אובמה ב-2004: ייתכן שנצטרך לתקוף כדי לעצור את איראן

בראיון שהעניק 4 שנים לפני שנבחר, אמר אובמה כי למרות שתקיפה באיראן היא תסריט לא רצוי מבחינת ארה"ב - היא עדיפה על התחמשותה הגרעינית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, החריף באחרונה את הסנקציות הכלכליות שמטיל ממשלו על איראן. הוא אף הזהיר את טהראן בשבוע שעבר כי חלון ההזדמנויות לפתרון משבר הגרעין באופן דיפלומטי הולך ונסגר, אך בכל הנוגע לאיום צבאי מפורש על איראן, אובמה מעדיף לשמור את הקלפים צמוד לחזה וממעט להתבטא. אולם אתר האינטרנט BUZZFEED חשף היום (ראשון) קטע מראיון שהעניק אובמה ב-2004, 4 שנים לפני שנבחר לנשיא, לעיתון שיקגו טריביון, ובו הוא נשמע נחרץ בהרבה.

אובמה, ששוחח עם עורכי העיתון במהלך הקמפיין לבחירתו לסנאט, אמר אז כי  ייתכן וארה"ב תהיה חייבת לנקוט בתקיפות כירורגיות מהאוויר כדי לעצור את איראן מלהתחמש בנשק גרעיני. "השאלה הגדולה עומדת להיות אם איראן תתנגד ללחצים, כולל לסנקציות הכלכליות, באיזה נקודה אנו צריכים אם בכלל לנקוט בפעולה צבאית?" נשאל המתמודד אובמה.

הנשיא, שנבחר לתפקידו ב-2008, השיב כי בהתחשב בכך שארה"ב נמצאת בעיצומה של מלחמה בעיראק , הרי שהיא לא נמצאת בעמדה לפלוש לאיראן, אולם לדבריו, תקיפות באמצעות טילים עשויות להיות אופציה מעשית.

אובמה ונתניהו בפגישתם בוושינגטון. "אסור לכהני הדת תהיה פצצה גרעינית", אמר ב-2004צילום: רויטרס

  "לאור העובדה שאנחנו בעיראק, עם כל הבעיות והתפישות שנוצרו לגבי אמריקה (בעולם הערבי), שיגור טילים לאיראן היא לא הדבר האופטימלית עבורנו", אמר אובמה אך הדגיש כי "מצד שני, תיאוקרטיה מוסלמית קיצונית המחזיקה בנשק גרעיני זה רעיון גרוע יותר". לדבריו אז, "אני מעריך שהאינסטינקט שלי הוא שזו תהיה טעות לתת לכהני הדת באיראן להחזיק בנשק גרעיני".

  בחודשים האחרונים התרבו הדיווחים על כך שבכירי ממשל אובמה, ובראשם הנשיא מפעילים על ישראל לחצים שלא לתקוף את מתקני הגרעין באיראן ולתת הזדמנות לסנקציות. אולם בראיון לשיקגו טריביון צוטט אובמה כאומר בהתייחסו לעניין כי "באופן ריאלי, כשאני מסתכל איך העסק הזה התפתח, אהיה מופתע אם איראן תמצמץ".

  בשבוע שעבר, בנאומו בכנסת, בו הקדיש מקום נרחב לגרעין האיראני וההבנות עם ארה"ב הדגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו שלושה אירועים בהם קיבלו מנהיגי ישראל החלטה בניגוד לדעה האמריקאית. דבריו של נתניהו המחישו את חילוקי הדעות בין המנהיגים ומערכות הביטחון בנוגע לדרך האפקטיבית להתמודדות עם האיום האיראני. .

  זמן קצר מאוחר יותר הודיעה רשת סליקת הכספים הבינלאומית "סוויפט" (SWIFT) כי היא מנתקת 25 בנקים איראנים ממערכותיה במה שמהווה את המהלך הדרמטי ביותר במשטר הסנקציות שהוטל על טהראן. משמעות הצעד היא כי איראן חייבת לבצע מעתה את כל העסקאות הבינלאומיות שלה במזומן. בכירים במשרד החוץ הישראלי העריכו כי סבבי הסנקציות האחרונים של המערב נגד המשטר בטהראן, ובכלל זה ההודעה של סוויפט, הם תוצאה של איומיה של ישראל לתקוף באופן חד-צדדי את מתקני הגרעין באיראן.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ