ארה"ב פוטרת 11 מדינות מהסנקציות על איראן

קלינטון הודיעה כי המדינות, בהן יפאן, צרפת וגרמניה, צימצמו "באופן משמעותי" את ייבוא הנפט מאיראן, וקראה למדינות נוספות לפעול באופן דומה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון הודיעה היום (שלישי) כי 11 מדינות מבין 23 שמייבאות נפט מאיראן יזכו לפטור מסנקציות, משום שצמצמו "באופן משמעותי" את ייבוא הנפט מהמדינה. במסמך ששלחה לקונגרס, ביקשה קלינטון לפטור את המוסדות הפיננסיים של בלגיה, צ'כיה, צרפת, גרמניה, יוון, איטליה, הולנד, פולין, ספרד, בריטניה ויפאן מהסנקציות למשך 180 יום, אז תינתן הערכה מחודשת של פעילותן.

קלינטון אמרה בהודעה כי "ההחלטות שקיבלו המדינות האלה לא היו קלות. הן היו צריכות להעריך מחדש את צרכי האנרגיה שלהן בתקופה קריטית לכלכלה העולמית, ולהתחיל למצוא אלטרנטיבות לנפט האיראני, מה שהדגים את הסולידריות שלהן והמחויבות לגרום לאיראן לעמוד במחויבויות הבינלאומיות שלה". היא קראה למדינות אחרות המייבאות נפט מאיראן לפעול באופן דומה.

קלינטון ציינה שבחודשיים שעברו מאז חתם הנשיא על החוק המחמיר את הסנקציות נגד איראן, הצטמצמו שווקים לייצוא הנפט האיראני, והבנק המרכזי שלה בודד מהמערכת הפיננסית העולמית.

בכיר במשרד החוץ האמריקאי שתדרך כתבים בנושא שיבח במיוחד את יפאן, שנרתמה למאמץ למרות שהיתה שרויה במשבר בעקבות אסון הצונאמי שפקד אותה לפני שנה. לדבריו, יפאן הצליחה לצמצם את ייבוא הנפט האיראני ב-15-22%, והיא משמשת כמודל למדינות האחרות. במשרד החוץ האמריקאי הביעו תקווה שהמדינות יצליחו לצמצם עוד את ייבוא הנפט. "נהיה פתוחים לשיחות אתם", נמסר.

ספינת נפט איראנית בסמוך לסינגפורצילום: רויטרס

בכירי הממשל האמריקאי הדגישו פעמים רבות לאחרונה כי הסנקציות שהוטלו על איראן "נושכות" ו"עובדות". עם זאת, לא קל לאכוף את הסנקציות, במיוחד כשיו"ר קרן המטבע הבינלאומית קריסטין לגארד מזהירה ששיבוש אספקת הנפט מאיראן עשוי להקפיץ את מחירי הנפט ב-20%-30%.

בסוף החודש, הנשיא ברק אובמה אמור להעריך אם ישנו מאגר גדול מספיק של נפט ממקורות אלטרנטיביים, כך שהסנקציות לא יביאו לזינוק במחירים, שעלול לפגוע בשיקום הכלכלה העולמית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ