נחשפו תמונות הרוצח במצלמות האבטחה: "הוא הרג קורבנותיו כמו היו בעלי חיים"

עדה שצפתה בסרטים אמרה כי המפגע "היה רגוע, נע מהר אבל לא רץ. הוא היה מאורגן היטב"; בקהילה היהודית מודים שצמצמו באבטחה כדי לחסוך בכסף

רויטל בלומנפלד
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לטולוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לטולוז

"חקרנו מאות אנשים אבל טרם ביצענו מעצרים", כך אמר אתמול התובע הראשי של אזור טולוז, מישל וואלה. יותר מיממה אחרי פיגוע הירי בדרום צרפת, שבו נרצחו ארבעה יהודים - שלושה מהם ילדים - ממשיכות רשויות אכיפת החוק בחקירה, אך בינתיים אין כל קצה חוט.

אתמול אחרי הצהריים הובלו ארונות הנרצחים בשיירה לנמל התעופה של טולוז והועלו למטוס של חיל האוויר הצרפתי, שהעמיד הנשיא ניקולא סרקוזי לרשות המשפחה. בנמל התעופה שארל דה-גול בפאריס נערך טקס זיכרון בהשתתפות הנשיא וראש הממשלה פרנסואה פיון. אמש הועלו הארונות על טיסת אל על לישראל והם יובאו למנוחות היום בהר המנוחות בירושלים. שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, יבוא לישראל להשתתף בהלוויה.

מאות שוטרים וחוקרי השירות למודיעין פנים בצרפת (DCRI) מעורבים בימים האחרונים בחקירה מאומצת וראוותנית לאיתור היורה, אך עד כה המשטרה לא יודעת עליו דבר. "לרוע המזל, אין לנו כרגע קצה חוט, אך אנחנו חייבים להשיג תוצאות", אמר אתמול נשיא צרפת סרקוזי. "לא נאפשר לו להימלט".

הטלוויזיה בצרפת פרסמה אמש תמונה שצולמה במצלמות אבטחה סמוך למקום הפיגוע. בתמונה נראה אדם רוכב על אופנוע, וייתכן כי מדובר ברוצח.

תמונת היורה שנקלטה במצלמות האבטחה

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ההערכה שלפיה היורה משתייך לשורות הימין הקיצוני, ככל הנראה לארגון ניאו-נאצי, נותרה בעינה גם אתמול. זאת, למרות ששלושה חיילים לשעבר המשתייכים לקבוצה ניאו-נאצית, שנחשדו במעורבות במעשה - נחקרו ושוחררו. עם זאת, האפשרות שהפיגוע בוצע על ידי גורמים איסלאמיים לא ירדה לגמרי מהפרק.

בשירותי הביטחון במדינה מעריכים שהרוצח בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז, אחראי גם לשתי תקריות ירי שבהן נהרגו שלושה חיילים צרפתים בשבוע שעבר. החיילים היו שלושה צנחנים ממוצא צפון-אפריקאי. "ההתקפה על בית הספר היהודי היא אנטישמית, אבל מה עם החיילים? האם הם נרצחו רק משום ששירתו באפגניסטאן או משום שהיו חלק ממיעוט בולט?", אמר סרקוזי.

אזרחים בצרפת הצביעו בין היתר על כך שמאז הרצח הראשון ב-11 במארס, בוצעו כל התקריות בטווח של ארבעה ימים זו מזו. הרצח השני היה ב-15 במארס, והתקרית בבית הספר היהודי ב-19 במארס. אחד החששות הוא שמדובר ברוצח עם דפוס פעולה קבוע, שיפעל שוב בקרוב.

"כולנו שמנו לב לארבעת הימים בין הפיגועים, אבל איננו יכולים לדעת בביטחון מה יקרה כעת", אמר התובע הכללי, פרנסואה מולן. החוקרים בודקים אפשרות שהיורה הוא חייל או שוטר, שעבר אימונים צבאיים. ניקול ירדני מארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף), שצפתה בתיעוד מצלמות האבטחה מהפיגוע, סיפרה כי הרוצח נראה נחוש מאוד. "הוא היה רגוע, נע מהר אבל לא רץ. הוא היה מאורגן היטב, והרג את קורבנותיו כאילו היו בעלי חיים".

לראשונה מאז 2003, הועלתה אתמול הכוננות הביטחונית בצרפת לדרגה הגבוהה ביותר לפני מצב חירום כללי. כ-160 חוקרי משטרה וסוכני DCRI עוסקים כעת בחקירה המאומצת, כשאליהם מיתוספים מאות שוטרים נוספים העוסקים באבטחה.

שר החינוך שאטל ונשיא צרפת סרקוזי, עומדים דקת דומיה עם מורים ותלמידים בבית ספר בפאריס, אתמול. הנרצחים יובאו היום למנוחות בירושליםצילום: אי-פי

התובע מולן כינס אתמול מסיבת עיתונאים בה הודיע כי שלושת החיילים לשעבר, שהודחו מהצבא ב-2008 עקב חברותם בארגון ניאו-נאצי, ונחשדו במעורבות במעשה - נחקרו ושוחררו. זאת, לאחר שלא נמצא חשד למעורבותם בפיגועים.

לדבריו, המשטרה ממשיכה לחקור את האפשרות שמדובר בפשע שנאה, אך פועלת גם בכיוונים נוספים. "מדובר באדם מאוד נחוש הפועל באותה צורה ומתכנן את צעדיו מראש", אמר. שר הפנים קלוד גיאון סיפר אתמול שמצילומי מצלמות האבטחה של בית הספר היהודי, עולה כי היורה החזיק גם במצלמת וידאו וייתכן שהוא צילם את הפיגוע ושהדברים יועלו בעתיד לאינטרנט.

גיאון, המופקד על המשטרה ועל ביטחון הפנים בצרפת, סיפר שביום ראשון האחרון, יום לפני הפיגוע, נפגש עם ראשי הקהילות היהודיות ודיבר אתם על הצורך "להגביר את העירנות מפני תקיפות". היתה בכך תגובה לא ישירה להאשמות שנשמעו מכיוון מנהיגים בקהילה היהודית על כך שלפני כמה חודשים, הורדה רמת האבטחה סביב בתי הספר היהודים.

בקהילה היהודית הודו אתמול כי השמירה שהונהגה קודם לכן היתה במימון יהודי פרטי, והיא הופחתה כדי להוזיל את העלויות ולסייע להורים לעמוד בתשלומים - בין היתר כדי לשכנע אותם לשלוח את הילדים לבתי ספר יהודים. דיפלומט ישראלי המשרת בצרפת אמר ש"הפוליטיקאים כאן כולם הזדרזו להזדהות עם הקהילה בעקבות הרצח, אבל ברור שהם גם משתמשים באירוע כדי להיראות טוב בעיני הבוחרים".

סביב שלושה בתי ספר היהודים ו-12 בתי הכנסת בטולוז הוצבה אתמול שמירה מתוגברת של שוטרים חמושים ומתנדבים יהודים. כמו כן, הוצבו שוטרים סביב בתי ספר מוסלמיים. שר הפנים גיאון הכריז שהשלטונות מתכוונים להנחות את הרשויות המקומיות להציב אבטחה סביב כל בתי הספר בדרום-מערב צרפת, שתישאר גם אחרי שייתפס היורה.

נפרדים מהנרצחים, לפני הטסת הגופות לישראל צילום: רויטרס

נשיא הקהילה היהודית בטולוז, אריה בן שמחון, אמר אתמול ש"הממשלה צריכה להבין שיהודים נמצאים במצב שהם תמיד מטרה ואני מקווה שהם לא יורידו את השמירה בעוד חודשיים-שלושה. ברור שכל מה שמדברים עכשיו קשור למצב הפוליטי הנוכחי".

"בצרפת אנחנו צריכים לחיות ביחד"

בני משפחות, תלמידים ומורים שהו כל הבוקר והלילה שלשום באולם בית הספר אוצר התורה, סביב ארונו של הרב יונתן סנדלר ושלושה ארונות קטנים - של בניו, אריה וגבריאל, ושל מרים מונסונגו, בתו של מנהל בית הספר, הרב יעקב מונסונגו. הם קראו תהילים וניסו לשמור על אווירה מאופקת, כשהנוכחים מחניקים את בכיים.

רגע קשה במיוחד היה בלילה כשאשתו של הרב יונתן, אווה סנדלר, הצטרפה למתפללים ובקול שקט הספידה את בעלה. "הוא נתן את כל כולו בשביל ללמד", אמרה האם, שבאה ביולי האחרון מישראל עם בעלה ושלושת ילדיה וכעת חוזרת ארצה, אלמנה צעירה עם תינוקת בת שנתיים ובהריון מתקדם. "הוא רצה לקרב אנשים אלה לאלה ולא רצה לוותר על אף תלמיד".

אל רחוב ז'ול דאלו, שבו נמצא בית הספר, המשיכו לזרום אתמול מאות אזרחים צרפתים, נוצרים ומוסלמים, להניח פרחים ולהדליק נרות לזכר הנרצחים. נאסר אמין, פועל בחברת הרכבת הלאומית, שהגיע רכוב על אופניו עם פרחים, אמר: "באתי להפגין סולידריות. הם היו רק ילדים. בזמן שנלחמים על שטויות במזרח התיכון, בצרפת אנחנו צריכים לחיות ביחד".

המפלגות בצרפת והמתמודדים בבחירות לנשיאות השעו באופן רשמי את תעמולת הבחירות למשך 48 שעות, אבל הנשיא ניקולא סרקוזי ושריו הבכירים המשיכו להופיע בטקסי האזכרה ולשאת נאומים תקיפים, שבהם הדגישו את הצורך להילחם בטרור ולהגביר את האבטחה סביב מוסדות החינוך. הופעות שבוודאי מסייעות לנשיא, הנמצא בפיגור בסקרים, לטפח מחדש את דימויו כ"מר ביטחון".

הנשיא סרקוזי הגיע לבית ספר בפאריס, השוכן סמוך לאנדרטה לצרפתים שנרצחו בשואה, כדי להשתתף בדקת דומיה שהוכרזה ברחבי המדינה ב-11 בבוקר. שר הפנים גיאון ושר ההגנה ז'ראר לונגה השתתפו בטקס שהתקיים בבית הספר היסודי היהודי בטולוז, גן רש"י, בו למדו שלושת הילדים שנרצחו בפיגוע. ליוו אותם עשרות קציני משטרה וצבא בכירים.

המוסד לביטוח לאומי נכנע אתמול ללחץ הציבורי והודיע כי יממן את הטסת הגופות ואת הקבורה, למרות שהאב אינו אזרח ישראלי. עם היוודע זהות הנרצחים בפיגוע, הודיעה הממשלה כי תישא בעלויות הטיסה והקבורה, אך במוסד התנגדו. אתמול ערכו שם התייעצויות שבסיומן הוחלט לשאת בעלויות.

הקהילות באירופה הגבירו כוננות

הפיגוע בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בטולוז עורר גלי סולידריות מהולים בפחד בקרב הקהילות היהודיות באירופה, בייחוד בקרב המדינות הסמוכות לצרפת. ראשי הקהילות אמנם נמנעים מתיאור בני הקהילה כ"אחוזי אימה" אולם מנגד נוקטים ביממה האחרונה בצעדי הגנה ממשיים, כמו העלאת רמת הכוננות סביב המוסדות היהודיים בערים.

"יש כוחות משטרה בפני כל בית ספר. הרמנו את דרגת הביטחון לשלוש, כאשר המקסימום זה ארבע. זאת היתה יוזמה של הממשלה, הם לא רוצים לקחת סיכונים", אמר סילבן לנדאו, סגן נשיא איחוד הקהילות היהודיות בבלגיה ב-40 שנים האחרונות. לדבריו, קיבלו הוראות זהירות מממשלת בלגיה: להימנע מהתגודדות ילדים, ולשנות את מסלולי ההליכה של התלמידים לבית הספר או למרכזים הקהילתיים. "מה שקרה אתמול היה אזהרה מאוד חמורה", אמר לנדאו ועם זאת הוסיף כי "במצב הכלכלי של הממשלות באירופה, קיימת כיום בעיה. יש לנו 42 בתי כנסת, מרכזים קהילתיים וענף הילומים שנמצא במרכז העיר - ואם ישימו שוטרים תתחיל אנטישמיות יותר גדולה, כי יגידו שאין מספיק שוטרים בתחנה כי הם שומרים על היהודים". לפיכך, ציין, נעזרת הקהילה היהודית בבלגיה בחגים בשירותיו של ארגון ביטחון נוסף.

גם בבריטניה פועל ארגון התנדבותי האחראי לביטחונם של בני הקהילה. "יש לנו כ-3,000 מתנדבים, שמסתובבים עם ביפרים ומקבלים מידע על כל פגיעה בחבר קהילה", אמר מארק גרדנר, דובר הארגון בבריטניה. באיטליה נקטה הקהילה בשורה של צעדים מניעתיים. "קיבלנו הנחיות לא לצאת לגינת בית הספר כל השבוע וגם לא למרפסת", אמרה עליזה בידוסה, מורה בבית הספר היסודי של הקהילה היהודית במילאנו, ואילו רובין בנדטה מארגון הסטודנטים היהודים ברומא הוסיף כי הם בכוננות מתמדת. "אנחנו לא משתפים למשל את מקומות המפגש שלנו, מכיוון שאנו יודעים כי הסיכון הוא גדול מדי", הוא אמר. "אנחנו תמיד זהירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ