הלחץ מתהדק: במפרץ הפרסי מסרבים לסחור במטבע איראני

הצעד נובע מצניחת הריאל ביותר ממחצית עקב הסנקציות של המערב. איראן מחפשת אחר אלטרנטיבות לביצוע עסקאות סחר בינלאומיות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

כלכלת איראן ספגה מהלומה קשה נוספת: בהמשך לניתוק הבנקים האיראנים ממערכת הסליקה הבינלאומית, "סוויפט" (SWIFT), הודיעו בנקים וחלפנים במדינת איחוד הנסיכויות כי לא יסחרו עוד בריאל האיראני.

החלטה זו אמנם אינה חלק ממדיניות הסנקציות שאותן דרשה ארה"ב מהנסיכויות להטיל על איראן, אבל היא נובעת באופן ישיר מהשפעת הסנקציות על ערך המטבע האיראני שבחודשים האחרונים צנח ביותר ממחצית.

כלי התקשורת תומכי הממשלה טרם התייחסו באופן מפורט להשפעת סילוקם של הבנקים האיראנים ממערכת סוויפט, ובכירים בממשל האיראני ממשיכים דווקא להתייחס בביטול לאפשרות שישראל תתקוף את איראן. כך, למשל, אמר אתמול יו"ר הפרלמנט עלי לאריג'אני שישראל "היא כלב נובח ולא תעז לתקוף את איראן" ואילו סגן הרמטכ"ל האיראני אמר בראיון לרשת אל-עאלם האיראנית כי איומיה של ישראל ריקים מתוכן ומעידים על חולשת ה"ישות הציונית".

בשל צניחת ערכו של הריאל האיראני החליטה ממשלת איראן להטיל מגבלות חמורות על הוצאת מטבע זר מן המדינהצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

משמעות החלטת איחוד הנסיכויות היא שסוחרים ואזרחים איראנים אינם יכולים עוד לעשות עסקאות בריאל האיראני במדינת הנסיכויות ואינם יכולים להחליף את המטבע המקומי בדולרים או במטבע זר אחר. בכך ננעלת עוד פירצה חשובה, ששימשה את המשטר ואת סוחרי איראן כדרך עוקפת לסנקציות שהוטלו עד כה. הפקדת ריאלים בבנקים של דובאי שימשה גם את משמרות המהפכה כאמצעי למימון פעילות צבאית וכלכלית, שכן בבעלות המשמרות יותר משליש מהכלכלה האיראנית, כולל מסופי נפט ומפעלי יצור. ביום שישי זכה התאגיד "חאתם אל-אנביאא", שמנוהל על ידם, במכרז לבניית רכבת תחתית בעיר תבריז בעלות של כ-12 מיליארד דולר. חלק ניכר מהכנסותיהם הועברו לבנקים מחוץ למדינה ובעיקר לבנקים במדינות המפרץ.

בשל צניחת ערכו של הריאל האיראני החליטה ממשלת איראן להטיל מגבלות חמורות על הוצאת מטבע זר מן המדינה ופתחה בכך תעשיה ענפה של הברחת מזומנים. אזרחים וסוחרים נהגו עד כה למלא מזוודות במטבע מקומי ולהפקידו בחו"ל, במיוחד בבנקים בדובאי, בתמורה למטבע זר. התוצאה המיידית של החלטת הבנקים באיחוד הנסיכויות, שהיקף הסחר שלה עם איראן הגיע לכ-12 מיליארד דולר בשנה, היא שלא רק שהיקף הסחר יפחת לכדי מחצית, אלא שאיראן צפויה מעתה לעמוד בפני קשיים גדולים מאוד באספקת מוצרי צריכה מערביים שאת רובם רכשה דרך הנסיכויות, שבהן מתגוררים כ-400 אלף אזרחים איראנים שמנהלים אלפי חברות מסחריות.

על פי דיווחי האופוזיציה, איראן מחפשת עכשיו אלטרנטיבות לביצוע עסקאות סחר בינלאומיות. אחת האפשרויות היא לפעול באמצעות החברות האיראניות שפועלות ברוסיה, טורקיה, הודו ופקיסטאן שעד כה לא הצטרפו למדיניות הסנקציות האירופאיות או האמריקאיות והן מסתפקות ביישום הסנקציות שהטיל האו"ם. ממשלת איראן פתחה בשנה שחלפה חשבונות בנק בכמה מדינות באסיה ואילו בטורקיה, שמייבאת מאיראן כשליש מתצרוכת הנפט שלה, מנהל הבנק הממשלתי "האלק-בנק" את מערכת החשבונאות עם איראן בשעה שהבנקים הפרטיים חדלו לעשות עסקים עם חברות איראניות. דרך האלק בנק הטורקי עוברים גם כספים שחייבות חברות מהודו בעבור הנפט שהן רוכשות מאיראן. השנה נרשמו בטורקיה יותר מ-300 חברות איראניות חדשות כאשר כ-170 מהן נפתחו בפברואר בלבד ושתי המדינות הצהירו על כוונתן להרחיב בשנת 2012 את היקף הסחר ביניהן המסתכם בכ-16 מיליארד דולר בשנה.

דרך אחרת לצמצם את הנזק שיגרום הניתוק ממערכת סוויפט היא לבנות רשת של עסקאות ברטר, שלפיהן ישלמו המדינות שרוכשות נפט מאיראן בסחורות שהן מייצרות, או שירכשו לאיראן סחורות על פי רשימה מוסכמת. זוהי דרך מסורבלת ויקרה שצפויה לגרום לעוד עליות מחירים על מוצרי צריכה באיראן שרשמו מתחילת השנה זינוק של כ-30% עד 70%.

עם זאת, עדיין קשה לראות את השפעתן של הסנקציות על דעת הקהל האיראנית ועל התייחסות הציבור למדיניות הממשלה בשאלת הגרעין. על פי סקר דעת קהל שערך מכון גאלופ באיראן בחודשים דצמבר וינואר עולה כי 40% מהנשאלים תומכים בפיתוח יכולת גרעינית צבאית וכ-57% אחוזים תומכים בפיתוח טכנולוגיה גרעינית לצרכי שלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ