בכיר חמאס ינאם במועצה לזכויות אדם; ישראל: חמאס וזכויות אדם הם דבר והיפוכו

תקנון המועצה מאפשר לכל ארגון בלתי ממשלתי לשלוח נציג מטעמו לשאת דברים. משרד החוץ אמר בתגובה כי רק מוח מעוות מחבר בין חמאס וזכויות אדם

ברק רביד
שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שלמה שמיר

בכיר בארגון החמאס, איסמעיל אל-אשקר, יופיע מחר (שני) בפני המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה. איש החמאס ינאם במסגרת הדיון השנתי שמקייימת המועצה בסעיף 7 - שהוא הסעיף המתייחס באופן בלעדי לישראל ולמה שמוגדר "מדיניותה בשטחים".

הדיון, שיימשך עד לסוף השבוע יסתיים גם השנה, כמו בשנים קודמות, בשורה של החלטות נגד ישראל. ואולם זאת תהיה הפעם הראשונה שנציג חמאס, שברשימת משרד החוץ האמריקאי מוגדר באופן רשמי כארגון טרור, ינאם בפני המועצה.

אל אשקר הוא חבר הפרלמנט בעזה ומכהן כאחד מראשי מפלגת השינוי והרפורמה בעזה הפועלת בחסות החמאס. יחד עם זאת, אין להופעתו של איש החמאס משמעות מיוחדת. לפי התקנון של המועצה, כל ארגון בלתי ממשלתי רשאי להביא לדיוני המועצה נציג מטעמו ולאפשר לו לשאת דברים. בשבוע שעבר הופיעה בישיבת המועצה אישה מסוריה הפעילה באופוזיציה נגד הנשיא אסד. כמו כן הופיע בשבוע שעבר במועצה פעיל זכויות אדם מסין. שגריר ישראל בז'נווה רוני לשנו שהתבקש להתייחס להופעת איש החמאס אמר ל"הארץ", כי "הנציגות הישראלית בז'נווה בודקת את הנושא".

למועצה לזכויות האדם שבה מיוצגות 47 ארצות, מוניטין מפוקפק של מסגרת בינלאומית שנויה במחלוקת. בין חברות המועצה ארצות המונהגות על ידי משטרים המפרים באופן שיטתי זכויות אדם ומדינות כמו לוב וסוריה מילאו בעבר תפקידים מרכזיים במועצה. המועצה ידועה ככזו המקדישה את רוב זמנה לדיונים והחלטות נגד ישראל. המועצה יזמה את הקמת ועדת גולדסטון ואישרה את הדו"ח שהאשים את ישראל בביצוע פשעים נגד האנושות במהלך מבצע "עופרת יצוקה". ארה"ב החברה במועצה צפויה להגיב בחריפות על הופעתו של איש החמאס.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

דובר משרד החוץ יגאל פלמור תקף בחריפות את השתתפות בכיר החמאס בכינוס. "חמאס וזכויות אדם הם דבר והיפוכו", אמר פלמור והוסיף כי "הם דוחים זה את זה כשני קטביו של מגנט. רק מוח מעוות יכול לנסות ולחבר בין השניים. המכובדות שההזמנה למועצה לזכויות אדם בז׳נווה מעניקה לארגון שמבצע דרך קבע פשעי מלחמה היא בגדר אזעקת אמת לשוחרי זכויות האדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ