ג'יילס טרמלט, גרדיאן

נזירה בת 80 מואשמת בחטיפת תינוקות והברחתם מבתי חולים בספרד למטרות אימוץ וסחר במשך ארבעה עשורים. שמה של הנזירה, מריה גומס, נקשר לרבות מהתלונות שהוגשו מצד משפחות המחפשות אחר הילדים שנעלמו בין שנות החמישים לשנות השמונים של המאה הקודמת, ומספרם נאמד בכ-1,500.

כתב האישום מתמקד במקרה של מריה לואיסה טורס ובתה פילאר, בת ה-29. השתיים מצאו זו את זו לפני כשמונה חודשים, לאחר שהמשפחות החלו לפעול באופן מאורגן לחשיפת האמת מאחורי המקרים. בעדותה סיפרה האם כי גומס נהגה לפרסם מודעות בעיתונות המקומית ולהציע עזרה לאמהות בודדות. לדבריה, ב-1982 היא פנתה לנזירה אחרי שנפרדה מבעלה והרתה לגבר אחר, וזו הבטיחה להעביר את התינוקת לבית יתומים שבו תוכל לבקר אותה עד שתוכל לדאוג לה בעצמה.

ואולם, אחרי שילדה, אמרה הנזירה לאם כי התינוקת, פילאר, הועברה למשפחה אחרת. שנים אחר כך, החזירו ההורים המאמצים את פילאר לנזירה, לאחר שזו החלה לשאול על אמה הביולוגית. גומס, כך על פי כתב האישום, סיפרה להם באותו מעמד שהאם היתה זונה. בחקירתה סירבה גומס למסור את גרסתה למקרה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בשנה שעברה נחשפו בספרד 261 משפחות שטוענות כי ילדיהם נלקחו או נחטפו מהם. החשיפה הניעה את טורס ואת בתה השנייה להתלונן. טורס פנתה לגומס וזו, כך על פי כתב האישום, איימה עליה בחשיפת אי נאמנותה לבעלה והוסיפה כי גם בתה השנייה, שנולדה מבעלה הראשון, תילקח ממנה. בחודש יולי הפגישה תוכנית טלוויזיה בין טורס לבין הבת פילאר, ומימנה עבורן בדיקות דנ"א לאימות הקשר המשפחתי.

מספר המשפחות הטוענות כי ילדיהן נלקחו מהן זינק בינתיים לכ-1,500. לדבריהן, בספרד פעלה בחסות השלטון רשת של רופאים, אחיות ונזירות, שמטרתה לחטוף ולעתים למכור תינוקות. נראה כי העלמת הילדים היתה אחת מדרכי משטרו של הרודן פרנקו "לטפל" במשפחות שהוגדרו "מסוכנות פוליטית", אולם התופעה התרחבה לכדי סחר לא חוקי בילדי אמהות בודדות או משפחות עניות.

לדברי משרד המשפטים הספרדי, מקרי חטיפת התינוקות ופענוחם עומדים כיום בעדיפות עליונה, אך המשפחות טוענות כי רוב התיקים כלל לא נבדקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ