נילנג'אנה רוי, ניו יורק טיימס

כשמאדאן מיטרה, שר הספורט של מדינת המחוז מערב בנגל, הביע את דעתו על אופייה של אשה שנאנסה אחרי שעזבה מועדון לילה בכולכתה, הוא הצטרף לשורה ארוכה של בכירים בהודו שנראים להוטים להאשים את הקורבן. "יש לה שני ילדים, ועד כמה שאני יודע היא נפרדה מבעלה", אמר מירטה בתוכנית טלוויזיה. "מה היא עשתה במועדון לילה בשעת לילה כל כך מאוחרת?", תהה.

האשה התלוננה כי נאנסה במכונית בידי קבוצה של גברים, בהם שניים שפגשה במועדון הלילה. בשבוע שלאחר מכן גינתה התקשורת את מיטרה, את ממשלת מדינת המחוז ואת המשטרה על כך שהטילו ספק במתלוננת. מאז נעצרו הגברים החשודים באונס בכולכתה.

אמירותיו של מיטרה ושל בכירים אחרים שפקפקו במהימנות האשה ורמזו כי נוכחותה במועדון הלילה הזמינה את האונס, אינן יוצאות דופן או נדירות בכל הנוגע ליחס לקורבנות. ב-2011 הציע מפקד משטרת דלהי שאם נשים רוצות לצאת בשעות הלילה המאוחרות עליהן לקחת "אח או נהג". בשנה שעברה, אמר דינש רדי, מזכ"ל המשטרה במדינת המחוז אנדרה פראדש, כי "שמלות אופנתיות שנשים לובשות, גם באזורים כפריים, הן חלק מהסיבות לעלייה במקרי האונס".

השר לרווחת נשים וילדים במדינת המחוז קארנאטקה, סי.סי. פאטיל, הביע דעות דומות, שעה שאמר כי נשים שעובדות במוקדי שירות או בחברות המתמחות בטכנולוגיית מידע "צריכות לדעת שעליהן לכסות את גופן כשהן עוזבות את מקום העבודה". פאטיל התפטר לאחרונה אחרי שהוא וכמה מעמיתיו נראו צופים בסרטים פורנוגרפיים בטלפונים הניידים שלהם, בעת ישיבה של האסיפה המחוקקת במדינה.

דוגמניות הודיות מבלות במועדון לילה בכולכתה. ב-2006 נערך סקר בקרב 500 נשים מבני הדאליט, 116 מהן טענו שנאנסו בעבר צילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

"אם האשה נתפשת כלא אחראית בגלל חוסר צניעותה או השעות המאוחרות שבהן היא יוצאת, קל יותר לבכירים בשלטון ובמערכת אכיפת החוק לטעון שאונס קורה לנשים בעלות אופי ומוסר מפוקפקים", אומרת קצינת משטרה בדלהי, שביקשה לא לחשוף את שמה מפחד שתושעה. "אבל זאת לא מציאות האונס בהודו. נשים עניות חשופות לסכנה הזאת יותר מכל. בנוסף, רוב האנסים מוכרים לקורבנות. שמלות והתנהגות לא קשורות לעניין כהוא זה".

מנתונים מ-2010 של המשרד הלאומי למעקב אחר פשיעה עולה כי הקורבנות הכירו את התוקפים שלהן ב-97.3% ממקרי האונס. גם אם מתייחסים לכך שהרשויות מגדירות את מידת ההיכרות של התוקף עם הקורבן במובן הרחב ביותר, הכולל היכרות רחוקה, חושפים הנתונים את האמת. הורים ובני משפחה קרובים מעורבים ב-1.3% ממקרי התקיפה. קרובי משפחה אחרים מעורבים ב-6.2%, ושכנים ב-36.2%. כפי שידוע לנשים רבות בהודו, הבית והשכונה אינם מקום בטוח.

בשביל נשים במדינת מאדיה פראדש, הקאסטה היא גורם משמעותי יותר מאשר הבגד. לפי נתונים שנחשפו בבית הנבחרים של המדינה, 1,217 מקרי אונס קבוצתיים דווחו בין 2003 ל-2007. כ-672 מהקורבנות היו בנות קאסטות נמוכות, נתון המשקף את דפוס האלימות של הקאסטות העליונות נגד הנחותות מהן.

בשביל נשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך או מקאסטת הדאליטים (ה"טמאים"), אלימות מינית היא חלק כמעט בלתי נפרד מחייהן ולרוב הן אינן יכולות להימלט ממנה. ב-2006 נערך סקר בקרב 500 נשים מבני הדאליטים בארבע מדינות מחוז, שבו טענו 116 נשים כי הן נאנסו בעבר. 234 נשים אחרות טענו כי הוטרדו או הותקפו מינית. בתחילת השנה, במדינת המחוז מהאראשטרה, הופשטה אלמנה מבני הדאליטים, נקשרה לעץ והוכתה אחרי שבנה התחתן בסתר עם צעירה מקאסטה גבוהה יותר בסולם הכתות. התוקפים היו בני משפחתה של הצעירה. פשע מסוג זה מתרחש במדינות מחוז רבות מהודו.

גם נשים באזורי סכסוך נמצאות בסיכון גבוה. ארגון אסיה-ווטש טוען כי נשים שעצורות בידי כוחות הביטחון נמצאות בסכנת אונס. מקרי אונס דווחו בהרחבה גם בעת מבצעים צבאיים נגד התקוממויות מקומיות. פעילי זכויות אדם תיעדו מקרים רבים שבהן נשים נפלו קורבן לאלימות מינית בידי אנשי כוחות הביטחון בקשמיר, מאניפור וצ'האטיסגאר. ההרשעות במקרים מסוג זה הן נדירות. השימוש באונס כדי להעניש נשים באזורי סכסוך כמעט שאינו מוזכר בדיונים על אונס במדינה, למרות שגם כאן מדובר בבעלי שררה שמצדיקים התעללות מינית בגלל מעשיה או מעמדה של הקורבן.

ביולי שעבר, נהרגה צעירה בת 16, מינה קאלקהו, לאחר שנלכדה באש צולבת בעת חילופי ירי בין המשטרה המקומית לחמושים במדינת המחוז צ'האטיסגאר. משפחתה טוענת שהנערה ביקרה חברה. המשטרה טוענת שהיא השתייכה למחתרת. דו"ח הנתיחה שלאחר המוות הראה סימנים לאונס ופצעי ירי.

החקירה עדיין לא הסתיימה, אולם החודש חזר שר הפנים של מדינת המחוז על טענתה של המשטרה, ואמר כי דו"ח הנתיחה של הנערה מראה כי יחסי המין שקיימה הצעירה לא היו בכפייה. לפי הדיווחים, שאל השר "מדוע היא היתה מחוץ לביתה בשתיים ורבע לפנות בוקר?".

תרגום: גיתית גינת

ניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ