בנו של דמיאניוק: "אבי מת כקרבן, הוא אהב את בני האדם"

דמיאניוק ייקבר בגרמניה במימון המדינה, כיוון שאי אפשר להוציא את גופתו משטחה. התובע הגרמני שלו אמר אחרי מותו: לערעור שלו לא היה סיכוי

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

"אבי מת כקרבן וניצול של הברוטאליות הסובייטית והגרמנית מאז ילדותו", אמר בנו של ג'ון דמיאניוק, בתגובה ראשונה למותו של אביו, פושע המלחמה שהורשע בשנה שעברה בסיוע לרצח כ-28 אלף יהודים במחנה סוביבור.

"הוא אהב את החיים, המשפחה ובני האדם. ההיסטוריה עוד תוכיח, שגרמניה השתמשה בו כשעיר לעזאזל כשהטילה את האחריות לפשעי הנאצים על שבוי מלחמה אוקראיני חסר ישע", אמר הבן, ג'ון דמיאניוק ג'וניור.

עורך הדין הגרמני שייצג את קורבנותיו של דמיאניוק במשפט שנערך לו בגרמניה, הפרופ' קורנליוס נסטלר מאוניברסיטת קלן, אמר: “אין זו הפתעה שדמיאניוק, שהיה כמעט בן 92, מת. הלקוחות שלי השיגו את מה שציפו לו מהרשעתו – הקביעה שהיה אחראי לסיוע לרצח של הוריהם ואחיהם בסוביבור", אמר ל"הארץ".

ג'ון דמיאניוק מובא למשפטו בגרמניה, לפני שנהצילום: אי-פי

  דמיאניוק מת היום בבית אבות בדרום גרמניה בטרם ריצה את עונשו – חמש שנות מאסר – שגזר עליו בשנה שעברה בית המשפט במינכן, אחרי שהרשיע אותו בסיוע לרצח כ-28 אלף אנשים במחנה סוביבור. דמיאניוק המתין להחלטה על הערעור שהגיש לבית המשפט, אשר היתה צפויה להתקבל רק עוד כמה חודשים.

  "כעת לא תתקבל החלטה בערעור שהגיש דמיאניוק על ההחלטה, אך בכל מקרה לא היה לכך כל סיכוי. ההוכחות ברורות – דמיאניוק היה שומר בסוביבור", אמר פרופ' קורנליוס. "אני מקווה שההרשעה הכתובה של בית המשפט במינכן, שמסכמת את הראיות וקובעת באופן נחרץ שדמיאניוק השתתף ברצח המוני בסוביבור – תקבל את תשומת הלב הראויה".

  חייו ומותו של דמיאניוק

  1920 - נולד בכפר באוקראינה

  1942 - כחייל בצבא האדום, נעצר על ידי הצבא הגרמני ומועבר למחנה האימון של האס-אס בטרווניקי, שם הוכשרו שומרים במחנות מקרב שבויי המלחמה

  מארס 1943 - משרת כשומר במחנה ההשמדה סוביבור בפולין

  ספטמבר 1943 - מועבר למחנה הריכוז פלוסנבירג שבגרמניה

  1945 - מועבר למחנה שבויים ליד מינכן

  1952 - עובר לארה"ב, מוצא עבודה במפעל של "פורד" בקליבלנד

  1958 - מקבל אזרחות אמריקאית, תחת השם ג'ון דמיאניוק

  1976 - הרשויות בארה"ב חוקרות טענות של ניצולי שואה לפיהן דמיאניוק היה איוון האיום מטרבלינקה. אזרחותו נשללת ממנו

  1986 - דמיאניוק מוסגר לישראל

  1988 - נידון למוות

  1993 - פתיחת הארכיונים בברית המועצות מעלה שאיש אחר הוא איוון האיום מטרבלינקה. דמיאניוק מזוכה מחמת הספק ומשוחרר לארה"ב

  2002 - ארה"ב חוקרת חשד שהוא היה שומר במחנה סוביבור. אזרחותו נשללת פעם נוספת

  2009 - דמיאניוק מוסגר למינכן שבגרמניה ומושם במעצר. משפטו נפתח

  2011 - מורשע בסיוע לרצח של 28 אלף איש ונידון לחמש שנות מאסר. דמיאניוק מערער על העונש וממתין להחלטה הסופית בבית אבות בגרמניה

  2012 - מת בגיל 91

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ