עדכונים שוטפים מטולוז |

המצור נכנס אל יומו השני; קולות פיצוצים ממשיכים להשמע מחוץ לבית החשוד

ככל הנראה, הפיצוצים נועדו להתיש את מוחמד מראח, המתבצר בדירתו מעל ל-24 שעות • השר גיאן הסביר שפיצוץ הדלתות והחלונות בביתו הלילה נועד להגברת הלחץ, ואמר כי המבצע טרם החל • המשטרה מעריכה שבבית יש נשק רב וחומרי נפץ

אנשיל פפר
טולוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

06:50: קולות פיצוצים נשמעים מדי חצי שעה מחוץ לביתו של מוחמד מראח, ככל הנראה במטרה להתישו, ולגרום לו להסגיר עצמו. המצור על ביתו של מראח, החשוד ברצח שבעה בני אדם, נמשך מעל ל-24 שעות. הוא עדיין לא הסגיר עצמו, וכרגע לא מתנהל עימו משא ומתן.

03:51: התובע של מחוז טולוז מישל ואלה: "זה לא כל כך פשוט להשתלט על החשוד. אנו עדיין ממתינים"

02:50: הדי פיצוצים וקולות ירי נשמעו מאזור הדירה בה מתבצר החשוד

01:59: עדי ראייה בזירה דיווחו כי אדם המכוסה בשמיכה תרמית הוברח בניידת מאזור האירוע

  01:17: שר הפנים הצרפתי אישר את ההערכה: הפיצוצים נועדו להלחיץ את מראח כדי שיסגיר את עצמו. מבצע ההשתלטות טרם החל.

  01:10: מאז שלושת הפיצוצים לפני 25 דקות לא נשמעו באזור הדי פיצוצים או ירי. כמה מכלי התקשורת בצרפת סבורים שישנה אפשרות כי הפיצוצים נועדו כדי להלחיץ את מראח ולגרום לו להסגיר עצמו, כפי שהבטיח במהלך היום.

  00:46: סגן ראש העיר טולוז: החלה המתקפה על ביתו של החשוד. שלושה פיצוצים נשמעו מאזור הבית בו מוחמד מראח מתבצר.

  23:58: שר ההגנה הצרפתי: "מה שאנחנו רוצים זה לתפוס אותו בחיים, כדי להביא אותו למשפט, להבין מה היו מניעיו ולגלות מי היו שותפיו, אם היו".

  22:30: מהשעה 21:00 (שעון צרפת) כובו אורות הרחוב סביב ביתו של מוחמד מראח, והופעל מיסוך על מכשירים סלולריים. הטלוויזיה הצרפתית מדווחת כי כ-30 אנשי יחידה מיוחדת של משטרת צרפת נערכים סמוך לדירה.

  22:16: שר הפנים הצרפתי, קלוד גאן, הודיע כי מוחמד מראח יסגיר עצמו הלילה. לדברי השר, מראח ביקש זאת כדי לעשות זאת בצורה "יותר דיסקרטית".

  21:45: נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר למקבילו ניקולא סרקוזי ושוחח עמו על מתקפת הטרור. על פי דיווח בלה-פיגארו, גורמים צרפתים דיווחו כי אובמה בירך את מאמצי משטרת צרפת וביקש מסרקוזי להעביר את תנחומיו למשפחות ההרוגים.

  21:16: רשת פראנס 2 מפרסמת תמונות ראשונות של מוחמד מראח, החשוד בירי.

  8 מתוך 8 |
  שוטרים מחוץ לבית החשוד, הבוקר
  1 מתוך 8 |
  מוחמד מראח. צילום מסך: מ-France 2
  2 מתוך 8 |
  שוטרי משטרת צרפת לאחר סיום המצור על ביתו של מראח

  21:09: רשת פראנס 2 מדווחת כי כוחות הביטחון הגיעו למבוי סתום במגעים עם החשוד המתבצר בביתו, והציבו לו אולטימטום.

  20:16: בכלי התקשורת בצרפת מציינים כי עברו כבר כ-19 שעות מאז שהחל המצור על ביתו של החשוד.

  19:46: רשת פראנס 24 מביאה ציטוטים נוספים של החשוד המתבצר בביתו, שאומר כי יעדיף לחיות ולהסביר את פעולותיו "עם הראש למעלה" מאשר למות כקדוש. הרשת מדווחת כי משטרת צרפת מעריכה כי במבנה שבו מתבצר מראח קיים מאגר של כלי נשק.

  19:18: רשת פראנס 24 מדווחת כי המשטרה עדיין מנהלת מו"מ עם החשוד בירי, שהבטיח לצאת מהבית בשעות אחר הצהריים אך עדיין לא עשה זאת. בקישור הבא אספנו כמה פרטים על החשוד בירי, מוחמד מראח, שעדיין מתבצר בביתו בטולוז.

  18:38: המשא ומתן עם החשוד ברצח נמשך. "החשוד אומר שיסגיר את עצמו בסוף הערב", מסר עוד התובע של פאריס במסיבת עיתונאים.

  17:56: התובע של פאריס מאשר שהמצלמה שתיעדה לכאורה את מעשי הרצח נמצאה ונבדקת כעת. החשוד טען בפני החוקרים כי עבר הכשרה מטעם ארגון אל-קאעדה וכי הוא לוקח אחריות לשלוש תקריות הירי הרצחניות.

  המניעים למעשיו, הסביר, הם גורל הפלסטינים, המעורבות של צרפת באפגניסטאן ואיסור כיסוי הראש לנשים בצרפת. התובע של פאריס הוסיף כי החשוד ציין כי התכוון לרצוח הבוקר חייל ועוד שני שוטרים. הוא לא הביע חרטה על מעשיו, והתרברב לדברי התובע כי הוריד את "צרפת על הברכיים". לטענתו הוא פעל לבדו.

  17:28: לה-פיגארו מדווח כי החשוד בירי סיפר לחוקרים כי תכנן לפגוע הבוקר בחיילים - שוב בטולוז, העיר שבה רצח ארבעה בני אדם השבוע בבית הספר היהודי.

  17:14: הנשיא סרקוזי אמר לגורמים בקהילה היהודית בצרפת כי החשוד בירי תכנן לתקוף שוב היום. "הם נהרגו כי הם היו חיילים צרפתים", אמר סרקוזי בטקס האזכרה לחיילים הנרצחים במונטבאן. "הרצח נגע בצרפת כולה. כל החיילים הצרפתים משרתים את אותו דגל, בלי קשר לצבע עורם". לדבריו, "זה לא היה מוות שהם היו מוכנים אליו. זה לא היה מוות בשדה הקרב. זו היתה הוצאה להורג בידי טרוריסט".

  16:42: הגרדיאן מדווח כי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, נאלץ לעזוב את תחנת המשטרה שבה המתין בטולוז, כדי להשתתף באירוע אזכרה לחיילים שנרצחו בשבוע שעבר.

  16:20: שר החוץ הצרפתי בבית השגריר בישראל: "נחושים להילחם בטרור ובאנטישמיות; זוהי ברבריות בלתי נסבלת לרצוח ילדים מול הוריהם, לירות להם בראש. זה ביטוי לאי אנושיות מוחלטת שזעזעה את כל צרפת".

  קרדיט: France 2

  15:56: דיווחים כי היורה נעצר לפני כמה ימים בעקבות הרג החיילים, נחקר ושוחרר.

  15:54: שר הפנים הצרפתי מכחיש כי הרוצח נעצר.

  15:50: דיווחים סותרים לגבי המעצר - מקורות משטרתיים מסרו לרשת פראנס 24 כי החשוד עדיין לא בידיהם.

  15:37: קצין משטרה אישר לרשת פראנס 24 כי החשוד אכן נעצר. עוד דווח כי חומרי נפץ נמצאו במכוניתו של אחיו של החשוד.

  15:20: כתבת של רשת הטלוויזיה BFM מדווחת כי החשוד בירי נעצר. אנשיל פפר, שליח "הארץ" לטולוז מדווח כי כוח משטרה הסתער לתוך המבנה, אך לא נשמעו יריות. סרקוזי הגיע לזירת האירוע.

  14:50: העיתון לה פיגארו מדווח כי התפנית במצוד אחר מוחמד מראח הגיעה לאחר שבעל סוכנות לאופנועי ימאהה בטולוז נזכר כי גבר צעיר הגיע לחנותו ושאל אותו כיצד ניתן לנטרל את מערכת האיתור נגד גניבות המותקנת על גבי הקטנוע שלו מדגם T-MAX.

  מפה: בית החשוד, זירת הפיגוע - לחצו להגדלה. GoogleEarth

  14:27: מוחמד מראח הופיע בבית המשפט לפני שבועיים, לאחר שנתפס נוהג ללא רשיון נהיגה. לדברי פרקליטו, חזותו הייתה "עדינה, אדיבה ומתורבתת".

  14:12: סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי חודש הקשר בין המשטרה לחשוד בירי המתבצר בדירתו.

  13:45: סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי איש עסקים צעיר הגיע לזירה כדי לעזור למשטרה במשא ומתן שהיא מנהלת עם החשוד לגבי כניעתו. האיש, שלא רצה להזדהות בשמו, אמר כי הוא מכיר את מוחמד מראח שעבד עמו במוסך כלי רכב, וסיפר כי נדהם לגלות שהוא החשוד המרכזי בשבעה מקרי רצח.

  13:25: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפגישה עם שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה, כי "יש להילחם בתעמולה יוצאת הדופן נגד ישראלים ויהודים חפים מפשע בכל מקום, שמובילה את האנשים האלה לבצע מעשים ברבריים כאלה". נתניהו הביע בדבריו הערכה לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי ולפעולותיה של ממשלת צרפת לאחר הפיגוע בבית הספר בטולוז.

  13:10: מנהל הכלא בקנדהאר שבאפגניסטאן אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי החשוד ברצח בצרפת נשפט בעבר לשלוש שנות מאסר בגין הטמנת פצצות בעיר. לדבריו, הוא נמלט מהכלא במהלך בריחה המונית של כ-400 אסירי טליבאן ב-2008 לאחר שחבריהם תקפו את בית הסוהר.

  12:50: ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, גינה את ההתקפה על בית הספר היהודי בעקבות טענת החשוד כי רצה לנקום את מותם של ילדים פלסטינים. "הגיע הזמן שהפושעים האלו יפסיקו לשווק את פעולותיהם הטרוריסטיות בשם פלסטין ולהפסיק להעמיד פנים כי הם נלחמים עבור זכויותיהם של הילדים הפלסטינים", אמר פיאד.

  במקביל, דיווח לה מונד כי החשוד שמתבצר בבית בטולוז מאז 3:00 לפנות בוקר התאמן עם לוחמי הטליבאן בפקיסטאן לפני שעבר את הגבול לאפגניסטאן, שם נלחם לצד המורדים.

  12:15: הנשיא סרקוזי התייחס לראשונה להתרחשויות האחרונות בטולוז. הוא שיבח את תגובתה המהירה של המשטרה ואמר כי "הטרור לא יסדוק את האומה שלנו. מול אירוע כזה צרפת יכולה להיות גדולה רק באחדותה ואל לנו להיגרר לנקמה. נו חייבים זאת לקורבנות שנרצחו בדם קר".

  12:00: שר הפנים של צרפת, קלוד גאן, המפקח על המצוד, אישר כי חמישה מבני משפחתו של מוחמד מראח החשוד ברצח, נעצרו; שתיים מאחיותיו, שני אחיו ואמו. שר הפנים הוסיף כי החשוד היה נתון תחת מעקב סוכנות מודיעין הפנים הצרפתית במשך כמה שנים וכי הוא חדל לדבר עם המשטרה.

  11:30: אתר האינטרנט לה פואן מדווח כי החוקרים הצרפתים תפסו כלי נשק הקושר את החשוד "באופן רשמי" למעשי הרצח האחרונים בבית הספר היהודי ושל שלושת החיילים. לפי דיווחים מזירת המצור, חבלנים ביצעו פיצוץ מבוקר של מכונית החשוד בה נמצאו כלי נשק. ככל הנראה, חומר נפץ נמצא באחת הדירות הסמוכות לזו של החשוד. דיירי הבניינים הסמוכים לזירה פונו ובנוסף, נותקה אספקת הגז לבניין בשל חשש שהחשוד ינסה לפוצץ עצמו.

  11:05: שר הפנים הצרפתי העביר פרטים נוספים על החקירה שהובילה לחשוד ברצח: 575 קונים פוטנציאליים התעניינו במודעה למכירת האופנוע שפרסם קורבן הרצח הראשון בשבוע שעבר. בין כתובות ה-IP של המתעניינים נמצאה הודעה שנשלחה מהמחשב של אם החשוד -  שכבר היה תחת מעקב בשל תיוגו כמוסלמי קיצוני.

  10:40: סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי שמו של החשוד הוא מוחמד מראח. גורם המקורב לחקירה אישר דיווח קודם לפיו מראח הוא אזרח צרפתי ממוצא אלג'יראי.

  10:10: שר הפנים הצרפתי: החשוד ברצח אמר כי בכוונתו להסגיר את עצמו למשטרה אחר הצהריים. לדברי השר, החשוד זרק מהחלון אקדח שהיה ברשותו וקיבל בתמורה מכשיר קשר. עם זאת, החשוד אמר לשוטרים כי הוא מחזיק בכלי נשק נוספים ובהם רובה קלצ'ניקוב ותת מקלע עוזי.

  10:05: החלה הלווייתם של הרוגי הפיגוע בטולוז.טרם ההלוויה בהר המנוחות בירושלים התייחדה המשפחה עם ארונות הקורבנות.

  09:55: תחנת הרדיו אירופה 1 מדווחת כי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אסר על הסתערות סופית על החשוד ברצח, מתוך רצון לתפוס אותו בחיים.

  09:15: המצור נמשך זה השעה החמישית ודלת אחת מפרידה בין החשוד המתבצר, המזדהה בשם מוחמד, לכוחות הביטחון. לדבר המשטרה לא קיים חשש שהחשוד ירה שוב והמטרה העיקרית היא לתפוס אותו בריא ושלם. אמו של החשוד שהובאה לזירת האירוע הפסיקה לשתף פעולה בנסיונות השכנוע להסגרתו.

  מפרטים ראשונים לגבי החקירה שהביאה לאיתור החשוד - עולה כי הוא זוהה הודות לכתובת ה-IP של אחיו שבדק מודעה למכירת האופנוע של החייל הראשון שנרצח בטולוז ב-11 במארס.

  09:13: אדם הטוען כי הוא האחראי לרצח בבית הספר היהודי בטולוז וכן להריגתם של שלושה חיילים צרפתים בשבוע שעבר, התקשר לערוץ הטלוויזיה פראנס 24. הוא חזר על טענותיו כי מעשי הרצח בוצעו כנקמה על מות ילדים פלסטינים ומעורבותו של הצבא הצרפתי בזירות מלחמה החו"ל.

  בנוסף, הוא טען כי במהלך כל האירועים נעשה שימוש במצלמת וידאו, כפי שפורסם אתמול ובכוונתו לפרסם את הסרטונים באינטרנט בזמן הקרוב.

  עקבו אחרי העדכונים מצרפת גם בפייסבוק

  כוחות גדולים של המשטרה הצרפתית, חבלנים והיחידה ללוחמה בטרור פשטו לפנות בוקר (רביעי) על ביתו של החשוד המרכזי ברצח בבית הספר היהודי בטולוז ובהריגתם של שלושה חיילים צרפתים בשבוע שעבר. במהלך הפשיטה התפתח במקום קרב יריות בו נפצעו שני קציני משטרה צרפתים, ולפי דיווחים מהמקום, בשעה זו מתנהל משא ומתן לגבי הסגרתו של החשוד. שר הפנים הצרפתי, קלוד גאן, אמר כי החשוד המרכזי, גבר בן 24 "טוען כי הוא לוחם ג'יהאד ומשתייך לאל-קאעדה".

  המשטרה הצרפתית הביאה לזירה את אמו של החשוד, שעוזרת לשוטרים לנסות ולשכנעו להיכנע. לפי דיווחים, נערכו בעיר כמה פשיטות משטרתיות ונעצרו עוד כמה חשודים, בהם אחיו של החשוד העיקרי. במקביל להתרחשויות הדרמטיות בטולוז, מסרה משטרת צרפת כי פיצוץ אירע בשגרירות אינדונזיה בפאריס. לא דווח על נפגעים באירוע.

  השר סיפר עוד כי החשוד טוען כי "הוא מבקש נקמה על מות ילדים הפלסטינים ובנוסף רוצה לנקום על מעורבותו של הצבא הצרפתי במדינות זרות". התבטאויות אלה קושרות את הגבר המתבצר גם לרצח בבית הספר בטולוז וגם לרצח החיילים הצרפתים.

  התקשורת הצרפתית דיווחה עוד כי החשוד בביצוע הירי הוא אזרח צרפתי ממוצא צפון אפריקאי, שככל הנראה התנדב בשנים האחרונות כלוחם בארגון אל-קאעדה באפגניסטאן ופקיסטאן. לפי הדיווחים, שמו עלה כחשוד מרכזי בביצוע שלושת מעשי הרצח כבר לפני יומיים, אולם הדבר לא פורסם.

  כוחות הביטחון הצרפתיים פשטו על הבית שנמצא במרחק שלושה קילומטרים מבית הספר היהודי בו אירע הרצח ביום שני בסביבות השעה שלוש לפנות בוקר (זמן מקומי). שעה מאוחר יותר נשמעו כמה יריות מהן נפצעו שני הקצינים הצרפתיים באורח קל. נראה כי החשוד המרכזי שוהה במקום עם בן אדם אחד נוסף לפחות.

  מאות שוטרים וחוקרי השירות למודיעין פנים בצרפת (DCRI) היו מעורבים בימים האחרונים בחקירה מאומצת וראוותנית לאיתור היורה, אולם אתמול בערב עוד דווח כי המשטרה אינה יודעת עליו דבר. "לרוע המזל, אין לנו כרגע קצה חוט, אך אנחנו חייבים להשיג תוצאות", אמר אתמול נשיא צרפת סרקוזי. "לא נאפשר לו להימלט".

  הדיווח הבוקר כי פעיל איסלאמי עומד מאחורי הרצח בבית הספר היהודי והירי שהרג שלושה חיילים צרפתים בשבוע שעבר, עומד בניגוד להערכה הרווחת עד אמש, ולפיה היורה משתייך לשורות הימין הקיצוני, ככל הנראה לארגון ניאו-נאצי. כזכור, שלושת החיילים לשעבר המשתייכים לקבוצה ניאו-נאצית, שנחשדו במעורבות במעשה - נחקרו ושוחררו.

  לפנות בוקר נחתו בישראל ארונותיהם של הרוגי הפיגוע והם יובאו לקבורה היום בהר המנוחות בירושלים. אתמול אחרי הצהריים הובלו ארונות הנרצחים בשיירה לנמל התעופה של טולוז והועלו למטוס של חיל האוויר הצרפתי, שהעמיד הנשיא ניקולא סרקוזי לרשות המשפחה. בנמל התעופה שארל דה-גול בפאריס נערך טקס זיכרון בהשתתפות הנשיא וראש הממשלה פרנסואה פיון. שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, יבוא לישראל להשתתף בהלוויה.

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ