אנשיל פפר
אנשיל פפר

ג'ון איוון דמיאניוק, שמת הבוקר (שבת) בבית אבות בדרום גרמניה, היה מת בבית אבות במדינת אוהיו בארה"ב לולא קבוצות קטנות של פרקליטים ממשרדי המשפטים של ישראל, ארה"ב וגרמניה היו נאבקים על הרשעתו. עורכי הדין לקחו מדמיאניוק את שלושת העשורים האחרונים לחייו, כשהם כופים על פועל בית החרושת למכוניות להתגונן בשני קרבות הסגרה ושני משפטי פשעי מלחמה - במקום ליהנות מהפנסיה.

ניצולי טרבלינקה, שזיהו אותו כ"איוון האיום" שהפעיל את מנוע הדיזל של תא הגזים במחנה המוות ובזמנו החופשי התעלל באסירים, המשיכו להאמין שמדובר בו, גם לאחר שבית המשפט העליון בירושלים זיכה אותו ב-1993 מחמת הספק וביטל את גזר דין המוות שהטיל עליו בית המשפט המחוזי. בית משפט במינכן בשנה שעברה גזר עליו חמש שנות מאסר לאחר שנמצא אשם בסיוע לרצח של 27,900 יהודים במחנה סוביבור, בעת שלכאורה שירת שם כשומר. ועדיין, ישנם חוקרים ועיתונאים שמשוכנעים שהראיות שעליהן התבססה ההרשעה היו חלשות במיוחד וייתכן שנרקחו על ידי הק-ג-ב.

אבל גם אם דמיאניוק אכן היה "איוון האיום", או כל שומר אוקראיני איום אחר (והיו מאות ואלפים שכאלה במחנות הריכוז), הוא היה שייך למדרגה התחתונה של מכונת ההשמדה. מעליו היו אלפים, אם לא רבבות בכירים יותר, כמה מאות מהם עדיין בחיים. האם היה ראוי להשקיע את כל המשאבים האדירים האלה בהעמדתו לדין?

דמיאניוק בעת הקראת גזר דין המוות שניתן לו ב-1988צילום: לע"מ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

לאחר תפיסתו של אדולף אייכמן ב-1960, מדינת ישראל חדלה ממאמציה לאתר ולהביא לדין פושעי מלחמה נאצים. סוכני המוסד שנשלחו עד לארגנטינה כדי לחטוף את אייכמן, נדרשו למשימות אחרות מיידיות וקרובות יותר לבית. למרות העובדה שנאצים בכירים אחרים עדיין הסתובבו חופשיים, המצוד אחריהם הופסק. משפט אייכמן סיפק את הקתרזיס הנדרש לחברה הישראלית. הוא סייע לניצולים רבים להתמודד עם עברם ולהשיג מידה של כבוד במדינה הצעירה שלא השכילה להעריך אותם בשנותיה הראשונות. המשפט הניח את היסודות החינוכיים להנחלת לקחי השואה לדור צעיר, וברמה הלאומי, ביסס את מעמדה של המדינה היהודית כיורשת האסון היהודי. לא היתה באמת סיבה למשפט נוסף. אך כעבור עשרים שנה, זוהתה תמונתו של דמיאניוק כמעט במקרה על ידי מספר ניצולים במהלך חקירה אחרת של פשעי מלחמה נאצים, וממשלת הליכוד החליטה שגם לה מגיע משפט אייכמן משלה.

אבל ארבעים שנה מאז נשרף מחנה טרבלינקה, איש כבר לא נראה אותו הדבר. הזיכרונות כבר היו פחות אמינים וכך גם רבים מהמסמכים שהובאו בפני בית המשפט. בעוד אייכמן היה פקיד מרכזי בממסד האס.אס ולא היה ספק לגבי זיהויו, דמיאניוק היה עוד שומר אוקראיני. המשפט שהחל בתרועה גדולה ונבנה לקראת גזר דין המוות, הידרדר לפארסה בערעור תחת ידיו של הסנגור יורם שפטל. נקודת האור היחידה היתה הכרעתם של חמשת שופטי העליון לזכות את דמיאניוק למרות כמיהת הציבור לראותו תלוי.

דמיאניוק הורשה לחזור לקליבלנד למרות העננה שריחפה מעליו, הפעם על כך שלכאורה היה שומר במחנות סוביבור, מאידנק ופלוסנבורג. בסופו של דבר, אזרחותו האמריקאית נשללה ממנו בשנית והוא הועמד לדין בגרמניה. הפעם הורשע בסיוע לרצח המונים אבל נגזרו עליו רק חמש שנות מאסר ואפילו אלה לא הוצאו לפועל בהוראת השופט הגרמני.

אין התיישנות על פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. כך צריך להיות. אבל כבר ממזמן חלף הרגע שבו היה צריך להתעלם מאחרוני הנאצים ומשתפי הפעולה - גברים חולים בסוף שנות השמונים והתשעים שלהם - ולמקד את כל תשומת הלב והמשאבים שלנו בניצולי השואה שנותרו. כל אגורה שיוצאת על מעקב אחרי השאריות הדועכות של הרייך השלישי בא על חשבון המשאבים הנדרשים להבטיח שהניצולים יחיו את שנותיהם האחרונות בכבוד לו הם ראויים.

>> ישראל 2012: כמחצית מניצולי השואה נתמכי קצבאות | ריבוי ארגוני הסיוע מקשה על ניצולי השואה

Read this article in English: Small-fry or mass murderer? Demjanjuk took his secret to the grave

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ