סקר הליגה נגד השמצה: עלייה באנטישמיות בצרפת

45% מהנשאלים בצרפת הסכימו עם הצהרה כי "יהודים נאמנים יותר לישראל מאשר לארץ בה הם חיים". עלייה נרשמה גם בהונגריה, ספרד ופולין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע הפיגוע אתמול בבית הספר היהודי בטולוז שבדרום-מערב צרפת, פורסם הערב (שלישי) סקר המגלה עלייה חדה ברמת האנטישמיות באירופה. לפי הסקר שביצעה הליגה נגד השמצה, האנטישמיות בעשר מדינות אירופיות "עלתה באורח מטריד" וכי יותר ויותר אירופאים סבורים כי ליהודים יש כוח רב מדי בתחום העסקי, נאמנים יותר לישראל מאשר לארצם, או "מדברים יותר מדי" על אירועי השואה.

בצרפת, בה אירע אתמול הפיגוע בו נרצחו ארבעה בני אדם, ביניהם שלושה ילדים, נרשמה עלייה של כ-20% באנטישמיות וכעת היא עומדת על 24% מאזרחי צרפת. 45% מהנשאלים צרפת הסכימו עם הצהרה כי "יהודים נאמנים יותר לישראל מאשר לארץ בה הם חיים", 35% הסכימו כי "ליהודים יש יותר מדי כוח בעולם העסקים" ו-24% הסכימו כי "היהודים מדברים יותר מדי על השואה".

מהסקר בו השתתפו 5,000 מבוגרים - 500 מכל מדינה - עלה כי כמעט שליש מהמשתתפים החזיקו בדעות אנטישמיות. הסקר נערך במהלך ינואר האחרון בצרפת, אוסטריה, גרמניה, הונגריה, איטליה, הולנד, נורווגיה, ספרד ובריטניה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

יהודים בטולוז לאחר הטבחצילום: אי–פי

"מה שמדאיג וטורד במיוחד זאת העובדה שלפי הסקר החדש, אנטישמיות נשארה ברמה גבוהה בארצות האלה והיא הדביקה אירופאים רבים יותר מאשר בארצות הברית", אמר מנכ"ל הליגה אברהם פוקסמן. "בהונגריה, ספרד ופולין נרשמה עלייה חדה המצריכה תגובה רצינית מצד הגורמים המנהיגים הפוליטים, האזרחים והדתיים".

הבוקר קיימה ועדת העליה והקליטה של הכנסת ישיבה מיוחדת בה דנה בפשיעה אנטישמית בעולם בעקבות הרצח. שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, אמר במהלך הדיון כי למרות הפיגוע, "יש להסתכל על מצב האנטישמיות גם במבט רחב יותר".

לדבריו, "ב-2011 היה המספר הנמוך ביותר של אירועים אנטישמיים בצרפת מזה עשר שנים... גם אירוע אנטישמי אחד הוא יותר מדי אבל עלינו לתת את הדעת על כך". הוא הוסיף כי על הרשויות בצרפת מוטלת המשימה "לברר מאין מגיע הרוצח, אם זה אירוע מבודד, אם יש אידיאולוגיה מאחוריו כי כעת איננו יודעים".

סקר ישראלי: 91% סבורים שישראל צריכה לסייע לקהילות יהודיות בעולם

91% מהציבור בטוחים (61%) או חושבים (30%) שמדינת ישראל צריכה לסייע לקהילות יהודיות בחו"ל הנמצאות במצב של מצוקה כלכלית, מדינית או אנטישמית - כך עולה מסקר שערך מכון דחף בראשות מינה צמח, עבור הסוכנות היהודית לרגל הקמת השדולה לחיזוק העולם היהודי, שהושקה היום בכנסת.

הסקר נועד לבדוק את החשיבות שמייחס הציבור היהודי בישראל לקשר עם יהודי התפוצות בכמה מישורים, ואת תרומתו של הקשר לחיזוקה של ישראל ולהבטחת המשכיותו של העם היהודי. הוא נערך בין 500 איש בקרב האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל בתחילת החודש.

מהסקר עולה כי 91% מהציבור היהודי בארץ בטוחים (54%) או חושבים (37%) שיהודי התפוצות יהיו לצד ישראל במקרה של מתקפה אזורית כמו איום מצד איראן.96% מאמינים שביקורים של צעירים מהתפוצות בישראל חשובים להבטחת ההמשכיות היהודית. כמו כן, רוב גדול (75%) בציבור היהודי בישראל מאמין כי קיימת מחויבות הדדית בין היהודים בתפוצות לבין יהודי ישראל.

ח"כ ד"ר נחמן שי אמר הבוקר כי "הקשר בין העם היהודי הוא אסטרטגי ובו טמון אחד המפתחות לקיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. עלינו, הקהילה היהודית הגדולה בעולם, להשקיע כוח ומאמץ כדי לחזק את העולם היהודי ואת זיקתו למדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ