בשוודיה זורקים את הכסף לפח

המדינה הראשונה שהכניסה לשימוש שטרות, צועדת בדרך לבטלם: יותר ויותר עסקים מקבלים רק אשראי, ואפילו בכנסיות התרומות מתקבלות באופן דיגיטלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שוודיה היתה המדינה האירופית הראשונה שהכניסה לשימוש שטרות כסף ב-1661 - כעת היא צועדת הרחק מרוב המדינות בעולם בדרך לביטול השימוש בו.

ברוב ערי שוודיה, האוטובוסים של התחבורה הציבורית אינם מקבלים כסף מזומן - הכרטיסים משולמים מראש או נרכשים בעזרת מסרון שנשלח מהטלפון הסלולרי. בתי עסק שמספרם גדל והולך מקבלים רק כרטיסי אשראי, ובאחדים מסניפי הבנקים - שמרוויחים מעסקות פיננסיות אלקטרוניות - הפסיקו לגמרי לטפל במזומנים.

ירידה בשימוש במזומנים נראית אפילו בבתי תפילה, כמו בכנסיית קארל גוסטב בקרלסהאמן שבדרום שוודיה, שבה הכומר יוהאן טייברג התקין באחרונה קורא כרטיסי אשראי כדי להקל על המתפללים לתרום כסף. "אנשים באו אלי פעמים אחדות ואמרו שאין להם מזומנים, ואף על פי כן הם רוצים לתרום כסף", אומר הכומר.

חברי להקת אבבא השוודית בקליפ לשירם "כסף". חבר הלהקה אולוואס: "איני מבין למה צריך שטרות"

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ואולם, המצב מתסכל את אלה שמעדיפים מטבעות ושטרות כסף על פני כסף דיגיטלי. "יש ערים שבהן אי אפשר יותר להיכנס לבנק ולהשתמש בכסף מזומן", מתלונן קורט פרסון, יו"ר ארגון הפנסיונרים הלאומי של שוודיה. לדבריו, מצב זה מקשה על קשישים באזורים כפריים, שאין להם כרטיסי אשראי או שאינם יודעים איך להשתמש בהם כדי למשוך מזומנים.

"אני לא מבין למה אנחנו צריכים עדיין להדפיס שטרות", אומר ביורן אולוואוס, חבר אבבא לשעבר, ואחד המצדדים הנלהבים ביותר בביטול השימוש בכסף מנייר.

שטרות כסף ומטבעות מהווים רק 3% מהכלכלה של שוודיה בהשוואה ל-9% במדינות אזור האירו ו-7% בארה"ב, בהתאם לבנק הסליקה הבינלאומית, ארגון הגג של הבנקים המרכזיים של מדינות העולם. עם זאת, אולוואוס טוען כי 3% הם עדיין יותר מדי.

אולי נדמה כי חברה ללא מזומנים היא מטרה משונה עבור אדם שעשה הון מהלהיט Money Money Money. אך לדברי המוזיקאי, מדובר בסוגיה הקשורה בבטיחות. לאחר שבנו נשדד בפעם השלישית, הוא החל לצדד במעבר מהיר יותר לחברה דיגיטלית לחלוטין, ולו רק כדי להקשות על חיי הגנבים. "ללא מזומנים, מה הם יעשו?" הוא שואל.

לדברי איגוד הבנקים השוודי, הצטמקות כלכלת המזומנים כבר משפיעה על שיעור הפשיעה. מספר שוד הבנקים בשוודיה צנח מ-110 ב-2008 ל-16 בלבד ב-2011 - המספר הנמוך ביותר מאז שהחלו בתיעוד מעשי השוד לפני 30 שנה. בנוסף, חלה ירידה משמעותית גם בשוד כספים המועברים בכלי רכב מאובטחים. "כשיש פחות מזומנים במחזור, פוחתת הסכנה לעובדים שמטפלים בהם וכמובן גם לציבור", אומר פט קרלסון, מומחה לאבטחה בבנק הסליקה.

לדברי פרידריך שניידר, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת יוהאנס קפלר שבאוסטריה, שכיחות העסקות האלקטרוניות והעקבות הדיגיטליים שהן יוצרות מסייעות להסביר מדוע בעיית המעילות והשוחד פחותה בשוודיה מאשר במדינות שבהן קיימת עדיין תרבות המזומנים, כגון איטליה או יוון. "אם אנשים ישתמשו יותר בכרטיסי אשראי, הם יהיו פחות מעורבים בפעילות כלכלית אפלה", אומר שניידר, מומחה לכלכלה מחתרתית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ