר לארה"ב, שם חי עד שהוסגר לגרמניה לפני שנתיים.

זמן קצר לפני פלישת הנאצים לברית המועצות, ביוני 1941, השתחרר נהג הטרקטור הצעיר, איוון דמיאניוק, יליד אוקראינה, משירות כחייל סדיר בצבא האדום. הוא התגורר אז בכפר דוב-מקרנזי, מדרום מערב לקייב. עם תחילת הקרבות סביב הבירה הוא נפצע בגבו. כמה חודשים לאחר מכן החלים וחזר לחזית. לפי עדותו, באביב 1942 הוא נפל בשבי הצבא הגרמני בחצי האי קרים. כשבוי סובייטי, סבל גם דמיאניוק מתנאים קשים. הגרמנים התייחסו אל שכמותו באופן מחריד.

דמיאניוק בעת הגעתו למשפט בישראל ב-1986צילום: אי–פי

ממחנה המעצר נלקח דמיאניוק לטרווניקי, ששימש אז מחנה אימון של האס-אס. שם הוכשרו 5,000 שבויי מלחמה לשמש שומרים במחנות ריכוז והשמדה. רובם היו אוקראינים צעירים, וכונו מאז "טרווניקי", על שמו של המחנה.

ההכשרה שעבר דמיאניוק כללה קורסים בהבנת פקודות בסיסיות בגרמנית, נוהלי שמירה ודרכים לפינוי גטאות. הוא אומן בנשק קל ולמד לשיר בגרמנית. בהמשך הוצב במחנות שונים, בהם ביצע תפקידי שמירה. לאחר מכן נשלח למאיידנק, שם הובילו השומרים יהודים אל תאי הגזים. לפי כתב האישום, ב-27 במארס 1943 הוא נשלח למחנה ההשמדה סוביבור. מעדויות של אסירי המחנה עולה כי הטרווניקי לקחו חלק בכל שלבי הרצח במחנה: החל מהשמירה על האתר, דרך ליווי האסירים לעבודה מחוץ למחנה, וכלה בדחיפתם אל תאי הגזים וירי בחולים ובחלשים. לעתים, כך נטען, הם התעלו באכזריותם על מפקדיהם הגרמנים.

בתום המלחמה שהה דמיאניוק במחנה פליטים ליד מינכן וגויס כמכונאי בשירות צבא ארה"ב. ב-1952 עזב את גרמניה ויצא לחיים חדשים בארה"ב. הוא עבר במפעל המכוניות "פורד" בקליוולנד והקים משפחה. ארבע שנים לפני כן החלו סוכנים סובייטים לחפש אחר דמיאניוק, בחשד ששיתף פעולה עם הנאצים. אלא שהמלחמה הקרה והתערערות היחסים בין ברית המועצות לארה"ב הביאו להפסקת החיפושים אחריו.

דמיאניוק בעת הקראת גזר דין המוות שניתן לו ב-1988צילום: לע"מ

פריצת הדרך אירעה ב-1975, עת ביקר עיתונאי אמריקאי במוסקווה, ושב עם רשימה של פושעי מלחמה אוקראינים שחיים בארה"ב.רשויות ההגירה פעלו במהירות ושלפו את תיק ההגירה של דמיאניוק. תמונתו נשלחה לישראל, שם הוצגה בפני ניצולי שואה. אחדים זיהו אותו, אך לא כמי ששירת בסוביבור, אלא כ"איוואן האיום", מפעיל תאי הגזים במחנה ההשמדה טרבלינקה. בהמשך נשללה אזרחותו האמריקאית, בטענה שמסר פרטים שקריים בעת שהיגר לארה"ב, והסתיר את העובדה ששירת בחסות האס-אס.

ב-1986 הוסגר דמיאניוק לישראל. בית המשפט המחוזי בירושלים דן אותו לעונש מוות, לאחר שקבע כי הוא איוון האיום. דמיאניוק ערער על ההרשעה. פרקליטו, יורם שפטל, הציג ראיות חדשות, שהתקבלו לאחר נפילת מסך הברזל, אשר הטילו ספק בזהותו של איוון האיום.

ב-1993 זיכה אותו בית המשפט העליון מחמת הספק, אך קבע: "תם ולא נשלם". דמיאניוק גורש בחזרה לארה"ב ואזרחותו הושבה לו. כמה שנים לאחר מכן פתחה ארה"ב בהליכים להסגרתו לארץ מוצאו, אשר לא הבשילו לבסוף. ב-2008 פורסם בגרמניה דו"ח שקבע כי היה מעורב ברצח אסירים בסוביבור. במארס 2009 הוציאה גרמניה צו מעצר נגדו, בגין סיוע לרצח 29 אלף יהודים במחנה. לאחר מאבק משפטי הועלה דמיאניוק על מטוס והוסגר לגרמניה, בה נידון למאסר.

חייו ומותו של דמיאניוק

1920 - נולד בכפר באוקראינה

1942 - כחייל בצבא האדום, נעצר על ידי הצבא הגרמני ומועבר למחנה האימון של האס-אס בטרווניקי, שם הוכשרו שומרים במחנות מקרב שבויי המלחמה

מארס 1943 - משרת כשומר במחנה ההשמדה סוביבור בפולין

ספטמבר 1943 - מועבר למחנה הריכוז פלוסנבירג שבגרמניה

1945 - מועבר למחנה שבויים ליד מינכן

1952 - עובר לארה"ב, מוצא עבודה במפעל של "פורד" בקליבלנד

1958 - מקבל אזרחות אמריקאית, תחת השם ג'ון דמיאניוק

1976 - הרשויות בארה"ב חוקרות טענות של ניצולי שואה לפיהן דמיאניוק היה איוון האיום מטרבלינקה. אזרחותו נשללת ממנו

1986 - דמיאניוק מוסגר לישראל

1988 - נידון למוות

1993 - פתיחת הארכיונים בברית המועצות מעלה שאיש אחר הוא איוון האיום מטרבלינקה. דמיאניוק מזוכה מחמת הספק ומשוחרר לארה"ב

2002 - ארה"ב חוקרת חשד שהוא היה שומר במחנה סוביבור. אזרחותו נשללת פעם נוספת

2009 - דמיאניוק מוסגר למינכן שבגרמניה ומושם במעצר. משפטו נפתח

2011 - מורשע בסיוע לרצח של 28 אלף איש ונידון לחמש שנות מאסר. דמיאניוק מערער על העונש וממתין להחלטה הסופית בבית אבות בגרמניה

2012 - מת בגיל 91

ג'ון דמיאניוק בעת משפטו במינכןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ