הפנטגון: תקיפת צה"ל באיראן עלולה לגרום למאות הרוגים אמריקאים

על פי הדיווח בניו יורק טיימס, ארה"ב נערכת לתרחיש שבו מלחמה אזורית תגרום למאות הרוגים אמריקאים

מארק מאזטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק מאזטי

ניו יורק טיימס

ארה"ב ערכה החודש משחק מלחמה סודי, על מנת להעריך את ההשלכות של תקיפה ישראלית באיראן. במסגרת משחק המלחמה נשקלו היכולות של הצבא האמריקאי במקרה שמתקפה אווירית של ישראל תצית מלחמה אזורית נרחבת, שארה"ב תיגרר לתוכה. לפי בכירים בפנטגון, ארה"ב נערכת לתרחיש שבו מלחמה אזורית תגרום למאות הרוגים אמריקאים.

הבכירים אמרו כי משחק המלחמה אינו חזרה כללית לקראת פעולה של הצבא האמריקאי, והדגישו כי תוצאות המשחק אינן היחידות האפשריות במקרה של מלחמה ממשית. ואולם, המשחק מעורר חשש בקרב קובעי מדיניות אמריקאים בכירים, כי ייתכן שלא ניתן יהיה למנוע מעורבות אמריקאית במקרה של הסלמת העימות עם איראן.

בוויכוח בין קובעי המדיניות, משחק המלחמה עשוי להעניק משנה תוקף לקולות בבית הלבן, בפנטגון ובקהילת המודיעין, שמזהירים מכך שמתקפה עלולה לסכן את ארה"ב.

תוצאות משחק המלחמה מטרידות במיוחד בעיני הגנרל ג'יימס מאטיס, מפקד הכוחות האמריקאיים במזרח התיכון, במפרץ הפרסי ובדרום מערב אסיה - כך אמרו בכירים שהשתתפו בתרגיל או תודרכו לגבי תוצאותיו, ודיברו בעילום שם עקב רגישות הנושא. בתום המשחק אמר הגנרל מאטיס לעוזריו כי למתקפה ישראלית יהיו קרוב לוודאי תוצאות מסוכנות לכל האזור ולכוחות ארה"ב שם.

לדברי הבכירים, משחק המלחמה, שנקרא "מבט פנימי", נמשך שבועיים והתבסס על תרחיש שלפיו ארה"ב נגררת לעימות, לאחר שטילים איראניים פגעו בספינה של הצי האמריקאי במפרץ הפרסי, וגרמו למותם של 200 אמריקאים.

ארה"ב הגיבה במשחק בתקיפת מתקני הגרעין של איראן. המשחק תוכנן לבדוק את יכולת התקשורת הפנימית בתוך הצבא ואת התיאום בקרב צוותי הפנטגון, בטמפה, פלורידה, שם שוכן מטה הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב, וכן במפרץ הפרסי, במצב שאחרי מתקפה ישראלית. עם זאת המשחק נועד לבדוק מצב שיכול להתממש במציאות. בסופו של דבר המשחק המחיש לצמרת הצבא עד כמה התוצאות של מתקפה ישראלית ומתקפת נגד איראנית הן בלתי צפויות ובלתי ניתנות לשליטה.

במקביל, שר הביטחון, אהוד ברק, רמז אתמול בפני חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי יש להתחשב במערכת הבחירות בארה"ב: "היחסים הביטחוניים ושיתוף הפעולה האסטרטגי של ישראל עם ארה"ב נמצאים בנקודת הזמן הנוכחית ברמות שהן מהגבוהות והעמוקות ביותר שידענו אי-פעם", אמר. "לעובדה זו השפעה ברורה ומיידית על ביטחון ישראל, על אופק עתידה, ועל מעמדה בזירה הבינלאומית. על ישראל להגביר את הרגישות, המודעות והקשב לדרישות הנובעות מהמציאות בארה"ב, ולנקוט מדיניות של חיזוק והעצמת היחסים המיוחדים בין המדינות".

עם זאת, הדגיש ברק כי יש לפעול נגד איראן. "מומחים רבים בעולם מעריכים שתוצאת הימנעות מפעולה תהיה בהכרח איראן גרעינית, וכי התמודדות עם איראן גרעינית תהיה יותר מסובכת, יותר מסוכנת ויותר יקרה בדמים מאשר עצירתה היום. אסור שתהיה איראן גרעינית צבאית. זה מה שבעלי בריתנו ואנחנו אומרים, ואנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. בעולם, כולל הממשל הנוכחי בארה"ב, מבינים ומקבלים שישראל רואה בהכרח את האיום אחרת מהם, וכי בסופו של דבר ישראל היא האחראית לקבלת החלטות הנוגעות לעתידה, ביטחונה וגורלה".

יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז (קדימה), השיב לשר הביטחון: "תעצרו את הפטפטת בנושא האיראני. אתה וראש הממשלה נוהגים בחוסר אחריות מעל במות תקשורתיות". מופז הוסיף ותקף כי "הערכות ראש המוסד שונות ממה שאתם מציגים. בגללכם מנתחים בעיתונים היום את מסלולי הטיסה".

בדיון אתמול התייחס שר הביטחון גם למתקפת המורדים בדמשק: "משטר אסד נמצא בתהליך מתמשך של דימום והיחלשות. האירועים בדמשק מדגישים זאת. משטר אסד חותר לשימור הקשר עם רוסיה, כמשענת וכמחסום לצעדים אפקטיביים מצד הקהילה הבינלאומית. עדיין קשה להצביע על מנגנון הסיום, הלו"ז ומאפייני היום שאחרי".

שר הביטחון הוסיף כי האירועים בסוריה מגבירים את הצורך להיערך לכל תרחיש: "אנו עוקבים בדריכות אחר הנעשה, בדגש על כל ניסיון להעברת אמצעי לחימה מפרי-איזון, ושומרים לעצמנו את הזכות להגן על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

יהונתן ליס

מופז וברק בכנסת, אתמול. ברק: "שיתוף הפעולה האסטרטגי של ישראל עם ארה"ב נמצאים ברמות מהגבוהות והעמוקות ביותר שידענו אי-פעם" צילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ