פיגוע הירי בצרפת |

טרגדיה לאומית – ודרמה פוליטית

פיגוע הירי התרחש חודש לפני הבחירות לנשיאות והוא עתיד לחזק את סרקוזי המיומן בניהול משברים - אך מפגר בסקרים; בינתיים הקפיאו את הקמפיין

ספי הנדלר
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי הנדלר
ספי הנדלר

הטבח המזוויע בחצר בית הספר היהודי בטולוז היכה בתדהמה מדינה שלמה. בצרפת לא האמינו שאחרי מוראות השואה ושיתוף הפעולה עם הנאצים ילדים צרפתים יוצאו להורג בדם קר אך ורק בשל דתם. אבל נראה שזה בדיוק מה שהתרחש הבוקר בדרום מערב צרפת.

התיאורים הקשים שמגיעים מטולוז מתארים יורה שרודף אחרי הילדים היהודים לתוך החצר כדי לירות בהם. זו "טרגדיה לאומית" הכריז הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי שהגיע למקום. הוא שבחר להתחיל את כהונתו בנאום סמוך לאנדרטה לזכר קורבנות הרזיסטנס שהוצאו להורג על ידי הגרמנים ב-1944, מתמודד בשלהי כהונתו עם אירוע טרור נגד ילדים יהודים כמותו לא זכור בצרפת מזה למעלה מחצי מאה.

נשיא צרפת סרקוזי בבית הספר בטולוזצילום: אי-אף-פי

המצוד שנערך בשעות אלו אחרי היורה הוא עצום בהיקפו. המשטרה והחוקרים המופקדים על המלחמה בטרור מנסים לעלות במהירות האפשרית על עקבותיו של מי שמצטייר כרוצח מתוכנן ומחושב שאסף מודיעין מקדים לפני שביצע את זממו. החשד הנבדק הוא כי אותו יורה אחראי גם לירי קטלני בחיילים צרפתים בטולוז וסביבתה בימים האחרונים, וכי מדובר בפשע של איש ימין קיצוני.

שר הפנים הצרפתי שהגיע למקום אמור להישאר בטולוז "ככל שידרש" במיוחד על רקע תחושת אובדן הביטחון האישי השוררת במקום מאז הבוקר.

מועמד המפלגה הסוציאליסטית פרנסואה הולנד, מבקר בבית הספרצילום: אי-אף-פי

מלבד המצוד אחר היורה, במישור המיידי - רשויות הביטחון בצרפת נקטו הבוקר בשורה של צעדי חירום בכל הנוגע לאבטחת מוסדות היהודים במדינה. הכניסה למרבית הרחובות בהם ממוקם בית ספר יהודי נחסמה למעבר כל רכב. סביב כל בתי הספר הוצבה אבטחה משטרתית מוגברת. הכניסה למוסדות מתאפשרת כעת רק עם הצגת תעודה מזהה. אלו הם צעדי מניעה שנועדו למנוע את הפיגוע הבא, אם פיגוע כזה אכן מיועד לצאת אל הפועל.

ויש כמובן גם פן פוליטי בלתי נמנע לטרגדיה הנוראה הזו. רצח המורה והילדים מגיע מעט יותר מחודש לפני שצרפת תיגש לבחור נשיא חדש. המועמד המוביל בסקרים, הסוציאליסט פרנסואה הולנד, כבר הודיע על השעיית מסע הבחירות שלו. מועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן ביקשה גם היא לבטל עימות טלוויזיוני בו אמורה הייתה להשתתף הערב. הנשיא סרקוזי נקט בצעד המתבקש והגיע למקום מלווה בנשיא ארגון הגג של יהודי צרפת.

סרקוזי כמובן עסוק בניהול המדינה ולא בפוליטיקה של מועמד המפגר בסקרים. אבל אין ספק כי היכולות המוכחות שלו בניהול משברים עתידות לחזק את מעמדו כמנהיג ברגע דרמטי שכזה. מוקדם מדי מלהעריך מה יהיו ההשפעות של הדרמה הלאומית על מסע הבחירות, אבל סביר להניח שיהיו גם יהיו לה השלכות שכאלו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ