דודתו ניצולת השואה של הרב סנדלר: "הוא נהרג כי הוא יהודי"

לאה מארקו לקחה את סנדלר ומשפחתו תחת חסותה בשנים שחי בישראל; קרוביהם של הנרצחים בישראל התאספו בבתיהם, מנסים ללקט כל פיסת מידע על הפיגוע ולסייע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קרוביהם בישראל של הנרצחים בפיגוע הירי בדרום צרפת התאספו אתמול בבתיהם, מלקטים כל פיסת מידע מיקיריהם ומכלי התקשורת, ומנסים לסייע בארגון ההלוויות שיתקיימו הבוקר בירושלים. כל משפחה החלה בעל כורחה את ימי האבל, עוד בטרם נטמנו הנרצחים בקבריהם.

לאה מארקו, דודתו של יונתן סנדלר, שנרצח עם שני בניו בתקרית הירי, לקחה אותו ואת משפחתו תחת חסותה בשנים שבהן למד והתגורר בירושלים. סנדלר קנה דירה בשכונת קרית יובל, סמוך לבית דודתו, והמפגשים ביניהם היו כמעט יומיומיים. היא נהגה לקחת את הילדים, גבריאל ואריה, לגן המפלצת המפורסם שבשכונה. את הפסל בגן כינו בצרפתית "הפרה של המגלשות".

גם אחרי שהמשפחה עברה לטולוז בקיץ האחרון, הקפיד יונתן להתקשר לדודתו פעם בשבוע, ובאחרונה גם שלח לה מתנה ליום הולדתה - קופסת עץ ועליה תמונה עדכנית מטולוז: הוא ובני משפחתו הצעירים בבגדי חג, מחויכים, מאושרים ויפים. הם תיכננו לחזור לירושלים בעוד שנה וחצי, בתום תקופת השליחות בטולוז. "הוא הרגיש מאוד יהודי, מאוד מחובר לקהילה. היה לו רצון עז לתרום", סיפרה הדודה.

הרב הסנדלר עם אשתו וילדיהם אריה (מימין) וגבריאל (במרכז)

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מארקו מבוגרת מסנדלר בכמעט 60 שנה, אך היתה דודתו הקרובה. שורשי משפחת סנדלר בגרמניה. היא נולדה בעיר מנהיים ונמלטה מהמדינה לצרפת יחד עם הוריה, סבה וסבתה, ושם עברה את שנות השואה במקומות מסתור, עם ובלי הוריה. רק אחרי המלחמה נולד אחיה, סמי, שיונתן הוא הצעיר משני ילדיו.

מארקו, בת 88, עיתונאית לשעבר שעוסקת בתרגום ספרים מגרמנית לצרפתית, בעיקר ספרי היסטוריה. רק בסוף הפגישה בינינו, בביתה בירושלים, היא תקשור בין העבר המשפחתי הרחוק ובין האסון המחריד שהכה במשפחה כעת: "גם ז'ונתן וגבריאל ואריה נהרגו בגלל שהם יהודים", אמרה בכאב. "חשוב לספר עליהם, שלא ישכחו אותם. אי אפשר להיעלם סתם ככה".

אחיינה, שגדל בבית שומר מסורת ליד ורסאי, נמשך ליהדות ולציונות והתעניין בגורל היהודי מגיל צעיר. אחרי התיכון הוא נשאר בטולוז, והחל ללמוד לתואר ראשון בכלכלה באוניברסיטה בעיר, עד שבשנה הראשונה נתקל בדילמה כאשר נקבעה לו בחינה בשבת. "הוא ביקש מהמרצה לדחות לו את הבחינה למועד אחר. המרצה אמר לו שאם הוא רוצה לשמור על מצוות הדת שלו, שפשוט יילך לישראל. אז הוא נסע", סיפרה הדודה. המשפחה, נזכרה, ניסתה להפציר בסנדלר שלא לעזוב את האוניברסיטה - אבל הוא החליט.

הוא החל ללמוד בישיבה בירושלים וכאן הכיר את אשתו, ילידת פאריס. לפני כארבע שנים וחצי הוא החל ללמוד בכולל "זיכרון שמעון", לקראת שליחות כרב בקהילה בצרפת.

"הוא אמר שבניגוד לאוניברסיטה, בישיבה הרבנים מאמינים במה שהם מלמדים. הם לא סתם מלמדים והולכים. גם הוא רצה להעביר את הידע שלו", אמרה. בטולוז הוא לימד תלמידים לבגרות, למד בכולל, ומדי יום שלישי נסע לבורדו להעביר שיעור על ההיסטוריה של ישראל. "הוא היה אדם קשוב, מתייעץ, גם בקשר לבעיות עם התלמידים שלו", סיפרה.

הדודה מספרת כי אחיה סמי, נשיא הקהילה היהודית בוורסאי, קיבל עיטור כבוד לא מזמן, ובטקס שנערך לכבודו הוזמן יונתן לנאום. "הוא סיפר על כל ההיסטוריה המשפחתית שלנו, על השואה, וציין בגאווה: 'הבן הבכור שלי, גבריאל, נולד בירושלים. חזרנו הביתה'". היום ייטמנו בהר המנוחות בירושלים יונתן, גבריאל ואריה סנדלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ