בקהילה היהודית רואים בפיגוע אירוע מכונן

"זו תקופה שיהודים שואלים את עצמם שאלות", אומר עורך המודיע בצרפתית. מצד אחד, השלטון מגיב,מצד שני ברור לנו שסרקוזי לא ירצה להצהיר שהאנטישמיות מרימה ראש"

אנשיל פפר
שליח הארץ לטולוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח הארץ לטולוז

יהודי צרפת משוכנעים כי הפיגוע שביצע אתמול אלמוני בבית ספר  "אוצר התורה" בטולוז שבדרום צרפת ייצרב כאירוע מכונן, אולם מוקדם לדעת מה יהיו השלכותיו. בין אם יהיה מדובר בפגיעה בתחושת הביטחון האישי, השפעה על תוצאות הבחירות הקרובות או גל עלייה חדש לישראל, כמו זה שהחל לפני עשור. חלק גדול תלוי בממצאי החקירה המשטרתית ובאופן שבו תבחר הממשלה הנוכחית להגיב.

דניאל חייק, עולה מטולוז והעורך הראשי של "המודיע" בצרפתית, "זו תקופה שיהודים שואלים את עצמם שאלות, ובמיוחד בתקופה הפוליטית הסוערת שבה היהודים לא יודעים למי להצביע בבחירות. מצד אחד, השלטון מגיב, סרקוזי יורד לטולוז, מצד שני ברור לנו שהוא לא ירצה להצהיר שהאנטישמיות מרימה ראש בצרפת".

גלי ההדף של מתקפת הירי הכו גם ביוצאי צרפת בארץ. העולים מטולוז, שלפני שנים אחדות הקימו קהילה משלהם בבית הכנסת "משגב לדך" בקטמון בירושלים, התאספו אתמול לפנות ערב יחד וערכו תפילה ספונטנית לזכר ההרוגים. אברהם אזולאי, עורך שבועון המופץ בקהילה הצרפתית בישראל, אמר: "אני גדלתי בטולוז בין גויים, יחד אתם בכיתה. בשנים האחרונות טולוז הפכה מקום יותר לחוץ, כי כולם מדברים על 'הבעיה הפלסטינית' ויש חרם על מוצרים מישראל. הילדים לא הרגישו טוב בחוץ, ולכן הקימו בתי ספר יהודיים. עכשיו מגיע הפיגוע הזה במקום שבו הם אמורים להרגיש הכי בטוחים".

התוקף, שלבש שחורים, הגיח על אופנוע כמה דקות אחרי השעה שמונה בבוקר לבית הספר, ששוכן ברחוב צדדי בעיר, והחל לירות לכל עבר. הוא נמלט מהמקום, והמשטרה מנהלת אחריו מצוד. מהירי נהרג יונתן סנדלר, בן 29, רב המשמש מורה בבית הספר; שני ילדיו ­ אריה בן ה6 וגבריאל בן ה3 ­ ומרים מונסונגו בת ה8, בתו של מנהל בית הספר. תלמיד נוסף, בן 17, נפצע בינוני. ארבעת הנרצחים יובאו למנוחות בישראל בימים הקרובים.

הרב הסנדלר עם אשתו וילדיהם אריה (מימין) וגבריאל (במרכז)

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בבית הספר הדתי הפרטי לומדים כ200 תלמידים בלבד, ואין סביבו סימנים חיצוניים המעידים על כך שמדובר במוסד יהודי. לכן, מעריכה משטרת צרפת שלפיגוע קדמה עבודת מודיעין. היורה ניצל את העובדה שלמרות הגדרות הגבוהות ומצלמות האבטחה, לא עמד במקום שומר. בעבר זכו בתי הספר היהודיים בצרפת לשמירה חמושה, אך לפני כמה חודשים הוחלט להוריד את רמת האבטחה.

חגי בן-ששון, חבר הקהילה היהודית שבא לבית הספר עם שני ילדיו הלומדים בו דקות לאחר הפיגוע, אמר ש"יש לנו אכזבה קשה מהמשטרה וגם מהקהילה, שלא דאגו לאבטחה משמעותית יותר. יש עכשיו אדם חמוש, אולי מטורף, שמסתובב כאן בעיר ואף אחד לא יודע במי מדובר. תמיד הרגשנו כאן בטוחים וכעת, בפעם הראשונה, יש תחושה שהפכנו למטרות".

יהודי צרפת ידעו לא מעט פשעי שנאה לאורך השנים, אבל אירועים אחדים נצרבו בעומק זיכרונם: הפיגוע ליד בית הכנסת ברחוב קופרניק בפאריס, 1980, שבו נרצחו הישראלית עליזה שגריר ושלושה עוברי אורח צרפתים נוספים, או חילול בית הקברות בעיר קרפנטרה ב1990, כשניאו-נאצים הוציאו גופת יהודי מקברה וחיללו אותה באופן מזוויע.

8 מתוך 8 |
אחד ההרוגים, יונתן סנדלר
1 מתוך 8 |
מחוץ לבית הספר "אוצר התורה"צילום: רויטרס
2 מתוך 8 |
הורים מנחמים את ילדיהם, הבוקר בטולוז

תושבי טולוז הגיעו להביע הזדהות

שעות ספורות לאחר הפיגוע, לאחר שהמשטרה פתחה את האזור לתנועה, החלו להתאסף סביב בית הספר מאות אזרחים לא יהודים ולהניח זרים ליד השער. "אין לי דרך להסביר דבר כזה, רצח של ילדים שלא קשורים לשום מלחמה או עימות", אמר פרנק וילרון. "פשוט באתי לכאן כדי להוקיר את ההרוגים ולמחות נגד אירוע שנוגד כל היגיון אנושי".

יונתן סנדלר, המורה שנרצח אתמול עם ילדיו, גדל בפאריס אבל חי לסירוגין בישראל. הוא התחנך בבית מסורתי, אבל משפחתו, כמו רבות אחרות מקרב יהודי צרפת, בחרה לשלוח אותו להתחנך בבית ספר דתי פרטי. הוא נשלח ל"אוצר התורה" בטולוז, בית ספר המשתייך לרשת שהוקמה בידי חרדים ובה נלמדים מקצועות קודש לצד לימודים כלליים. אחרי התיכון, הוא נסע לישראל לתקופת לימודים בישיבה גבוהה חרדית, ובהמשך התחתן והתגורר עם משפחתו כארבע שנים בישראל, עד הקיץ האחרון. אחר כך חזר עם אשתו וילדיו לטולוז, עבד שם כמורה בבית הספר היהודי ולמד בכולל.

אחד מכיווני החקירה - פיגוע של ניאו נאצים

בית הספר שוכן באזור שקט, לא הרחק ממרכז העיר, שבה קהילה יהודית של כ20 אלף איש. המוסד משמש גם בית כנסת אזורי, וחלק מהאנשים שהיו בו בשעת הפיגוע באו לתפילת שחרית. היהודים בעיר נזהרים מאוד מלהעלות השערות לגבי זהות היורה. חקירה ראשונית מצביעה על כך שלפחות אחד האקדחים שנעשה בהם שימוש בפיגוע שימש גם בשני אירועים אחרים ליד טולוז, שבהם נורו למוות שלושה צנחנים צרפתים וחייל נוסף מיחידה צבאית אחרת, חלקם מוסלמים.

העובדה שחלק מהחיילים שנרצחו היו מוסלמים גרמה לכך שאחד מכיווני החקירה של משטרת צרפת היא שהמבצעים הם חיילים לשעבר החברים בקבוצה ניאו-נאצית. אפשרות אחרת היא שמדובר בקבוצה איסלאמית קיצונית, אם כי עד אמש אף ארגון לא נטל אחריות לפיגועים. ב2008 סערו הרוחות בצרפת בעקבות פרסום תצלומים שבהם נראו שלושה צנחנים צרפתים מצדיעים במועל יד, ולידם דגל צלב קרס. שניים מהם סולקו מהצבא בעקבות התקרית. כלי התקשורת בצרפת טענו אתמול כי נבדק קשר בין הירי בשבוע שעבר לבין אותה חוליה. המשטרה הודיעה שתחקור את שלוש התקריות כפיגועי טרור, ובנוסף, הורה שר הפנים של צרפת, קלוד גיאן, לתגבר את אבטחת 300 בתי הספר היהודיים בצרפת.

נתניהו: לא שמעתי שום גינוי של האו"ם

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי ההתקפה על בית הספר היהודי היא "רצח מתועב". נתניהו ציין כי "אי אפשר לפסול שמדובר בפעולה שמונעת על ידי אנטישמיות אלימה ורצחנית". לדבריו, "לא שמעתי שום גינוי של האו"ם לרצח המתועב הזה. מועצת זכויות האדם של האו"ם מארחת ביום הזה את נציג הארגון שעוסק ברצח יהודים כל השנה. יש לי דבר אחד לומר למועצת זכויות האדם של האו"ם: מה לכם ולזכויות אדם? תתביישו לכם".

דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן, טומי וייטור, אמר אתמול: "המחשבות והתפילות שלנו יוצאות אל המשפחות החברים של הקרבנות, ואנו עומדים לצד הקהילה בשעת האבל. אנו מצטרפים לממשלת צרפת בגינוי התקיף ביותר של מעשה אלימות מקומם זה".

הממונה על יחסי החוץ באיחוד האירופי, קתרין אשטון, עוררה אמש ביקורת כשבתגובתה לפיגוע השוותה בין רצח הילדים בבית הספר למצב הילדים בעזה. "כשאנחנו חושבים על מה שקרה בטולוז, אנחנו חושבים גם על מה שקרה בנורווגיה בשנה שעברה, אנחנו יודעים מה קרה בסוריה, אנחנו יודעים מה קורה בסוריה ואנחנו יודעים גם מה קורה בעזה", אמרה אשטון, "הילדים הפלסטינים, כנגד כל הסיכויים, ממשיכים ללמוד, לעבוד, לחלום ולשאוף לעתיד טוב יותר".

ברקע הפיגוע: הבחירות לנשיאות בצרפת בעוד חודש

במרכז הקהילה היהודית ערכו אתמול אחר הצהריים עצרת בהשתתפות גיאן וראש עיריית טולוז, פייר כהן. מאוחר יותר התקיים גם מצעד דומם ברחובות פאריס. פשע השנאה החמור הפך מיידית לאירוע המדובר ביותר בצרפת, ואף הצליח לקטוע את המרוץ בין המועמדים לנשיאות צרפת, בבחירות שייערכו בעוד חודש. ראיונות לטלוויזיה ומפגשים עם בוחרים אמנם בוטלו, אך גם בשעת האבל היה ניכר עד כמה כל התבטאות ומחווה מושפעת ממערכת הבחירות.

שלושת המועמדים המובילים מיהרו לטולוז כדי להביע הזדהות, ועל הדרך גם להצטלם בקרבת בית הספר לטובת הקמפיין שלהם. הנשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, אמר ש"ברבריות ורשעות אינן יכולות לנצח. שנאה אינה יכולה לנצח. הרפובליקה חזקה מהן". סרקוזי גם הכריז על דקת דומייה לאומית, היום ב11. בצרפת כבר היו מי שהרימו גבה אתמול לנוכח האופן שבו הסתערו המתמודדים על העיר, אולם פרשנים פוליטיים הסבירו כי בכך הם מנסים להדגים כיצד ינהגו כנשיאים בשעת חירום, אם ייבחרו.

להערכת הפרשנים בצרפת, אי יציבות ביטחונית במדינה עשויה לחזק את מעמדו של הימין. ואולם, אחרים טוענים כי סיכויי המועמדים לא ישתנו, אלא רק האווירה הכללית של מערכת הבחירות.

בהכנת הכתבה השתתפו יאיר אטינגר, רויטל בלומנפלד, ברק רביד ושירלי סיטבון (פאריס)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ