המבוקש הבכיר האחרון במשטר קדאפי נעצר במאוריטניה

ראש המודיעין של שליט לוב לשעבר קדאפי, עבדאללה א-סנוסי, נעצר אתמול בשדה התעופה במדינה לשם הגיע בטיסה ממרוקו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

ראש המודיעין של שליט לוב לשעבר קדאפי, עבדאללה א-סנוסי, נעצר אתמול במאוריטניה. בית הדין הבינלאומי בהאג, צרפת ולוב הודיעו כי הם מבקשים להעמיד לדין את א-סנוסי, המבוקש הבכיר האחרון ממשטר קדאפי שהצליח עד כה לחמוק ממעצר.

סוכנות הידיעות הממשלתית של מאוריטניה הודיעה כי א-סנוסי נעצר בנמל התעופה של נואקשוט הבירה, אליו הגיע בטיסה מקזבלנקה. א-סנוסי נשא דרכון מזויף של מדינת מאלי. רבים ממקורביו של קדאפי ברחו באפריל שעבר לכיוון מדבר סהרה, כדי למצוא מקלט אצל תושבי המדבר בלוב ובמדינות השכנות, שאיתן טיפח קדאפי קשרים טובים. בלוב דיווחו בשנה שעברה כי א-סנוסי נלכד, וכי הוא מוחזק בעיר הדרומית סבחה. ואולם, דיווחים אלה הופרכו בהמשך, בצעד המשקף את התוהו ובוהו האופייני כעת ללוב, שבה מיליציות שהובילו את המהפכה שולטות בערים רבות, מבלי לתת דין וחשבון לממשלה בטריפולי.

כבר באוקטובר נודע כי א-סנוסי מסתתר במאלי, וכי ממשלת צרפת מובילה את המצוד אחריו. מועצת המעבר בלוב מבקשת שא-סנוסי יוסגר לידיה, ואולם היא תצטרך להתחרות על כך יחד עם שני גורמים נוספים: הראשון הוא בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, שפירסם צו מעצר נגד א-סנוסי ביוני שעבר בגין פשעים נגד האנושות בעת ההתקוממות נגד משטר קדאפי; גם צרפת מבקשת את הסגרתו של א-סנוסי, שהורשע שלא בפניו בה ונידון למאסר עולם, בגין מעורבותו בפיצוץ מטוס נוסעים מעל ניז'ר ב-1989. אם א-סנוסי אכן יוסגר לבית הדין הפלילי הבינלאומי, יהיה זה החשוד הראשון מבין החשודים בביצוע הזוועות בלוב, שיועמד לדין בערכאה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ